نانو بتن فوق سبک با مقاومت بالا توسط محققان ايراني توليد شد
 
 محققان کشورمان با استفاده از فناوري نانو و تغيير واکنش شيميايي بتن توانستند بتن سبک با مقاومت بالا، وزن مخصوص 2/1 کيلوگرم و مقاومت 500 کيلوگرم بر سانتي متر را براي اولين بار در مرکز رشد پارک علم و فناوري دانشگاه تهران توليد کنند.
 
 

فکر اوليه ساخت اين بتن به مسابقات ساخت بتن سبک  ACI آمريکا بر مي گردد که محققان شرکت ونديداد مستقر در مرکز رشد دانشگاه تهران در دوران دانشجويي با شرکت در اين مسابقه موفق به کسب رتبه سوم جهاني در زمينه ساخت بتن سبک شده بودند.

پس از اين مسابقه خلاء موجود در صنعت بتن کشور باعث شد که اين تحقيقات ادامه يافته و به توليد بتن فوق سبک با مقاومت بالا منجر شود. در حال حاضر چون براي سبک کردن بتن از سنگ دانه ها استفاده مي شود و اين سنگ دانه ها به خودي خود مقاوم نيستند، موجب کاهش استحکام و مقاومت بتن مي شوند از اين رو نمي توان استفاده سازه اي از آن کرد. محققان اين شرکت با انجام آزمايشات فراوان به اين نتيجه رسيدند که با تغيير در واکنش هاي شيميايي هيدراتاسيونهاي سيمان مي توان بتن سبک با مقاومت بالا توليد کرد که کاربري سازه اي داشته باشد يعني بتوان به عنوان سازه باربر از آن استفاده کرد و اجزا سازه اي مختلف به کار برد.

بتن ريز ساختاري است که از هيدراتاسيون سيمان و افزودنيها ايجاد مي شود. کارايي و خواص بتن تا حد زيادي به مقدار و ابعاد ريز ساختارهاي به کار رفته در آن مثل ذرات C-S-H ، ژل سيمان و کپيلاري ها بستگي دارد. در اين بتن با اضافه کردن ذرات نانو در خلال هيدراتاسيون با تشکيل کريستالي از مواد نانو به دور مصالح بتن، ذرات نانو قرار گرفته در خمير سيمان به صورت توده اي متمرکز گسترش يافته و سرعت هيدراتاسيون سيمان را افزايش مي دهند. اين فرايند باعث افزايش مقاومت و سرعت گيرش بتن مي شود. بتني که با اين روش توليد مي شود در برابر نيروي کششي، فشاري، نفوذ پذيري و سايش بسيار مقاوم خواهد بود.

ضمنا "علاوه بر استفاده از نانوتکنولوژي و جذب کريستال هاي هيدروکلسيم و کاهش مقدار آن در بتن، باعث متراکم کردن ناحيه انتقالي و منافذ مي شود و خلل و فرج موجود در ژل C-S-H را نيز پر مي کند و باعث متراکم تر شدن و مقاوم تر شدن بتن و کاهش نفوذ پذيري آن کمک شاياني مي کند. همچنين خواصي چون مقاومت، شکنندگي، خزش، افت، دوام، نفوذ پذيري و تخلخل همه متاثر از مصرف نانو مواد در بتن هستند.

برگرفته از وبلاگ مهندس  شکوهی

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 8:30 |

احداث 15كارخانه با فناوري نوين ساختماني

سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران سرانجام تكليفي را كه بودجه سال 86 كل كشور به وزارت صنايع مكلف كرده بود، روي ميز گذاشت و مقدمات انجام آن را نيز تا حدودي فراهم كرد.۶۰درصد سرمايه‌گذاري براي احداث هر كارخانه از طريق تسهيلات بانكي و مابقي تا سقف 40درصد توسط سازمان گسترش و نوسازي صنايع تامين مي‌شود


سايت رسمي اين سازمان به تازگي فراخواني را منتشر كرده كه موضوع آن مشاركت در توليد مصالح ساختماني با فن‌آوري نوين است.
دولت و مجلس به دنبال تصويب تبصره 6 بودجه 86 در انتهاي سال 85، وزارت صنايع و معادن را موظف كردند نسبت به توليد مصالح ساختماني نوين اقدام شايسته صورت گيرد. در همين راستا توليد مصالح ساختماني نوين به واسطه نقش فن‌آوري‌هاي پيشرفته (high -tech) بايد سال گذشته توسط سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) پيگيري مي‌شد؛ چراكه يكي از وظايف اساسي اين سازمان تاسيس صنايع پيشرفته است.
حالا يك سال از وقت قانوني توليد مصالح ساختماني مي‌گذرد و ايدرو در وقت اضافه پيشنهادهايي براي احداث كارخانه توليد مصالح ساختماني نوين را به بخش خصوصي ارائه كرده است.
اين در حالي است كه به اعتقاد كارشناسان صنعت ساختمان اگر ساخت‌و‌ساز در كشور از حالت سنتي به حالت صنعتي تغييرشكل يابد، ظرفيت ساخت مسكن در كشور چندبرابر خواهد شد.به گزارش دنياي اقتصاد، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران آمادگي دارد 15 كارخانه توليد مصالح نوين ساختماني با كمك بخش‌خصوصي در كشور احداث كند.
جالب آنكه اين سازمان اعلام آمادگي كرده پروسه تامين منابع بانكي- به عنوان مهم‌ترين مشكلي كه اين روزها صنايع با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند، براي احداث كارخانه‌ها را تا حصول نتيجه بر عهده گيرد. ايدرو در اين فراخوان، علت ورود سازمان به اين حوزه را برنامه‌هاي دولت جهت توسعه انبوه‌سازي واحدهاي مسكوني با استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين در راستاي تبصره 6 بودجه سال 86 و تصميم نمايندگان ويژه رييس‌‌جمهور عنوان كرده است. سازمان گسترش نحوه مشاركت با بخش‌خصوصي براي احداث كارخانه‌هاي توليد مصالح نوين ساختماني را به اين شرح تعريف كرده است: شركتي با بخش‌خصوصي به صورت سهامي خاص تشكيل خواهد شد كه در آن نسبت مشاركت سازمان حداقل به ميزاني كه يك عضو هيات‌مديره توسط سازمان تعيين شود و حداكثر 40درصد خواهد بود. حدود 60درصد سرمايه‌گذاري مورد نياز پروژه به صورت اخذ تسهيلات ريالي و ارزي از بانك‌ها صورت خواهد پذيرفت و تعهد وثايق و بازپرداخت اين وام‌ها به نسبت سهام هر يك خواهد بود. مابقي سرمايه مورد نياز به نسبت سهام نقدا توسط طرفين تامين خواهد شد.

منبع:دنیای اقتصاد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 19:27 |

نانو تیوپ ها آلوده تر از آز بست


مطابق یک گزارش جدید علمی گونه مشخصی از نانوتیوب‌های کربنی به اندازه آزبست برای سلامتی انسان خطرناک هستند.

در مقاله‌ای که اخیراً در نشریه Nature Nanotechnology منتشر گردید آمده است استشمام گونه‌های مشخصی از نانوتیوب‌ها از سوی انسان می‌تواند منجر به ابتلاء به نوعی از سرطان ریه شود که معمولاً منشاء آن گرد و غبار آزبست می‌باشد.

به گفته Andrew Maynard سردبیر بخش گزارشات و مشاور ارشد علمی پروژه Emerging Nanotechnologies «این خبر به مثابه زنگ خطری برای نانوتکنولوژی بطور عام، و برای نانوتیوب‌های کربن بطور خاص می‌باشد.»

«شاید ما نتوانیم از مزایای این فناوری چشم‌پوشی کنیم اما مطمئناً نمی‌بایستی اشتباهاتی را که در مورد آزبست مرتکب شدیم در این مورد نیز تکرار کنیم.»

یافته‌های دانشمندان حاکی از آن است که این خطر تنها از جانب نوع خاصی از نانوتیوب‌ها که ساختار زنجیره‌ای طولانی دارند مشاهده شده و انواع دیگر، خطری را متوجه سلامتی انسان نمی‌کنند.

منبع:سرویس اخبار خارجی ایتنا

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 8:47 |

ايزوگام؛ روپوش پشت بام

عايق‌هاي رطوبتي نسل جديد كه به ايزوگام مشهورند توجه خاصي را از سوي ساختمان‌سازها، تعميركنندگان ساختمان و شهروندان به خود جلب كرده‌اند.

اين در حالي است كه در كنار ايزوگام‌هاي با كيفيت و استاندارد، ايزوگام‌هايي نامرغوب و بي‌كيفيت در بازار موجود است كه متاسفانه شهروندان به دليل ناآگاهي از اين امر و سوء‌استفاده برخي از خدمات‌دهندگان، متحمل خسارت‌هايي سنگين مي‌شوند. در اينجا براي آگاهي بيشتر شهروندان به انواع عايق‌هاي رطوبتي و كاربرد آنها اشاره مي‌شود:
عايق رطوبتي پيش‌ساخته را مي‌توان ساختاري متشكل از يك لايه الياف شيشه‌ مسلح با نخ شيشه و يك لايه پلي‌استر سوزني نبافته دانست كه اين دو لايه با تركيبي از قير اصلاح شده اشباع مي‌شوند. قير در مقابل عوامل محيطي مانند گرما، سرما و اشعه ماوراي بنفش آسيب‌پذير است. به اين ترتيب كه در تابستان روان و در زمستان ترد و شكننده مي‌شود؛ همچنين در مقابل اشعه خورشيدي ساختار خود را از دست مي‌دهد، به همين دليل با استفاده از پليمرهاي سازگار با قير آن را در كارگاه‌ها اصلاح مي‌كنند. عايق رطوبتي محصول مشتركي است از الياف پلي‌استر سوزني نبافته و تيشو (الياف شيشه) نخدار كه با تركيبات قيري اصلاح شده و با پليمرها آغشته شده است. استاندارد عايق رطوبتي اجباري بوده و به 3‌دسته تقسيم مي‌شود.
نخست: عايق رطوبتي نوع S (مقاومت در برابر سرما 10- و مقاومت در برابر گرما 100+) كه نوع مخلوط اشباع‌كننده قير اصلاح شده با پليمر SBS است. اين عايق در تمام مناطق با هر نوع آب و هوايي قابل نصب است.دوم: عايق رطوبتي نوع A (مقاومت در برابر سرما 5- و مقاومت در برابر گرما 120+) كه نوع مخلوط اشباع‌كننده قير اصلاح شده با پليمر APP است. اين عايق در تمام مناطق با هر نوع آب و هوايي قابل نصب است.سوم: عايق رطوبتي نوع O، نوع مخلوط اشباع‌كننده قير اكسيده. اين نوع خود به دو دسته تقسيم مي‌شود. عايق رطوبتي نوع O ويژه مناطق گرمسير و معتدل (مقاومت در برابر سرما 5+ و مقاومت در برابر گرما 90+) عايق رطوبتي نوع O ويژه مناطق سردسير (مقاومت در برابر سرما 0 و در برابر گرما 80+) انواع استاندارد با نشان‌گذاري روي رول عايق مشخص مي‌شود. اين نشان‌گذاري بايد در فاصله هر دو متر روي فيلم پلي‌اتيلني روي عايق چاپ شود.برچسب عايق نيز بايد نشانه‌گذاري شود. در اين نشانه ويژگي‌هايي از جمله نوع عايق رطوبتي، تاريخ توليد، وزن، ضخامت و علامت استاندارد چاپ مي‌شود. هر نوع از عايق هاي رطوبتي استاندارد لازم نوع خاصي از آب و هوا را دارند.براي مثال، عايق استاندارد نوع A مخصوص مناطق گرمسير و سردسير است. (مقاومت در برابر سرما 5- و مقاومت در برابر گرما 120+) عايق استاندارد نوع S در مناطق گرمسير و سردسير استفاده مي‌شود. (مقاومت در برابر سرما 10- و مقاومت در برابر گرما 100)عايق استاندارد نوع O مخصوص مناطق گرمسير و معتدل است. (مقاومت در برابر سرما 0 و مقاومت در برابر گرما 80+) (مقاومت در برابر سرما 5+ و مقاومت در بربر گرما 90+) استفاده از عايق غيراستاندارد و نامتناسب با آب و هوا خساراتي در پي دارد. علاوه بر وارد آمدن خسارت به استفاده‌كننده، به دليل تخريب زودهنگام، زيان‌هايي را نيز به سرمايه ملي تحميل مي‌كند. از اين رو بايد در خريد عايق رطوبتي، به استاندارد بودن محصول و سازگاري آن با آب‌وهواي منطقه توجه كرد.نگهداري عايق رطوبتي نيز واجد شرايط خاصي است. محصول توليد شده نهايي بايد به صورت رول بسته‌بندي شود. رول‌ها بايد محكم پيچيده شده باشند و به وسيله نوار چسبي به عرض 5 سانتي‌متر كه حداقل 4/1 محيط رول را در بر گرفته، در دو رديف پيچيده شوند. رول‌ها بايد به صورت عمودي در انبار سرپوشيده نگهداري شوند. كف انبار بايد صاف و دماي آن بين 5 تا 35 درجه سانتيگراد باشد.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه سی ام مهر ۱۳۸۶ و ساعت 16:6 |

 تولید آجر سبک با استفاده از خاک اره

مدير پژوهش مركز تحقيقات ساختمان و مسكن گفت: آجر سبك با استفاده از "خاك اره" توسط محققان داخلي اين مركز توليد شد.

مهندس مرتضي خرمي روز سه‌شنبه درگفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:
خاك اره يكي از مواد افزودني تخلخل زا به آجر است كه علاوه بر سبك كردن آجر خصوصيات عايق حرارتي آن را نيز بهبود مي‌بخشد.

وي اظهار داشت: بعد از انجام تحقيقات و آزمايش‌هاي متعدد توسط محققان مركز تحقيقات ساختمان و مسكن، اين آجرها ساخته شد.

به گفته وي، اين آجرها داراي مقاومت و جذب آب استاندارد و كيفيت مناسب هستند.

خرمي با اشاره به اينكه ميزان خاك اره توليد شده در كشور در حدي است كه پاسخگوي نياز تعداد بسيار زيادي آجر سبك است، گفت از اين گذشته تمام دستگاه‌ها و تجهيزات مورد استفاده در كارخانه‌هاي آجر پزي نيز در توليد آجر سبك قابل استفاده هستند.

وي ادامه داد: از كل خط توليد آجر رسي معمولي شامل دستگاه‌هاي آماده -سازي ، آسياب، خشك كن و كوره مي‌توان در توليد آجر سبك استفاده كرد.

مدير پژوهش مركز تحقيقات ساختمان و مسكن گفت: كاهش جرم ساختمان و در نتيجه كاهش آسيب پذيري در برابر زلزله، كاهش ضريب انتقال حرارت ساختمان و در نتيجه صرفه جويي در مصرف انرژي و صرفه جويي در مصرف سوخت از جمله مزاياي آجر سبك است.

وي كاهش هزينه حمل ونقل آجر به دليل كاهش وزن و در نتيجه كاهش قيمت تمام شده، بهبود شكل پذيري و خشك شدن خشت، كاهش جمع‌شدگي هنگام خشك شدن و جلوگيري از بروز ترك در آجر، صرفه جويي در مصرف خاك رس كه ماده‌اي تجديد ناپذير بوده و داراي ارزش اقتصادي زياد است از ديگر مزاياي آجرهاي سبك و استفاده آنان در ساختمان است.

منبع:بنا نیوز

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 8:14 |
«آجر سبك» با استفاده از سنگ‌آهك توليد شد


مصطفی خرمي در گفت‌وگو با ايرنا، افزود: پودر سنگ‌آهك در دماي كوره به دي‌اكسيد‌كربن و اكسيد‌كلسيم تبديل و در نتيجه دي‌اكسيدكربن از آجر خارج و باعث سبك شدن آن مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه وجود سنگ‌آهك در مواد اوليه از جمع شدگي بعد از پخت و متراكم شدن بدنه جلوگيري مي‌كند، ادامه داد: از مزاياي ديگر افزودن پودر سنگ‌آهك، جلوگيري از انتشار گاز بسيار زيان‌آور فلوئور در كوره و افزايش مقاومت فشاري است. به گفته وي، سبك‌سازي آجر، افزايش مقاومت حرارتي آن را نيز به دنبال دارد. وي افزود: بعد از انجام تحقيقات مقدماتي، با مقادير مختلف خاك و سنگ‌آهك، آجر ساخته شد و مورد آزمايش‌هاي فيزيكي و مكانيكي شامل اندازه‌گيري چگالي بدنه، جمع شدگي‌هاي ناشي از خشك شدن و پختن، جذب آب و مقاومت فشاري قرار گرفت.
خرمي اظهار داشت: در اجراي پروژه توليد آجر سبك، با استفاده از سنگ‌آهك از معادن خاك آجرپزي و از لجن كارخانه‌هاي سنگبري نزديك تهران، نمونه‌برداري به عمل آمد و آزمايش‌هاي شيميايي و فيزيكي روي نمونه‌ها انجام شد.
مدير پژوهش مركز تحقيقات ساختمان و مسكن گفت: بعد از انجام آزمايش‌هاي مقدماتي، در يكي از كارخانه‌هاي نزديك اصفهان توليد نيمه صنعتي آجر سبك سوراخدار با استفاده از پودر سنگ‌آهك انجام شد. وي اضافه كرد: «سهراب ويسه» و «ناهيد خدابنده» محققان و پژوهشگراني هستند كه بر روي اين پروژه كار كردند.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 7:8 |
بتن سبک هوادار
بتن سبك تا كنون ( در ايران ) بصـورت سنتي و با استفاده از دانه هاي سبك وزن مانند پوكه هاي معـدني ،‌پوكه صنـعتي وبتن سبك گازي توليد شده است و هر كدام از نظر جذب رطوبت ، تخريب طبيعت و ... معايبي دارند. ولي در حال حاضر در دنيا نوعي بتن سبك با تزريق حباب هوا به مخلوط ماسه و سيـمان توليد مـي شود كه علاوه برهر چه سبكتر شدن بتن ، ساز گاري كامل با طبيعت و محيط زيست را دارا مي باشد. امروزه در دنياي صنعت ساختـمان با وجـود بتن سبك داراي تــحولاتي شـده كه متاسـفانه در كشـور ما به چشـم نمي خورد.
 استفاده از بتن سبك در ساختمان از دو جهت حائز اهميت است :
اولاً‌: سبك كردن وزن ساختمان
ثانیا: صرفه جويي در مصرف انرژي كه به لحاظ اقتصادي نيز جايگاه خاصي دارد.
 از بتن سبك ( فوم سٍم) جـهت مصـارف مختلف در ساختـمان مي توان استـفاده كرد چرا كه مي توان از آن به لحـاظ خواص فيزيكي منحصر بفردش بتني عايق ، با كيفيت و همچنين با مقــاومت لازم ارائه كرد . اين بتن از تركيب سيمان ، ماسه ، آب و فــوم با درصـد هاي مختلـف ( بسـته به نياز) تشــكيل مي شـود كه با يـك سري دستگا ه هاي مخصوص آماده مي گردد و مي توان از آن بصورت در جا و يا در قالبهاي مختلف استفاده نمود . از اين نوع بتن مي توان ، بتني با وزن مخصوص 300 الي 1600 كيلو گرم برمتر مكعب ساخت . ( بتن معمولي حدود 2400 كيلو گرم بر متر مكعب مي باشد) ضمناً‌هر گونه نازك كاري براحتي روي آن قابل اجراست و چسبندگي بسيار خوبي با سيمان و گچ دارد.
خصوصيات بتن سبك:
صرفه جويي اقتصادي : استفاده از بتن سبك ( فوم سٍم ) مخارج ساختمـان را به ميزان قابل توجـه اي كاهش مي دهد كه مي توان از دو جهت بررسي نمود:
‌كاهش بار مرده ساختمان : اين عامل باعث كاهش هزينه اسكلت و همچنين فنداسيون مي گردد . نكته : كاهش بار مرده ساختمان ، خسارت كمتري در زمان زلزله در پي خواهد داشت.
صرفه جويي در مصرف انرژي : با توجه به راحتي در عمل بريدن و سوراخ كردن اين نوع بتن شاهد كاهش هزينه اجرا تاسيسات خواهيم بود و در زمان بهره برداري از ساختـمان نيز بعلت عايق بودن بدنه ساختمان ، كاهش هزينه قابل توجه اي در بر خواهد داشت .
عايق گرما ، سرماو صدا: بتن سبك ( فوم سٍم ) بعلت پائـين بودن وزن مخصوص و همـچنين متخلخل بودن آن يك عايـق مناسب براي گرما ، ســرما و صـدا مي باشد و به هميـن علت باعث صرفه جـويي در استفاده از وسائل گرما زا وسـرما زا مي گردد .( ضريب انتقال حرارت فوم سٍم بين 65./0 تا 5/. مي باشد ولي بتن معمولي بين 3/1 تا 7/1 است)همچنين عايق صدابودن اين نوع بتن باعث جلوگيري از ورود صداهاي اضافي مي گردد كه بعنوان يك فاكتور فاهي مورد توجه طراحان مي باشد.
مقاوم در مقابل يخ زدگي : يكي ازخصوصيات اين بتن عدم نفوذ پذيري آب( رطوبت) در آن مي باشدكه خود باعث عدم يخ زدگي و فرسايش ناشي از آن مي گردد و در نتيجه داراي طول عمر بيشتري براي مناطق سردسير مي باشد .
مقاوم در مقابل آتش : اين نوع بتن ( فوم سٍم ) در مقابل آتش مقاومت فـوق العاده اي دارد ، بطوريكه يـك ديوار با ضخامت 8 سانتي متر با وزن مخصوص 600 تا 800 كيلو مي تواند تا 1200 درجه سانتيگـراد را تحمل نمايد و قاعد تاًدر وزن هاي كمتر غيرقابل احتراق مي باشد .
سهولت در حمل ونقل قطعات پيش ساخته : قطعات پيش ساخته با بتن سبك نسبت به قطعات بتني معمولي هزينه ي ترانسپورت كمتري دارد و همچنين نسبت آنهاآسانتر است . قابل برش بودن : اين نوع بتن در وزنهاي 600 الي 900 براحتي با اره بخاري بريده مي شود كه كارهاي بنايي و همچنين سيم كشي وتاسيسات بسيار سريع و راحت صورت مي گيرد .
 
بتن سبک EPS
 براي اولين‏بار در كشور و با بهره‏گيري  دانش فني كشور آلمان, بتن سبك EPS توسط توليدكنندگان ايراني ساخته شد. بتن EPS كه در سال 1349 براي اولين بار توسط مهندس شهربراز فرح مهر (پدر بتن ايران) وارد كشور شد, توسط اين متخصص صنعت بتن طراحي و با استفاده از ماشين‏آلات داخلي ساخته شد. اين محصول كه مخلوطي از سه ماده سيمان, ماسه و گرانول EPS است. در وزن‏هاي مختلفي اعم از 450 كيلو و 1500 كيلو در مترمكعب قابل ارايه براي ساختمان‏سازي است. گفته مي‏شود؛ محصول فوق ضد حريق, ضد زلزله و با تبادل حرارتي بسيار عالي بوده و سبب تعديل وزن تيرآهن و فونداسيون در ساختمان شده و توجيه اقتصادي بسيار بالايي خواهد شد. از ديگر مشخصات اين محصول مي‏توان به عايق صدا, سرعت عمل سه برابر آجر و سفال و عدم نياز به خاك گچ و ملات ماسه و سيمان در نصب اشاره كرد. توليدكنندگان اين محصول معتقدند؛ تمامي جزئيات بتن سبك EPS در كشور فراهم شده و هيچ وابستگي به خارج در حال حاضر وجود ندارد. آنها همچنين, از توليد انبوه اين محصول در آينده‏اي نه چندان دور و پس از به ثبت رسيدن آن به صورت روزانه خبر دادند. گفتني است, ماشين‏آلات توليد اين محصول نيز در صورت وجود امكانات مالي قابل توليد در كشور خواهد بود. لازم به ذكر است, استفاده از بتن EPS 30 تا 40 درصد هزينه‏هاي ساختمان را كاهش داده و از آنجايي كه عايق حرارتي بوده, بهينه‏سازي مصرف سوخت را نيز به همراه خواهد داشت. محصول فوق قابليت نصب رنگ روغن, پلاستيك , كنيتكس, چسب موكت و كاشي را نيز داراست.
 
كاربرد بتن سبك ( فوم سِم ) در ساختمان:
شيب بندي پشت بام :بهترين مصالـح به لـحاظ سبـكي ، محكمي و همچنين اقتــصادي بـراي شيـب بندي بتن فوم سٍم مي باشد و مي توان آن را به صورت يكپارچه استفاده نمود .(بتن با وزن 300 الي 400كيلو ) ·
A side panel made of lightweight concrete and cast separately is placed in the casting bed and tied into the soffet reinforcement of the segment.
كف بندي طبقات :  با توجه به خصوصيات فوم سٍم مي توان بعد از اتمام كار تا سيسات ،تمامي كـف طبقات، محوطه و بالــكن ساختمان را با آن پوشانيدوعمليات بعدي را روي آن انجام داد.(بتن با وزن 300 الي 400 كيلو گرم) ·
بلوكهاي غير بار بر : با بــلوكهاي تو پـر فــوم ســٍم مي تــوان( بـا ابـعاد دلخـواه ) تــمام تيغـه بنـديهـا،ديوار هاي جــدا كنــــنده ساختـمان رابـا استفاده از چسب بتن يـا ملات بتن انجام داد.بااستفاده از اينبلوكهاعلاوه برجلو گيري ازسنگين شدن ساختمان،عمليات حمل ونصب نيزبسيار سريع صورت مي گيرد و دستمزد كمتري هزينه مي شود . و پـس از اجـراي صحـيح ديــوار مي توان مستقيـماً روي آن گچ يا ديگر پوششهاي دلخواه را انجام داد.( وزن مخصوص 600 الي 800 كيلو ) ·
ديوار هاي جدا كننده يكپارچه : از اين بتن مي توان پنـلهاي جدا كننـده مسلح ساخـت كه براي ديوار محوطه، نماهاي ساختمـان ، ديـوار سوله و ...كاربرد دارد .همچنين بعلـت خصوصـيات عايـق بودن اين بتــن مي توان از آن براي ديوارهاي سرد خانه ها ،گرم خانه ها( موتور خانه)سالنهاي ضدصدا بصورت يكپارچه با قالب بندي عمري استفاده نمود.( وزن مخصوص 1200 كيلو )
كاربرد هاي ديگر بتن سبك ( فوم سِم ): عايق سازي لوله هاي حرارتي و برودتي · عايق سازي لوله هاي گاز و كابلهاي برق · جايگزين بتن سبك هوادار بجاي خاك در پشت ديوارهاي حائل · پوشش سازهاي زير زميني بجاي خاك مانند كانال هاي زير زميني · استفاده در راه ، پل ، تونل ، فرودگاه ، سد سازي و ... · استفاده در ساخت فضاهاي سبز · ساخت قطعات تزئيني ( مجسمه سازي ) · قابليت استفاده ازبتن فوم سِم درساخت ساختمانهاي پيش ساخته .
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 7:16 |

بتن تقویت شده

پژوهشگران دانشگاه میشیگان ایالات متحده قصد دارند نوع جدیدی از بتن تقویت شده با الیاف را با قابلیت خمش برای بازسازی پلی در میشیگان به کار گیرند . این بتن جدید از نظر ظاهری مشابه بتن معمولی است ولی پژوهشگران ادعا می کنند که در برابر ترک 500 برابر مقاوم تر و از نظر وزنی 40 درصد سبک تر است . کارایی این بتن تاحدی به دلیل وجود الیاف ( حدود 2 درصد حجمی مخلوط ) است . ضمن این که مواد به کار رفته  در خود بتن نیز به گونه ای طراحی شده است که بتن بیشترین انعطاف پذیری را داشته باشد .

به گفته پرفسور ویکتور لی  Victor Li  که گروهش روی این کامپوزیت مهندسی سیمانی  ECC  کار می کنند " فن آوری کامپوزیت سیمانی پیش از این در پروژه هایی در ژاپن ، کره ، سوییس و استرالیا به کار گرفته شده ولی با وجود این که بتن های معمولی دارای مشکلات زیادی از جمله نداشتن دوام و تحمل ، شکست تحت بارهای شدید و گرانی تعمیر و ترمیم هستند ، این فن آوری با شرایط ایالات متحده تطابق نسبتا ً کمی داشته است."

پرفسور لی عقیده دارد که این کامپوزیت بسیاری از این مشکلات را حل خواهد کرد . به گفته وی این بتن نرم با قابلیت خمش عمدتا ً از همان اجزای بتن معمولی منهای ذرات درشت ساخته می شود . از نظر ظاهری نیز این ماده همانند بتن معمولی است ولی در کرنش های زیاد ، به علت وجود شبکه ای از الیاف با پوشش ویژه ، انعطاف پذیری حاصله ، از تردی و شکست آن جلوگیری می کند .

بتن تقویت شده با الیاف ماده جدیدی نیست ولی به عقیده پرفسور لی این کامپوزیت سیمانی که سالها روی آن کار شده است . نسبت به سایر بتن های تقویت شده با الیاف امروزی متفاوت است و برتری های فراوانی دارد . به گفته وی ، نکته کلیدی این است که ECC یک کامپوزیت مهندسی است یعنی علاوه بر تقویت بتن با الیافی که به عنوان لیگامان عمل کرده و استحکام بتن را فراهم می کنند ، دانشمندان اجزای خود بتن را هم طوری طراحی کرده اند که انعطاف پذیرتر باشند .

به گفته ویکتور لی الیاف مورد استفاده ، پلیمری – از جنس پلی وینیل کلراید – هستند . این الیاف دارای پوشش سطحی با ضخامت نانو متری – برای تنظیم اتصال فصل مشترک بین الیاف و زمینه سیمانی – است که به طور ویژه برای ECC طراحی شده است .

تابستان امسال گروه حمل و نقل دانشگاه میشیگان ، از ECC برای تعمیر بخشی از یک پل استفاده خواهد کرد . تختال ECC جایگزین اتصال انبساطی شده و به تختال های بتنی مجاور متصل می شود تا یک سطح پیوسته به دست آید . اتصال انبساطی بخشی از پل با دندانه های فولادی درهم قفل شونده است که اجازه می دهد سطح بتنی پل در اثر تغییرات حرارتی حرکت کند . مشکل اصلی هنگامی رخ می دهد که این اتصالات گیر کنند . دانشمندان انتظار دارند با استفاده از ECC صرفه جویی های قابل توجهی به دست آید . لی می گوید در حال حاضر تأمین کنندگان ایالتی آموزش می بینند تا بتوانند بتن ECC را تولید کنند .

انتظار می رود ECC بعضی از مشکلات دوام سطح پل ها همانند ترک های زودرس را حل کند . پژوهشگران امیدوارند ECC به خوبی کارکند و با تولید انبوه ، قیمت آن نیز کاهش یابد . به گفته پرفسور لی بررسی کارایی درازمدت ECC از اکتبر 2002 با ترمیم بخشی از پل کرتیس رد Curtisroad شروع شده است . وصله ترمیمی به کارگرفته شده که سه زمستان ، چرخه های یخ زدن و آب شدن را تجربه کرده است ، از وصله های بتنی معمولی که یک روز جلوتر در مجاورت ECC به کار گرفته شده اند ، کنترل ترک بهتری داشته است .

درنظر است تا در پیاده رو و مسیر دوچرخه سواری ساحل دریاچه مونونا Monona نیز از ECC استفاده شود . به گفته لی دانشمندان حس گرهایی را در مسیر ECC قرار خواهند داد تا کارایی این ماده را تحت بارهای محیطی ثبت و کنترل کنند .

پل جدید میهارا Mihara در هوکایدوی ژاپن دارای سطحی نازک ( 5 سانتی متر ) از جنس ECC است . این پل 40 درصد سبک تر از پل بتنی معمولی است و انتظار می رود ، عمر کاری آن حدود 100 سال باشد .

در پاسخ به این سؤال که آیا این ماده در اروپا نیز به کار گرفته خواهد شد ؟ پرفسور لی بیان می کند که " OEDC در حال بررسی ECC برای روکش کردن پیاده روها در اروپاست . ما با یک گروه دانمارکی DTU نیز برای ساخت کف پل های کامپوزیتی در حال همکاری هستیم . یک گروه سوئیسی نیز ECC را در ترمیم آستر تونل به کار گرفته است ."

لی اضافه می کند که ECC می تواند در پل ها ، ساختمان ها ، ترمیم های سازه ای ، ساخت عناصر معماری ، خطوط لوله ، پیاده روها و غیره به کار گرفته شود .

اگرچه هنوز بررسی های دراز مدت لازم است تا کارایی این ماده به طور کامل مشخص شود ، ولی مطالعات مقایسه ای انجام شده به وسیله پژوهشگران نشان می دهد که کار روی کف یک پل ECC پس از 60 سال ، 37 درصد ارزان تر است ، 40 درصد انرژی کم تری مصرف می کند و 39 درصد دی اکسید کربن کم تری تولید می کند . یافته های این مطالعه براین فرض بنا شده اند که ECC دوبرابر بتن معمولی عمر می کند . فرضی که باید از طریق مطالعۀ بیشتر تأیید شود . 

  

منبع : فصلنامه كامپوزيت       

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 6:57 |

روکش بتونی Quikreteروکش بتونی Quikrete یک مخلوط خاص از سیمان پورتلند و شن و یک پلیمر معتدل ساز و رنگهای افزودنی است که برای کاهش میزان خسارات مواد تعمیری و بازسازی کردن ظریف و بی عیب و نقص نما به کار می رود.

روکش بتونی یک پوشش با دوام و مقاوم که بمنظور مقاوم سازی پیاده رو ها و برخی خیابان ها در مقابل عبور و مرور عابرین پیاده و وسائط نقلیه طراحی شده است و راهی مقرون به صرفه برای تعویض بتون های سنگی فرسوده و قدیمی می باشد.

هر فردی می تواند به تنهایی از این بتون استفاده کند و در موارد پروژه های عظیم شهری هم می بایست برای این کار با پیمانکاران قرارداد منعقد کرد.

موارد استفاده از این بتون ها در : راههای اختصاصی و مدخل های ورودی، دالان ها و گذرگاه های سرپوشیده، پیاده روها، حیاط خلوت و گلخانه ها

از این روکش بتونی می توان در موارد جزئی و تعمیرات و یا در موراد کلان مانند تک لبه هاو جدول های کناره خیابان ها و یا ساخت پله ها استفاده کرد.

زمان خشک شدن

روکش کردن با این نوع بتون می بایست 6 ساعت قبل از عبور عابرین پیاده و 24 ساعت قبل از عبور و مرور وسائط نقلیه موتوری پایان پذیرد. در آب و هوای سرد زمان بیشتری برای این کار لازم است. از نفوذ آب و بارش باران بر روی روکش تا 6 ساعت پس از پایان کار جلوگیری کنید. تنها هنگام بارندگی های ناگهانی روی آن را بپوشانید و در غیر این صورت هیچ نیازی به پوشاندن روی روکش وجود ندارد.

در صورت نا مساعد بودن وضعیت آب و هوایی

هوای سرد: در دمای پایین تر از 50 درجه فارنهایت(10 درجه سانتیگراد) این کار را انجام ندهید. در آب و هوای نیمه سرد و یا خنک از آب نسبتا گرم با دمای 120 درجه فارنهایت(50 درجه سانتیگراد) برای تسریع روند کار استفاده کنید.

هوای گرم: هنگامی که هوا گرم است در محل های سایه دار و در ساعات خنک روز کار کرده و در مخلوط از آب سرد استفاده کنید.

لایه های ضخیم: برای ایجاد لایه های ضخیم بعد از اولین غلتک بر روی روکش، از لایه های نازک روکش بتونی و یا از لایه های از پیش ساخته شده استفاده کنید.

--در لایه های سطحی از تخته ها و ابزار سیمان کاری استفاده کنید.


ابزار و مواد لازم1-روکش بتونی Quikrete

2-شستشوگر با فشار آب بالا

3-ماله فولادی

4-غلتک صنعتی

5-دریل و پاروچه برای مخلوط کردن

6-5عدد سطل برای مخلوط کردن مواد

7-چکش

8-اسکنه

9-دستکش

10-عینک ایمنی

11-جارو


آماده کردن سطوح: بتون های قدیمی باید با دقت تمیز شوند تا از چسبیدن روکش بتونی Quikrete به سطح قدیمی مطمئن شویم. برای این کار می بایست از شستشوگری با فشار آب بالا استفاده کرد تا بتون ها کاملا تمیز شوند.

تعویض: بخش پیشنهاد شده کار برای مکان هایی که بیشتر از 5/13 متر مربع مساحت دارند، می باشد. کنترل محل های اتصال و میزان فراخی اتصال معمولا برای تعیین محدوده کاری می تواند لازم می باشد. همچنین محافظت کامل از آنها باید صورت گیرد. از مکنده هوا و یا مجرای آب برای جلوگیری از ریختن روکش بتونی در مفصل ها و درزها استفاده کنید. محل هایی را که با روکش بتونی پوشانده نشده است را بپوشانید.

تعمیر زیرسازی سطوح: ضخامت لایه های بتونی که به کار برده می شود بستگی به میزان تراشیدن محل دارد. برای روکاری مجدد از مخلوط 7 پیمانه بتون و 1 پیمانه آب استفاده کنید. پس از آن اجازه دهید لایه ای که به عنوان روکاری و برای تعمیر استفاده شده کاملا سفت شود و سپس لایه جدید سطح را اضافه کنید.

مخلوط کردن: در یک سطل 5 گالنی(19 لیتری) مواد را با استفاده از دریل5/0 اینچی(12 میلیمتری) و یک پاروچه مخلوط کنید و برای جلوه بیشتر روکش بتونی می توانید به آن رنگ و یا پوشش ساروج و یا ملاط رنگی و آب اضافه کنید و از راهنمایی های درج شده بر روی بطری پیروی کنید.

کاربرد محصول بر روی سطوح قدیمی و کهنه: سطح مورد نظر را خیس کنیدسپس آبهایی که در محل جمع شده را از روی سطح بزدایید. سپس مواد را بر روی سطح بپاشید و با غلتک آن را صاف کنید. از غلتک برای ساییدن اجسام بر روی سطح مورد نظر استفاده کنید. با استفاده از یک برس نازک زائده ها را از گوشه ها و لبه ها پاک کنید و به مدت 5 دقیقه روی سطح را جارو کنید. برای حصول نتیجه مطلوب، جارو را بصورت یکنواخت و پی در پی در تمام سطوح به طور عرضی بکشید.

بافت ظاهری روکش: با استفاده از غلتک می توانید سطح روی روکش را کاملا صاف و مسطح کنید. این کار را می توانید با استفاده از ماله و یا تی هم انجام دهید که البته کیفیت سطح با استفاده از علتک مطلوب تر خواهد بود.

طول مدت انجام کار: طول مدت انجار کار با استفاده از بتون Quikrete حدود 20 دقیقه است که در این حالت می بایست دمای هوا 73 درجه فارنهایت و یا 23 درجه سانتیگراد باشد. در دماهای بالاتر این زمان کاهش پیدا می کند.

منبع:http://www.quikrete.com

با تشکر از وبلاگ EAST structure


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 9:14 |

پژوهشگران جهاد دانشگاهي واحد صنعتي اميركبير موفق به توليد يك نوع ژئوتكستايل براي بتن‌ريزي بسترها و كرانه آبراهه‌ها شدند.

Concrete (Click to enlarge)

 پژوهشگران اين واحد در قالب طرح پژوهشي با عنوان «توليد پارچه از نخ‌هاي پلي پروپيلن براي مصرف در قالبگيري بتن» با انجام مطالعات گسترده درخصوص مواد اوليه مناسب و روش‌هاي ساخت اين قالب پارچه‌ يي، با استفاده از نخ‌هاي پلي‌پروپيلن موفق به توليد يك نمونه نيمه صنعتي از اين محصول شدند.

ارزيابي كيفي به عمل آمده در مورد اين نمونه‌ توليد شده، نشان مي‌دهد كه منسوج تهيه شده قابليت نگهداري بتن را در جهت دست‌يابي به قالب بتني دارد.

همچنين در مقايسه ويژگي‌هاي قالب پارچه‌اي با محصولات مشابه ، مشخص گرديد كه تقريباً محدوده استحكام كششي منسوج يافته شده مناسب است و مقادير ازدياد طول تا حد پارگي و وزن واحد سطح آن بيشتر است.

بنابر اعلام جهاد دانشگاهي واحد صنعتي اميركبير، گروه پژوهشي تكنولوژي نساجي اين واحد تحقيقات گسترده اي را درخصوص توليد منسوجات صنعتي انجام داده است.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 13:24 |
معرفی بتن های سبک

به طور کلی و براساس یک تعریف عمومی ، بتن های سبک دارای وزنی کمتر از 1840 کیلو گرم برمتر مکعب مي باشند . بتن های معمولی ( سنگین ) عموما وزنی بالاتر از 2400 کیلوگرم درهرمترمکعب دارند . بتن های سبک متعارف عموما کمتر از 1000 کیلوگرم در هر متر مکعب وزن دارند یعنی سبک تر از آب هستند و برروی آن شناور باقی می مانند .
تولید و کاربرد بتن های سبک از اوایل قرن بیستم در دنیا آغاز شده است و عمده کاربرد آن در دنیا درصنعت ساختمان می باشد. مصارف صنعتی همانند عایق ها و آجرهای نسوز و پروفیل های خاص صنعتی نیز برای آنها گزارش شده است . به به به طور کلی بتن های سبک به دلیل استفاده از مواد متخلخل و یا بواسطه ایجاد تخلخل در بافت بتن  توليد مي گردند و در تعاریف کلاسیک به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند :
●بتن های دانه سبک : دراین گروه از بتن ها از مواد اولیه سبک معدنی(همانند پومیس –پومیت و ورمیکولیت و ....)  و غیر معدنی ( انواع  EPSو پلی استایرن ) ویا صنعتی (. همانند رس و شیل منبسط شده و پرلیت فراوری شده) به عنوان جایگزین مصالح سنگی دربتن استفاده می شود.
این گروه از بتن های سبک دارای طرح اختلاط متفاوت با بتن های معمول هستند و احیانا نیاز به افزودنی های خاصی در طرح اختلاط وجود دارد . سیمان در این نوع بتن نقش سیمان وبتن های معمولی را داشته و به عنوان چسب به کار می رود .
●بتن های متخلخل ( هوادار ) : ازمواد اولیه سبک استفاده نمی شود و تمام مواد اولیه دارای وزن معمولی هستند . ولی فرایند تولید به گونه ای است که یک عامل ایجاد حباب هوا به میزان ناچیز به مخلوطی از مواد اضافه می شود و در حین فرایند تخلخل در بافت جامد بتن جاگیر می شود

 

 

عامل تخلخل ساز می تواند به صورت فیزیکی عمل نموده که دراین حالت گروه بتن های کفی یا فوم بتن ایجاد می شوند که عمل آوری آنها در محیط معمولی یا حداکثر در گرمخانه انجام می شود و از مواد اولیه در ابعاد بتن های معمول استفاده می کنند .
درحالت دوم ایجاد تخلخل ناشی از واکنش شیمیایی یک عامل حباب ساز مانند پودر آلومینیم در یک محیط دوغابی است. مواد اولیه دراین گروه از بتن های متخلخل به طور کامل پودر میشوند چرا که همه واکنش شیمیایی پودرآلومینیوم باید در شرایط سوسپانسیون و دوغابی و  بعد از سفت شدن اولیه و برش عمل آوری كيك ها در محیط های ایزوله ای تحت عنوان اتو کلاو تحت فشار صورت می گیرد . این گروه از بتن های متخلخل پسوند اتو کلاو شده رانیز به خود می گیرند . و به طور خلاصه بتن متخلخل اتوکلاو شده نام می گیرند .
ازنظر تکنولوژی ساخت بالاترین سطح تکنولوژی در بتن های سبک مربوط به این نوع بتن هاست
●زیرگروه سوم بتن های سبک ،بتن های بدون ریزدانه می باشند که داری کمترین کاربرد در صنایع ساختمان هستند . چون دراثر حذف ریزدانه در طرح اختلاط بتن هرچند که سبکی نسبی حاصل می شود ولی مقاومت ناچیز و بی دوام و خوردگی و موک د ربافت بتن حادث می شود . این گروه از بتن های بیشتر در صنایعی همچون آب و فاضلاب و ساخت مقاطع مدولار بتنی سبک کاربرد دارند.

 ویژگیهای بتن سبک

سبکی وزن باعث اقتصادی شدن ساختمان به جهت کم شدن مصرف مصالح سازه ای همانند تیرآهن و بتن سنگین در اسکلت ساختمان می شود

پایین بودن ضریب انتقال حرارت باعث کم شدن حجم تاسیسات و کم شدن مصرف سوخت در ساختمان می شود

سبکی وزن کلی ساختمان باعث کم شدن ریسک خرابی ساختمان در اثر امواج زلزله می شود چرا که کمانش سازه ای دراثرارتعاشات در بارهای جانبی با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارند . همچنین در اثر تخریب احتمالی ساختمان و کم شدن وزن آوارفروریخته باعث کم شدن تلفات میشود

هزینه اجرا ( بنایی ) ساختمان به دلیل بزرگی و سبکی ابعاد بلوکها 3/1 تا 4/1 کاهش می یابد

هزینه مصرف مواد اولیه در ملات اتصال دهنده ردیف بلوکها و ملات پلاستر اولیه و نهایی دیوارها کاهش می یابد

عموما به دلیل داشتن بافت متخلخل و توپر کارهایی مانند اره کردن ، میخ کوبی ، شیارزنی در آنها به راحتی انجام می شود

مقاومت در برابر آتش ، یخ زدگی ، دیرپایی ، عایق صدایی بتن های سبک در بین مصالح ساختمانی منحصربه فرد است

بلوك سبك پلاستوفوم سقفي EPS

بلوك سقفي جديد از مواد پلي استايرن انبساطي ساخته شده و بهترين جايگزين بلوكهاي سيماني و سفالي مي باشد .

ويژگيهاي بلوك سبك پلاستوفوم سقفي EPS

1- سبكي
2- سرعت و سهولت در اجراي سقف
3- پايدار در مقابل زلزله : به دليل كاستن بار مرده در مقابل زلزله پايداري بيشتري دارد و در هنگام زلزله خرد نمي شود .
4- صرفه جوئي در گچ و خاك : براي اولين بار شيارهائي در سمت تحتاني بلوك مذكور ايجاد شده و در قسمت زير سقف قرار مي گيرد .
5- صرفه جوئي در آهن آلات : در هر متر مربع 22% كاهش مي يابد .
6- ضربه پذير
7- حمل و نقل سريع و آسان
8 - كاهش 15 تن وزن در هر 100 متر مربع
9- سرعت زياد در اجرا و كاهش هزينه هاي دستمزد
10 - صرفه جوئي در تير هاي بتني سقف مي شود به طوري كه مي توان فاصله محور تيرچه بتني را از 50 سانت به حداقل 60 سانت تغيير داد .

منبع:http://www.kanfanbeton.com

 

 

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه ششم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 8:57 |

بتن لاستیکی

در هر سال فقط در ایالات متحده ۲۵۰ میلیون تایر فرسوده به وزن بیش از ۳ میلیون تن جمع آوری می شود. همچنین یکی از بزرگترین چالشهای محیط زیستی موجود در اطراف کلان شهرها در جهان نحوه بازیافت و حذف مواد لاستیکی زائد از چرخه زیست محیطی می باشد. یکی از راه حلهای که برای حل این مشکل پیشنهاد شده است استفاده از ذرات لاستیک تایر بعنوان یک ماده افزودنی در مصالح بر پایه سیمان است. اگرچه بتن یک ماده محبوب و پراستفاده در مصالح ساختمانی است اما دارای تقطه ضعفهایی نیز می باشد . همانند مقاومت کششی پایین ، شکل پذیری پایین ،جذب انرژی کم،انقباض و جمع شدگی بتن (shrinkage) و در پی آن ترک خوردگی ناشی از آن و در نهایت ترکهای ناشی از عمل آوری نامناسب و سخت شدگی بتن (hardening and curing cracking). یافته های جدید نشان می دهد که استفاده از ذرات تایرهای فرسوده به میزان زیادی می تواند این نقاط ضعف بتن را برطرف کند. هر چند استفاده از لاستیک در آسفالت بیشتر از یک دهه است که صورت می گیرد اما کاربرد آن در بتن بتازگی صورت گرفته است و تحقیقات زیادی بر امکان سنجی آن انجام شده. هرچند این تحقیقات هنوز کامل نشده است اما روشهای آزمایشی مختلفی برای کاربرد این لاستیک ها حاصل گردیده است.معمولا جایگزینی کامل سنگدانه های درشت دانه(شن) و سنگدانه های ریزدانه (ماسه ) با لاستیک بدلیل کاهش مقاومت شدید مناسب بنظر نمی رسد. ولی با جایگزینی نسبت کمی از آن با سنگدانه ها کاهش مقاومت ناچیزی صورت می گیرد که قابل صرفنظر کردن است. مطالعات نشان می دهد که میزان لاستیک نباید از ۲۰-۱۷ درصد کل حجم سنگدانه ها بیشتر شود.

همچنین آزمایشها نشان می دهد که استفاده از لاستیک در مخلوط بتن سیمانی میزان انقباض و ترکیدگی بتن در اثر از دست دادن آب (drying shrinkage) ،شکنندگی و مدول الاستیسته بتن را کاهش می دهد و بطور کلی پایایی و دوام ( durability) و سرویس دهی بتن سیمانی را افزایش میدهد. بتازگی دکتر زاوو (Dr. Zhu) استاد دانشگاه آریزونا در آمریکا تلاشهایی را برای کاربرد بتن لاستیکی در پروژه های مسکونی و تجاری آغاز کرده است. او در نمونه خود در حدود ۸ درصد وزن سیمان از لاستیکهای فرسوده ریزشده استفاده کرده است.

اطلاعات بیشتر:Crumb Rubber Concrete و Rubber Particles.pdf

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 6:15 |
رنگهای تزئینی و دکوراتیو مولتی کالر 
 با توجه به توسعه دانش و پیشرفت روز افزون تکنولوژی بشری نقش موثری رادرجهت خلق آثار هنریو نیز بهبودکارهای فنی ایفا می کند و موجب ایجاد رابطه ای تنکا تنگ میان طبیعت و علم هنر میشود.

از طرفی رشد صنعت و جمعیت شهر نشین و افزایش آلودگی ناشی ازواحدهای آلاینده و خودروها تاثیرات و خطرات ناشی از آلودگی بر جسم و روح شهروندان به راحتی قابل مشاهده است.

روح حساس و زیبا طلب انسان برای جبران این خطرات همانگونه که به هوای آزاد نیاز دازدبه آرامش نیازمند است .یکی ازراهای ایجاد آرامش درمحیط کار و زندگی روزمره اسفاده از رنگهای زیباو روح پرور است رنگهای دوکوراتیو مولتی کالرجدیدترین پدیده در رنگهای ساختمانی است که دونیایی از زیبای را به شما هدیه میکند

خصوصیات و امتیازات رنگ مولتی کالر

۱:فوق ا لعاده تزئینی= طرحهای متنوع دررنگهای مختلف .بافت ویژه رنگ.مات و کم جلا  بودن رنگ زمینه(مشکلاتی از قبیل موج و خرابی سطح زیر کار را در خود محو می کند )

۲:ضخامت کم:بافت زمینه +دانه های رنگی بر روی فیلم کمتر از یک میلمتر.

۳: قابلیت ترمیم =  درهر ابعاد مانند سطح اولیه و هماهنگ با سطوح مجاور.

۴:قابل اجرا بر روی تمامی سطوح: رنگهای مولتی کالر دکوراتیو بوده و یک لایه فیلم بر روی سطوح ایجاد مینماید و بسیار مناسب برای سطوح(گچ.سیمان .بتون.آهن .چوب .رنگ.سنگ.کاشی.پلاستیک.رنگ روغن.کنتیکس و ....) می باشد

۵:سرعت بالا در اجرا:به علت  وجود تکنولوژی بالا در ساخت دستگاهای اجرای این رنگ سرعت قابل توجهی د راجرای رنگ بر روی سطوح بوجود آمده که تا روزی ۱۵۰ متر مربع بر روی سطوحآماده قابل اجرا می باشدو امکان پوشش دهی بر روی سطوحی که دور از دسترس میباشد ایجاد شده است .مثال:لوله ها .رادیاتورها و ....

۶:چسبندگی بالا:قدرت چسبندگی بالا بر روی سطوح اجرایی دارد

۷:قابل شستشو: مقاومت عالی دربرابر رطوبت و شتشو (۳ سال گارانتی)

۸:آنتی گرافیتی:مقاومت عالی  در برابر رنگ بری  اشعه ماورای  بنفش  و امکان جابجایی وسایل نصب شده بدون تغییر رنگ محسوس با سطوح مجاور(۳ سال گارانتی)

۹:ضربه پذیر و مقاوم در برابرتغییر حجم سطوح یا قالبها:به علت کشش سطحی بالا در مقابل تغییر حجم  سطح زیرین و ترکهای مویی مقاومت می نماید

۱۰:آنتی استاتیک :ذرات معلق هوا و دودها را به خود جذب نمیکند و مخصوصا برای محیطهای که پر ترافیکو یا پر رفت وآمد هستند بسیار مناسب می باشند ( مناطق مرکزی .راه پله ها و...)

۱۱:آنتی باکتریال : به علت مواد تشکیل دهنده این رنگ  زمینه مناسب برای رشد باکتریها .میکروبها.قارچها .کپکها.جلبگها.خزه ها و غیره فراهم نمی باشد( در داخل گالن)

۱۲:کم بو یا بی بو : پس از اجرا . بعد از مدت کوتاهی بوی در محیط باقی نمی ماند

۱۳:در مدت کوتاهی خشک می شود :بر روی سطوح گچی و سیمانی در کمتر از یک ساعت و پس از گذشت ۳ سه روزکاملا خشگ می شود و پس از آن قابل شستشو است.

۱۴:تجهیزات برای اجرا  :پمپ باد .پیستوله با نازل مخصوص . مخزن فشار(آدمک)

 اطلاعات بیشتر:http://westmulticolor.blogfa.com

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 7:22 |
سقف مدولار کامپوزيتي

آقاي مهندس خلج از متخصصين ايراني، در همکاري با يک شرکت اماراتي موفق شده است سقف مدولار کامپوزيتي براي پارکينگ فرودگاه دبي بسازد.

مهندس خلج

اين سقف ضد اشتعال بوده از کامپوزيت پلي‌استر-شيشه و به روش لايت RTM ساخته شده است. در فاز اول طرح ۱۵.۰۰۰ قطعه توليد مي‌شود. قالب کارطوري ساخته شده که با هر تزريق دو قطعه توليد مي‌شود.

لازم به ذکر است که پارکینگها در فرودگاه دبی به دو منظور طراحی شده اند.پارکینگ اول که برای استفاده کوتاه مدت مسافران طراحی شده در نزدیکی باند پروازی بوده و از نظر زیربنا وسیعتر از پارکینگ دوم است .پارکینگ شماره ۲ برای استفادهای ویژه کارکنان و مردم و برای پارک طولانی مدت خودرو ها استفاده می شود.

اما در مجموع هر دو پارکینگ بسیار نزدیک به فرودگاه احداث شده اند که این شاخص فرودگاه دبی  را از سایر رقبای خود در جهان ممتاز می کند.

گردآوری و ترجمه:سهیل اقدامی

منبع:ایران کامپوزیت و http://www.dubai-dxb.co.uk

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 10:38 |

انجام آزمايش هاي لازم براي تعيين مشخصات مکانيکي و پايايي بتن حاوي متاکائولن

استفاده‌ از مواد پوزولائي‌ در زير ساخت‌ بتن‌، تاريخچه اي‌ طولاني‌ و موفق‌ دارد. درحقيقت‌ استفاده‌ از آنها به‌ قبل‌ از اختراع‌ سيمانهاي‌ پرتلند كنوني‌ در حدود 2000 سال‌ پيش‌باز مي‌گردد. امروزه‌ بيشتر توليد كننده‌هاي‌ بتن‌ در سرتاسر دنيا، ارزش‌ كارايي‌هاي‌ پوزولاني‌را براي‌ توليداتشان‌ دانسته‌ و هر جا كه‌ اين‌ مواد در دسترس‌ باشند يك‌ بخش‌ اساسي‌ و ياحتي‌ يك‌ جزء‌ معمول‌ بتن‌ مي‌شوند. بيشتر پوزولانهايي‌ كه‌ هم‌اكنون‌ در دنيا استفاده‌مي‌شود. محصولات‌ فرعي‌ صنايع‌ ديگر هستند، نظير خاكستر بادي‌، زغالسنگ‌، روباره‌كوره‌ بلند، خاكستر سبوس‌ برنج‌ يا دوده‌ سيليس‌. به همين‌ منظور كارهاي‌ كمي‌ در خصوص‌توليد، بهينه‌سازي‌ و مهندسي‌ كردن‌ مصالح‌ پوزولاني‌ كه‌ به‌ طور خاص‌ در طرح هاي‌ اختلاط ‌سيمان هاي‌ پرتلند استفاده‌ مي‌شوند، انجام‌ شده‌ است‌. متاكائولين‌ يك‌ پيشرو درميان‌ نسل‌جديد چنين‌ مصالحي‌ مي‌باشد.
استفاده‌ از دوده‌ سيليس‌ و ديگر افزودنيهاي‌ شيميايي براي بتن هايي با مقاومتهاي‌طراحي‌ بيش‌ از MP 50 و يا مواردي‌ كه‌ شرايط‌ بهره برداري، شرايط ‌جوي‌ و يا ملاحظات‌ هزينه‌ هاي طول عمر‌ سازه، استفاده‌ از بتن هاي‌ توانمند (HPC) را ديكته‌ مي‌كند، متداول مي باشد.

توليد HRM به عنوان جايگزيني براي دوده‌ سيليس‌ مي باشد‌. معادل‌ بودن‌ در افزايش‌ مقاومت‌ و خصوصيات‌ مربوط‌ به‌ دوام‌ به‌ اضافه‌چند ويژگي‌ ومشخصه‌ ديگر HRM شامل‌ رنگ‌ و كارپذيري‌، بطور مؤثري‌ مرزبنديهاي‌طراحي‌ مصالح‌ HPC را توسعه‌ داده‌ و وسيع‌ كرده‌ است‌. مزايايي‌ كه‌ از نظر خواص‌مهندسي‌ درصورت‌ استفاده‌ از HRM حاصل‌ مي‌شود با عوارض‌ جانبي‌ اندكي‌همراه است‌. درصورتي‌ كه‌ متاكائولين‌ بطور مناسب‌ تنظيم‌ شود، بافت‌ مخلوط‌ بتن‌ تازه‌،كارپذيري‌ و قابليت‌ پرداخت‌ درصورت‌ جايگزيني‌ HRM با 15-5% سيمان‌ بهبود مييابد. ضمناً متاكائولين‌ سفيد رنگ‌ است‌ و محصولات‌ سيماني‌ و بتني‌ سفيد يا خاكستري‌ را تيره‌نخواهد كرد.

متاکائولن يک سيليکات آلومينيم آمورف سفيد رنگ مي باشد که داراي خواص پوزولاني مي باشد و بر اساس استاندارد ASTM C 618 در رده پوزولان هاي کلاس N (پوزولان هاي طبيعي خام يا کلسينه شده) قرار مي گيرد. پيشوند متا (meta) در ادبيات براي نشان دادن "تغيير" بکار مي رود. از لحاظ علمي اين پيشوند به اين منظور استفاده شده است تا عبارت "کمترين ميزان هيدراته شده از يک گونه يا سري" را نشان دهد.مواد خام‌ ورودي‌ در توليد متاكائولين‌، رس‌ كائولين‌ مي‌باشد. کائولن يك‌ ماده‌ معدني‌ بسيار ريز سفيد و رسي‌ است‌ كه‌ به‌ طور سنتي‌ در توليد چيني‌ استفاده‌ مي¬شده‌ است. کائولينيت يك‌ واژه‌ كاني‌شناسي‌ است‌ كه‌ براي‌ رسهاي‌ كائولين‌ بكار مي‌رود. كائولينيت‌ به عنوان‌ يك‌ ماده‌ معدني‌ متداول‌، دي‌ سيليكات‌ آلومينيوم‌ هيدراته‌A12Si2O5(OH)5 تعريف‌ مي‌شود كه‌ اصلي‌ترين‌ جزء كائولين‌ است. كائولين‌ يكي‌ از رسهاي‌ معدني‌ صنعتي‌ بسيار با ارزش‌ است‌. بازارهاي‌ سنتي‌ كائولين‌ درسراميك‌ سازي‌ در طي‌ قرون‌ گذشته‌ جاي‌ خود را هم‌اكنون‌ به‌ مصارف‌ عمده‌ در صنعت‌كاغذ سازي‌ داده‌ است؛‌ جائي‌ كه‌ اين‌ مواد بطور وسيعي‌ به‌ عنوان‌ پركننده‌، مات‌ كننده‌ و به‌عنوان‌ ماده‌ اوليه‌ مهم‌ براي‌ اندودهاي‌ نهايي‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد .متاكالئولين‌ بطور كامل‌ قابل‌ جايگزيني‌ با پوزولان‌ توانمند (نظير دوده‌ سيليس‌ / ميكرو سيليس‌) است‌. درباره‌ مقاومت‌ فشاري‌، كاهش‌ درصدافزودن‌ متاكائولين‌ براي‌ ايجاد كارايي‌ معادل‌ با پوزولانهاي‌ قبلي‌ ممكن‌ خواهد بود. در ضمن‌ امکان كاهش‌ درصد فوق‌ روانساز مورد نياز براي‌ طرح‌ اختلاط‌ حاوي‌ متاكائولين‌ درمقايسه‌ با طرح اختلاط‌ حاوي‌ دوده‌ سيليس‌ وجود دارد.متاکائولن نيز همانند پوزولان هاي ديگر با هيدروکسيد کلسيم ايجاد شده بر اثر هيدراته شدن سيمان واکنش داده و سيليکات کلسيم هيدراته (C-S-H) توليد مي کند.SiO2 و Al2O3 بيشترين مواد شيميايي تشکيل دهنده متاکائولن هستند. همان طور که در نمودار مشخص شده در هرم پوزولان ها متاکائولن در ناحيه مياني هرم قرار مي گيرند.

منبع:انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 11:40 |
 پليمرها،جايگزينی مناسب برای مصالح ساختماني سنتي

 
به گزارش ایلنا رييس اولين كنفرانس سازه و معماري، گفت: «با پيشرفت‌‌هاي صورت گرفته طي سال‌‌هاي اخير در زمينهء مصالح ساختماني، پليمرها به زودي جايگزين بسياري از مصالح ساختماني موجود مي‌‌شوند.»

محمود گلابچي، به مناسبت برپايي اولين كنفرانس سازه و معماري كه از روز 30 ارديبهشت‌‌ماه در تهران برپا مي‌‌شود، با اعلام اين خبر افزود: «در آينده نزديك در كنار به‌‌كارگيري فولاد در بتن به عنوان عنصر مسلح‌‌كننده، از پليمرها نيز استفاده مي‌‌شود.»

وي، با اشاره به اين‌كه استفاده از پليمرها علاوه بر اين‌كه آلودگي‌‌هاي زيست‌‌محيطي كم‌تري به همراه دارد، موجب كاهش وزن سازه نيز مي‌‌شود، تصريح كرد: «با توجه به بالا بودن امكان وقوع زلزله در كشور به دليل قرار گرفتن ايران روي كمربند زلزله، با بهره‌‌گيري از تكنولوژي‌‌هاي مناسب به منظور كاهش وزن ساختمان مي‌‌توان به ميزان چشمگيري از خطرات ناشي از زلزله كاست.»گلابچي، يادآور ش
د:

«Fiber rein forced polymerمصالحي از انواع كربن، شيشه و آراميد هستند كه به شكل ميلگرد و الياف براي پايداري و مقاوم‌‌سازي به كار گرفته مي‌‌شوند.»

رييس اولين كنفرانس سازه و معماري، ادامه داد: «بلوك‌‌هاي يونوليت كه به وسيله  بتن و ميلگرد يكپارچه‌‌سازي شده‌‌اند، به جاي بلوك‌‌هاي سيماني و سفالي از جمله مصالحي است كه امروزه ‌‌بايد مورد توجه معماران و مهندسان كشور قرار گيرد.»

وي گفت:« يكي از اهداف برپايي _اولين كنفرانس سازه و معماري با حضور استادان برجسته ملي و بين‌‌المللي 30 و 31 ارديبهشت‌‌ماه امسال از سوي قطب علمي فن‌‌آوري معماري دانشگاه تهران در محل دانشكده معماري پرديس هنرهاي زيبا برپا مي‌‌شود.»

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 18:38 |

ايران به الياف جايگزين آزبست در صنعت ساختمان‌سازي دست يافت 

 

 

مدير پژوهش مركز تحقيقات ساختمان و مسكن گفت: ايران به الياف جايگزين "آزبست" در مقياس آزمايشگاهي در صنعت ساختمان‌سازي دست يافت.

مهندس مرتضي خرمي روز يكشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:
تحقيقات كارشناسان ثابت كرده است آزبست يا پنبه نسوز كه ماده‌اي معدني به شكل الياف و با مصارف گوناگون است، براي سلامت انسان بسيار مضر است و در بسيار از كشورها مصرف آنها ممنوع شده است.
اين ماده در ساخت بسياري از مواد از جمله لباس، ترمز اتومبيل، آستر كلاچ، رنگ، مواد ساختماني ، محصولات سقفي و كف، لوله‌هاي سيماني، واشر و همچنين به عنوان عايق در لوله و ديگ بخار به كار مي‌رود.
وي در ادامه ابراز اميدواري كرد با انجام تحقيقات تكميلي، تا پايان سال جاري توليد كارخانه‌اي الياف جايگزين آزبست ميسر شود.
پايگاه اينترنتي رويترز اعلام كرده بود كه از هر ‪ ۱۰‬مورد مرگ ناشي از سرطان ريه يكي با خطرهاي شغلي مرتبط است و در سراسر جهان ‪ ۱۲۵‬ميليون نفر در محيط كار خود در معرض آزبست قرار دارند كه هر ساله دستكم به مرگ ‪۹۰‬ هزار نفر مي‌انجامد.
آزبست يا ‪ Asbestos‬كه تركيباتي معدني متشكل از منيزيوم، سيليسيوم و آهن است، در فارسي به نامهاي پنبه كوهي يا پنبه نسوز نيز خوانده مي‌شود.
وي اظهار داشت: طي بررسي‌هاي صورت گرفته بر روي اين الياف ، وجود آن در مصالح ساختماني موجب آسيب رساندن به سلامت انسان مي‌شود كه با توجه به اين امر، حذف آن از مصالح ساختماني در دستور كار قرار گرفت.
به گفته خرمي كه خود يكي از مجريان اصلي اين طرح است دوام، مقاومت در برابر آتش، سادگي در فرآيند توليد، شكل پذيري، نصب و جنبه‌هاي اقتصادي آزبست از امتيازات اصلي آن است.
وي با اشاره به اينكه امروزه در بسياري از كشورهاي جهان استفاده از آزبست ممنوع شده گفت: وقتي آزبست به مدت طولاني در معرض شرايط جوي شامل باران، آفتاب، باد و يخ‌بندان قرار گيرد، دچار ساييدگي مي‌شود كه بعد از آن الياف در فضا پراكنده مي‌شود و افرادي كه در فضاي آلوده به آن قرار دارند از طريق استنشاق، آنها را وارد ريه‌هاي خود مي‌كنند.
وي گفت: كارگراني كه در كارخانه‌هاي توليد ورقه سيمان آزبستي فعاليت دارند و يا افرادي كه در تخريب ساختمان‌هايي كه داراي اين نوع محصول هستند بيشتر از ديگر افراد در معرض خطر قرار دارند.
مدير پژوهش مركز تحقيقات ساختمان و مسكن افزود: در نتيجه اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي گسترده‌اي كه در اين ارتباط از سال‌هاي گذشته آغاز شد، در اوايل سال ‪ ۸۶‬به الياف جايگزين دست يافتيم كه اكنون در مرحله توليد آزمايشي قرار دارد.
وي تصريح كرد: براي دست يابي اين الياف جايگزين آزمايشات متعددي با استفاده از ني هندي، تفاله نيشكر، برگ موز، پوست فندق و گردو، ضايعات كارخانه چوب بري، سبوس برنج، الياف شيشه، سراميك، فولاد، پلي پروپلين، چوب، اكروليك، كربن، الياف سلولزي، پشم و كرك انجام شده كه خوشبختانه به نتيجه مطلوب به دست آمد.
خرمي در ادامه گفت وگو با ايرنا گفت اكنون در كشور ده كارخانه در زمينه توليد محصولات ساختماني داراي آزبست فعاليت دارند.
به گفته او در سال ‪ ۱۹۹۰‬توليد محصولات آزبستي در كشورهايي مانند سوئد، نروژ، دانمارك، ايتاليا، هلند، اتريش، سويس، فرانسه، اسپانيا و آلمان ممنوع شد ولي ايران هنوز اين محصول را از كشورهايي مانند روسيه، آمريكاي جنوبي و افريقاي جنوبي وارد مي‌كند.
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 9:23 |

images/20070430/glass.jpg شیشه های تمیز و بی بخار

با دستيابي به فناوري جديدي در ساخت پوششهاي شيشه اي ، شيشه هاي بخار گرفته يا شيشه هاي کثيف  را براي هميشه از ياد خواهيد برد.
ذرات چربي و روغني نسبت به قطرات آب با نيروي بيشتري به سطح شيشه مي چسبند. در صورتي که سطح شيشه تميز و شفاف نشده باشد، قطرات آب به سطح چرب شيشه چسبيده و ظاهر مه آلود و غبارگرفته اي را در سطح شيشه نمايان مي سازند؛ اما اگر سطح شيشه توسط ماده اي که جاذب آب است ، پوشانده شود، ديگر با چنين مشکلاتي مواجه نخواهيم بود.
براساس تحقيقات انجام شده ، محققان موفق به ساخت پوششي دولايه شده اند که لايه تحتاني از يک حلال آب دوست به نام پلي اتيلن گليکول ساخته شده و ذرات آب را به خود جذب مي کند و لايه فوقاني اين پوشش نيز از مولکول هاي تفلون مانندي تشکيل شده است که مانع از نفوذ چربي مي شود، در نتيجه آب جذب حلال شده و ذرات چربي نيز دفع مي شوند و ديگر اثري از غبار و لکه روي سطح شيشه نخواهد بود.
محققان براين باورند که اين پوشش را مي توان در عدسي هاي پلاستيکي به کار رفته در ساخت عينکها نيز مورد استفاده قرار داد. از ديگر مزاياي اين شيشه اين است که مي تواند به صورت خودکار خود را تميز کند. با افزودن آب به سطح شيشه ، ذرات چربي بلافاصله از پوشش سطح شيشه جدا مي شوند. آب نيز به لايه تحتاني نفوذ مي کند که در واقع جانشين ذرات چربي مي شود. از اين فناوري در ساخت فيلترهاي آبي نيز مي توان استفاده کرد. در فيلترهاي داراي اين پوشش 95 درصد از آلاينده هاي روغني حذف خواهند شد، در صورتي که در شرايط عادي تنها 5 درصد از اين آلاينده ها را مي توان حذف کرد. محققان اميدوارند اين فناوري در مدت زمان 4 تا 5 سال آينده در اختيار عموم قرار گيرد.

منبع:

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 8:50 |

آرتکس، پوشش جديد ديوار

آرتکس پديده جديد در صنعت Finishingساختمان، تركيبي از الياف طبيعي و مصنوعي، سلولز و آراينده‌هاي طبيعي، سنگ‌ها و رزين‌ها است كه به عنوان پوشش داخلي در ساختمان‌ها به‌كار مي‌رود. اين تركيب عاري از هرگونه ناخالصي و مواد شيميايي مضر براي انسان و محيط زيست است.

از ويژگي‌هاي اين ماده عبارتند از:
- ‌صـــرفه‌جويي در زمان و بازگشت سريع سرمايه به دليل سهولت و سرعت اجرايي بسيار بالاي اين پوشش (Rapid Application) و همچنين قابليت چسبندگي پوشش آرتکس بر روي كليه سطوح و قابليت جايگزيني اين پوشش به جاي دو آيتم سفيد كاري و نقاشي
- صرفه‌جويي در هزينه و انرژي و زمان به جهت تدارك مصالح و نيز پرسنل پيمانكار ss
- صرفه‌جويي در هزينه و انرژي و زمان به جهت نظارت و كنترل اجرايي
- صرفه‌جويي در هزينه حمل و نقل و انبارداري
- صرفه‌جويي در هزينه مرمت و نگهداري به جهت انعطاف‌پذيري و مقاومت كششي قابل ملاحظه آرتکس
- در برابر ترك‌هاي زير كار حاصله از نشست اوليه ساختمان يا افت مصالح و همچنين به جهت پايداري قابل‌ملاحظه اين پوشش در برابر رطوبت يا عوامل آسيب‌زاي ديگر
- قابليت گردروبي با جارو برقي به دليل خاصيت آنتي‌استاتيك و قابليت تميز كردن بر طبق دستور‌العمل و لذا بالا بودن عمر مفيد اين پوشش
- قابلــيت ايــجاد خاصيــت شســـت‌وشو به جهـــت مصـــارف خاص (مانند فضاهاي مرطوب، مصارف صنعتي‌و...)- عدم صرف هزينه‌هاي تعويض رنگ به‌طور متوسط در هر دو سال يك بار (به دليل عمر متوسط پوشش آرتکس تا 8 الي 10 سال)
- صــرفه‌جــويي در مصـــرف سوخـــت و انــــرژي در دراز مـــدت بــه دليـــل پـــرت حرارتي بسيار كم و غير قابل قياس با پوشش‌هاي ديگر
- ارزش افزوده مصالح مصرفي به‌دليل خاصيت آكوستيك و جذب صوت و لذا مناسب به جهت استفاده در محيط‌هاي با آلودگي صوتي و ارزش افـــزوده مصـــالح مصــــرفي به دليل غير قابل اشتـــعال بـــودن اين پوشـــش در هنــــگام آتش‌سوزي از جمله ويژگي‌هاي اين ماده به حساب مي‌آيد.
- ايجاد آرامش محيطي به دليل تخلخل و بافت ويژه اين پوشش و ملحوظ نمودن مبحث روانشناسي رنگ‌ها در طراحي معماري سازه.
از ويژگي‌هاي صـــرفه اقتـــــصادي استفاده بهينه از پوشــش آرتکس در ادغام با پــــنل‌هاي پيــش ساخته سبك (Technical Material) مي‌توان به:
- حذف سفید کاری، رنگ، گچ و خاك و لذا برابري هزينه آرتکس با هزينه گچ، خاك، سفيدكاري و رنگ
- حدود 20درصد صرفه‌جويي در كل زمان ساخت پروژه به دليل سرعت فوق‌العاده زياد در سه مرحله سفت كاري، نازك‌كاري و تاسيسات برقي.
- حدود 10درصد صرفه‌جويي در فــــولاد مصرفي ساختمان به‌دليل تقليل وزن سفت كاري ساختــــمان كه در عين حال موجب سبـــك‌سازي وزن سازه نيز مي‌شود، اشاره كرد.
از ويژگي‌هاي برجسته و منحصر به فرد آرتکس، سطوح داراي بافت و غير يكنواخت آن است كه اين محصول را از ديگر پوشش‌هاي ساختماني متعارف مجزا ساخته و توانسته يكنواختي را از نگاه بيننده دور كرده و به محيط شادابي، جذابيت و آرامش‌ ببخشد كه اين مهم از موضوعات خاص علم ارگونومي (تاثير عوامل محيطي بر روحيه و راندمان افراد استفاده‌كننده) است، كه اين علم و موضوعات و آيتم‌هاي وابسته به آن امروزه در سراسر جهان مورد توجه خاص شمار زيادي از معماران و طراحان برجسته قرار گرفته است.
اين پوشش ساختماني اكنون در تمامي دنيا شناخته شده و در اروپا، بخش مركزي آمريكا و كشورهاي اسكانديناوي و كشورهاي پيشرفته آسيا به صورت پوشش عمده درآمده است.

منبع:http://artexwallcovering.blogfa.com

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 8:12 |

سقف کُرمیت

در سیستم سقف کُرمیت از تیرچه های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می شود. در ساخت تیرچه های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت ) و یا هر پرکننده سبک استفاده می شود. فواصل تیرچه ها بسته به نوع قالب از 73 سانتی تا 100 سانتی متر متغیراست ، روی سقف نیز با 4 الی 10 سانتی متر بتن پوشانده می شود.

تیرچه ها از نوع خود ایستا بوده و به همین علت هیچ نوع شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز نمی باشدو تیرچه ها به نحوی طراحی می شوند که بتوانند وزن بتن خیس، قالب ها و عوامل اجرایی سقف را به تنهایی تحمل کنند.

پس ازاین که بتن به 75% مقاومت مشخصه خود می رسد ، تیرچه های فولادی با بتن به صورت یک مقطع مختلط وارد عمل شده و بارهای مرده و زنده سقف را تحمل می کنند.

 

 

سقف تیرچه و بلوک کُرمیت

با متداول شدن سقف های تیرچه و بلوک سنتی برخی از مشکلات سیستم طاق ضربی مرتفع شد. اما این سقف ها مشکلات دیگری را به همراه خود پدید آوردند که عمده ترین آنها ضرورت استفاده از شمع بندی در زیر سقف است.

 

شمع بندی علاوه بر دست و پاگیر بودن هزینه زیادی را نیز بر ساختمان تحمیل می کند. در سال 1363 با استفاده از بلوك کُرمیت به جاي طاق ضربي كه قبلا" در اين سيستم بعنوان قالب ثابت بكار مي رفت عملا" سقف تیرچه وبلوک کُرمیت وارد بازارشد.

این سقف به علت خود ایستا بودن تیرچه ها نیازی به شمع بندی ندارند و به همین علت از سرعت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد. اجرای این سقف بر روی اسكلت های فولادی بتنی و دیوارهای باربر امکان پذیر می باشد.

 

 

 

 

 

سقف پلیمری کُرمیت

در راستای سبک سازی ساختمان، این شرکت هم زمان با ستفاده از قالب کامپوزیت  و بلوک های پوکه ای اقدام به استفاده از مصالح پلیمری در ساختمان کرده است.

استفاده از بلوک های پلی استایرن نسوز در سقف باعث کاهش مصرف تیرچه تا حدود 20% و کاهش فولاد مصرفی سازه تا حدود 7% می شود.

 

سهولت اجرای این نوع سقف، باعث افزایش سرعت اجرا و درنیتجه کاهش هزینه های اجرایی می گردد. در عین حال در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. شیارهای مناسب ایجاد شده در زیر این بلوک ها باعث  پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف می گردد.

در جهت بهبود استفاده از مصالح پلیمری، بخش تحقیق و توسعه این شرکت مشغول مطالعات و بررسی های بیشتر می باشد.

 سقف کامپوزیت کُرمیت

سیستمهای معمول کامپوزیت در امریکا عینا" با تیرچه های با جان باز انجام می شود و معمولا" همراه با گذاشتن یک ورق فولادی موجودار به عنوان عرشه و آرماتور بندی روی آن بتن ریخته می شود . در این سيستم قالب ماندگار است و قطعات جان نیز با بتن احاطه نمی شود. در طراحی سیستم قالب کامپوزیت کُرمیت، نظر بر آن بوده که علاوه بر سرعت و تطبیق با آیین نامه ها ، هر چه ممکن اقتصادی تر باشد. از این رو اولا" قالب باید قابل استفاده مداوم باشد، ثانیا" جان تیرچه با بتن پر شود که بتوان قطعات جان را اقتصادی تر طراحی نمود و از لرزش سقف نیز کاسته شود. سیستمهای کامپوزیت رایج در ایران که با تیرآهن ساده یا لانه زنبوری با تیر ورق استفاده می شوند، دارای جان باز نیستند. 

 

در وهله اول قالب هاي سقف كرميت سه قطعه بوده و براي باز كردن ، قطعات آن بايد از يكديگر جدا مي شد ، با تحقيق بخش R&D اين شركت این قالب با بهینه سازی و استفاده از خاصیت تغییر شکل ارتجاعی فولاد به قالبی یکچارچه تبدیل شد. 

این قالب در بین تیرچه ها قرار گرفته و بعد از گيرش اولیه بتن قالب از زیر سقف در آورده می شود . این قالب محاسن بسیار زیادی دارد و با سرعت چیده و جمع آوری می گردد و با دقت مختصری , بارها قابل استفاده است. این قالب هم اکنون در پروژه های مختلف این شرکت مورد استفاده است.

آخرین بررسی ها و دستاوردها نشان داد که بهتر است جهت تطبیق سیستم با سیستم تیرچه بلوک و استفاده از آرماتور حرارتی یک جهته و حذف آرماتور خمشی در دال فوقانی و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی، فاصله لب با لب تیرچه ها حداکثر 75 سانتی متر باشد. مزیت این قالب در آن است که با رعایت دیگر شرایط آیین نامه می توان آرماتور دو جهته را حذف و فقط آرماتور عمود بر تیرچه را منظور نمود.

هم اکنون این شرکت قالبهای جدید خود را به انتخاب مصرف کننده در فواصل و ارتفاع مختلف آماده عرضه نموده است. فاصله محور به محور تیرچه ها حدود 85 سانتی متر تا 95 سانتی متر و با ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر، بسته به انتخاب خریدار و با مشاوره دفتر فنی شرکت و نوع تیرآهنهای مصرفی در سازه و طول دهانه است.

 

سقف کاذب

 

سقف های کاذب اولیه به صورت قطعات پلاستیکی در سالهای 1365 به بعد در اولین سقف های کامپوزیت کُرمیت به کار رفت. اما گران بودن مصالح ، نچسبیدن به گچ و خاک و خزش (Creep) باعث گردید که استفاده از آن مقید گردد. از سوی دیگر انواع تولیدات ورق گالوانیزه به صورت رابیتس در شکلها و فرمهای مختلف و تولید مواد اولیه آن (ورق گالوانیزه) در ایران ، ما را به سمت استفاده از این محصول سوق داد.

 

 

 

سقف ضربی کُرمیت

 

به علت اجبار در استفاده ار مصالح فشاری از زمان های قديم استفاده از طاق قوسی متداول بوده و به همین جهت استفاده از سیستم طاق ضربی نیز به عنوان نوعی طاق قوسی رواج داشته است. وجود اشکالات عمده در عملکرد سقف های ضربی با تیرآهن مانند عدم ایجاد یک دیافراگم مناسب بین ستون ها و مصرف زیاد فولاد در مقایسه با مقدار باربری ، باعث شد تا در سال 1356 با ارائه طرحی بهینه « سقف ضربی کُرمیت » نسبت به اصلاح این سیستم اقدام گردد.

در سیستم طاق ضربی کُرمیت وجود بتن روی سقف می تواند یک دیافراگم مناسب بین ستون ها ایجاد کند و همچنین به علت بازبودن جان تیرچه ها مقدار زیادی در مصرف فولاد صرفه جویی  می شود.

 

 

اگر چه از اين سيستم در انبوه سازي استفاده نمي شود ، اما براي پروژه هاي كوچك و يا دور افتاده ، هنوز هم كاربرد دارد. 

منبع:شرکت آذر سقف مهاباد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 8:50 |

علت افزایش قیمت آهن آلات

اعلام رسمي مسوولان مبني بر انجام واردات يك ميليون تن آهن‌‏آلات علت افزايش قيمت آهن در كشورهاي همسايه و به تبع آن بازار داخلي بوده است.

تقي بهرامي ، رييس انجمن توليدكنندگان فولاد ايران، درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، با بيان اين مطلب تصريح كرد: طبق قوانين اقتصادي، افزايش تقاضا همواره افزايش قيمت را به دنبال دارد و اعلام رسمي انجام واردات آهن‌‏آلات در حجم بالا، باعث بالا رفتن قيمت در كشورهاي همسايه و بازارهاي خارجي مي‌‏شود و اين امر يكسري از دلايل افزايش قيمت آهن‌‏آلات در بازار داخلي بوده است.
وي همچين گفت: مسوولان نبايد از طريق تريبون‌‏هاي رسمي حجم تقاضاي مورد نياز را اعلام كنند ؛ زيرا بدين طريق باعث افزايش قيمت كالاها مي‌‏شوند.
رييس انجمن توليدكنندگان فولاد ايران, ادامه داد: براي اشباع بازار داخلي كشور از آهن‌‏آلات بايد دولت در تامين مواد اوليه توليد كنندگان فولاد بخش خصوصي و تهيه بخش شمش به اين واحدها كمك كند, تا ظرفيت توليدي اين واحدها از 30 درصد فعلي به 100 درصد ارتقا يابد و از اين راه نياز بازار به انواع محصولات فلزي اشباع شود.
بهرامي, با بيان اين‌‏كه افزايش قيمت آهن‌‏آلات به نفع توليدكنندگان صنعت فولاد نيست، افزود: افزايش شديد قيمت آهن‌‏آلات تنها به نفع واسطه‌‏گران است و توليدكنندگان به علت افزايش قيمت مواد اوليه و كاهش تقاضا متضرر مي‌‏شوند.
وي, در خصوص سياست دولت مبني بر كاهش قيمت مواد اوليه ساختمان و كاهش قيمت آهن‌‏آلات, اظهارداشت: چنانچه دولت درصدد كاهش قيمت محصولات فولادي است, بايد عوارض سه درصدي فروش و عوارض 4 درصدي واردات شمش را حذف نمايد, تا از اين طريق ، قيمت تمام شده فولادسازان خصوصي كاهش يابد.
رييس انجمن توليدكنندگان فولاد ايران, خاطرنشان كرد: در پايان سال گذشته قيمت هر تن شمش در بازارچه‌‏هاي خارجي 405 دلار بود , در حالي كه اكنون به تني 580 دلار افزايش پيدا كرده است و همين امر تاثير خود را بر بازار داخل و آشفتگي عرضه و تقاضاي آن اعمال كرده است.

منبع:پايگاه خبری مسکن و معماری

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 6:37 |

افزايش كيفيت مصالح ساختماني عمر مفيد سازه را افزايش مي‌دهد

 توجه به كيفيت، نوع و طرح‌هاي مختلف انواع مصالح ساختماني مي‌تواند موجبات رشد صنعت ساختمان‌سازي در كشور را فراهم آورد.

 امروزه در بازار مصالح ساختماني مربوط به نازك‌كاري محصولات متنوع با سرعت شگفت‌انگيزي جايگزين محصولات قديمي و سنتي مي‌شوند.
توليدكنندگان اين محصولات با ارائه طرح‌هاي جديد سعي در تصاحب اين بازار دارند كه در اين ميان لازم است سازندگان ساختمان‌ها با شناخت از اين بازار اقدام به خريد كنند.
سراميك از جمله مصالح موردنياز ساختمان‌هاي امروز است و براي شناخت بيشتر آن ششمين كنگره دوسالانه انجمن علمي سراميك 25 و 26 ارديبهشت‌ ماه در پژوهشگاه مواد و انرژي برگزار مي‌شود.
فرهاد گلستاني‌فر رييس هيات‌مديره انجمن علمي سراميك و دبيركنگره با بيان مطلب فوق افزود: تبادل اطلاعات علمي و پيشرفت‌هاي صنعت سراميك طي سال‌هاي اخير مهم‌ترين هدف برگزاري كنگره است.
گلستاني‌فر با اشاره به رشد صنعت سراميك طي 30سال اخير اظهار داشت: در حال حاضر بيش از 500كارخانه به نحوي به صنعت كاشي، چيني و مواد دير گداز اختصاص دارد كه زيرمجموعه صنعت سراميك محسوب مي‌شوند و اين كنگره به منظور تبادل علمي تحقيقات صورت گرفته توسط اين مجموعه‌ها برگزار مي‌شود.
رييس هيات مديره انجمن علمي سراميك تصريح كرد: ارتقاي علمي شركت‌كنندگان از طريق برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و اطلاع‌رساني از طريق نمايشگاه‌هاي همجوار كنگره از ديگر اهداف برگزاري اين سمينار است.
به گفته وي در نمايشگاهي كه همزمان با برگزاري كنگره برپا مي‌شود دستاوردهايي از صنعت سراميك به نمايش گذاشته شده است.
دبير ششمين كنگره علمي سراميك تصريح كرد: در جريان برگزاري كنگره، 3 كارگاه آموزشي توسط افرادي از خارج كشور در سه زمينه ارائه مي‌شود. گلستاني‌فر با اشاره به دريافت 250 مقاله علمي خاطرنشان كرد: از اين ميزان 130 مقاله براي ارائه پذيرفته شده كه 80 مقاله شفاهي و 50 مقاله به صورت پوستر ارائه مي‌شود. وي اظهار داشت: علاوه بر بررسي توليد سراميك سنتي بخش عمده‌اي از كنگره به بررسي سراميك‌هاي پيشرفته شامل بايو سراميك، نانوسراميك، سراميك‌هاي هوافضا و هسته‌اي مي‌پردازد.
گلستاني‌فر خاطرنشان كرد: مهمترين هدف كنگره زمينه‌سازي براي توليد سراميك پيشرفته است.
رييس هيات مديره انجمن علمي سراميك در پاسخ به سوالي مبني بر نقش اين صنعت در بخش مسكن اظهار داشت: با توجه به اينكه در ساختمان‌سازي مقدار زيادي گچ، ماسه، شيشه، سيمان و مواد سراميكي به كار مي‌رود طبيعي به نظر مي‌رسد كه افزايش كيفيت در توليد سراميك موجب افزايش طول عمر ساختمان مي‌شود.
وي با تاكيد بر كاهش قيمت تمام شده ساخت، با افزايش كيفيت مواد سراميكي خاطرنشان كرد: در حال حاضر كشور از نظر توليد كاشي سنتي پيشرفت كرده و امروزه هر نوع طرح كاشي كه در اسپانيا و ايتاليا به طور كلي كشورهاي صاحب نام در اين صنعت توليد مي‌شود در ايران هم قابل توليد است.
وي با تاكيد بر اينكه كيفيت توليد سراميك سنتي در ايران در سطح خارجي است، گفت: در بخش توليد سراميك سنتي، ‌ايران 5/1درصد سهم جهاني را در دست دارد كه اين ميزان نسبت به جمعيت 70ميليوني رقم خوبي محسوب مي‌شود.
به گفته گلستاني‌فر، اين در حالي است كه سهم ايران در توليد سراميك پيشرفته در جهان يك‌صدم درصد است كه از اين رو مهمترين هدف انجمن علمي سراميك تشويق صنعت، دولت و محققان نسبت به توليد سراميك پيشرفته است.
دبير ششمين كنگره علمي سراميك با تاكيد بر لزوم حمايت تحقيقاتي از محققان ايراني تصريح كرد: در صورت حمايت از توليدكنندگان و محققان ايراني توان توليد تمام محصولات در ايران به خصوص در صنعت سراميك وجود دارد.
رييس هيات مديره انجمن علمي سراميك با اشاره به مزيت‌هاي ايران در توليد سراميك گفت: وجود انرژي ارزان با توجه به انرژي‌بر بودن توليد سراميك، تنوع مواد اوليه توليد سراميك و نيروي كار ارزان مهمترين مزيت‌هاي توليد سراميك در كشور است.
گلستاني فر با تاكيد بر لزوم توجه به صنعت سراميك با توجه به امتيازهاي توليد اين محصول تصريح كرد: اين امر لزوم توجه دولت به متوليان پژوهشي را افزايش مي‌دهد تا بدين وسيله بتوانيم نتيجه بهتري را به دست بياوريم.
دبير ششمين كنگره علمي سراميك با اشاره به ورود چيني‌ها به بازار ايران اظهار داشت: ورود چين به بازار ايران خطر جدي و تهديد بزرگي براي صنعت سراميك محسوب مي‌شود.
رييس هيات‌مديره انجمن علمي سراميك با اشاره به عدم توجه ما به صادرات محصولات سراميكي اظهار داشت: با وجود توليد سالانه 300ميليون متر مربع سراميك در سال و مصرف ميانگين 50ميليون مترمربع و همچنين احتساب صادرات 50ميليون متر مربع در خوش‌بينانه‌ترين حالت، سالانه 200ميليون متر مربع مازاد توليد وجود دارد كه در انبارها باقي مي‌ماند.
وي با اشاره به رتبه نخست ايران در توليد سراميك سنتي در خاورميانه خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه به دليل سياست‌هاي نامطلوب در صادرات موفق نبوديم.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 7:59 |

لایتراکان( بتن عبور دهنده نور)

بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این متریال ترکیبی از فیبر های نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. فیبر ها بخاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک متریال دانه بندی شده را تشکیل می دهند. به این ترتیب نتیجه کار صرفا ترکیب دو متریال شیشه و بتن نیست، بلکه یک متریال جدید سوم که از لحاظ ساختار درونی و همچنین سطوح بیرونی کامل همگن است، به دست می آید.فیبر های شیشه باعث نفوذ نور به داخل بلوک ها می شوند. جالب تریت حالت این پدیده نمایش سایه ها در وجه مقابل ضلع نور خورده است. همچنین رنگ نوری که از پشت این بتن دیده می شود ثابت است به عنوان مثال اگر نور سبز به پشت بلوک بتابد در جلوی آن سایه ها سبز دیده می شوند. هزاران فیبر شیشه ای نوری به صورت موازی کنار هم بین دو وجه اصلی بلوک بتنی قرار می گیرند. نسبت فیبر ها بسیار کم و حدود 4 درصد کل میزان بلوک ها است. علاوه بر این فیبر ها بخاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و تبدیل به یک جزء ساختاری می شوند بنابر این سطح بیرونی بتن همگن و یکنواخت باقی می ماند. در تئوری، ساختار یک دیوار ساخته شده با بتن عبور دهنده نور، می تواند تا چند متر ضخامت داشته باشد زیرا فیبر ها تا 20متر بدون از دست دادن نور عمل می کنند و در دیواری با این ضخامت باز هم عبور نور وجود دارد.


ساختار های باربر هم می توانند از این بلوکها ساخته شوند. زیرا فیبر های شیشه ای هیچ تاثیر منفی روی مقاومت بتن ندارند. بلوکها می توانند در اندازه ها ی متنوع و با عایق حرارتی خاص نصب شده روی آنها تولید شوند.این متریال در سال 2001 توسط یک معمار مجار به نام «آرون لاسونسزی» اختراع شد و به ثبت رسید. این معمار زمانیکه در سن 27 سالگی در کالج سلطنتی هنر های زیبای استکهلم مشغول به تحصیل بود این ایده را بیان کرد و در سال 2004 شرکت خود را با نام لایتراکان تاسیس کرد و با توجه به نیاز و تمایل جامعه امروز به استفاده از مصالح جدید ساختمانی، از سال 2006 با شرکت های بزرگ صنعتی به توافق رسیده و تولید انبوه آن به زودی آغاز خواهد شد .

منبع: وبلاگACG

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 11:6 |
دانشمندان دانشگاه ميشيگان گونه جديدي از بتن مسلح با الياف ساخته‌اند كه از بتن عادي 40 درصد سبك‌تر و در برابر ترك خوردن 500 بار مقاوم‌تر است.این بتن جديد كه "كامپوزيت سيماني مهندسي"، ناميده شده ، به دليل عمر طولاني در دراز مدت از بتن معمولي ارزان‌تر است .B

عملكرد اين بتن جديد از يك طرف به دليل وجود الياف نازكي است كه 2 درصد حجم ملات بتن را تشكيل مي‌دهد و از طرف ديگر به اين خاطر است كه خود بتن از موادي ساخته شده است كه براي ايجاد حداكثر انعطاف‌پذيري طراحي شده‌اند. به گفته دانشمندان، بتن جديد كه "كامپوزيت سيماني مهندسي"، ناميده شده ، به دليل عمر طولاني‌تر در دراز مدت از بتن معمولي ارزان‌تر است. به گفته "ويكتورلي" استاد گروه مهندسي سازه "دانشگاه ميشيگان" و سرپرست تيم سازنده بتن، تكنولوژي كامپوزيت سيماني تاكنون در پروژه‌هايي در ژاپن، كره، سوئيس و ايتاليا به كار گرفته شده است. استفاده از آن در ايالات متحده به نسبت كندتر بوده.

اين در حالي است كه بتن متعارف داراي مشكلات بسياري از جمله نداشتن دوام و پايداري، شكست در اثر بارگذاري شديد و هزينه‌هاي تعمير در اثر شكست است.
به گفته "لي"، بتن نشكن يا انعطاف‌پذير به جز شن درشت از همان مواد تشكيل‌دهنده بتن معمولي ساخته شده است.
بتن نشكن كاملا شبيه بتن عادي است اما تحت كرنش‌هاي بسيار بزرگ، بتن كامپوزيت سيماني تغيير شكل مي‌دهد، اين قابليت از آن جا ناشي مي‌شود كه در اين نوع بتن؛ شبكه الياف داخي سيمان قابليت لغزيدن داشته و در نتيجه انعطاف‌ناپذيري بتن كه باعث تردي و شكنندگي است، از ميان مي‌رود.
امسال براي اولين بار، "اداره حمل و نقل ميشيگان" براي نوسازي قسمتي از عرشه پل "گرواستريت" بر فراز بزرگراه "4 و I" از كامپوزيت سيماني استفاده مي كند. دالي از جنس كامپوزيست سيماني جايگزين يك مفصل انبساطي در اين قسمت از پل خواهد شد تا با متصل كردن دال‌هاي بتني مجاور به هم، عرشه‌اي يكنواخت از بتن به وجود آورد. استفاده از مفصل انبساطي به عرشه بتني قابليت حركت در اثر تغييرات مي‌بخشد. اما در هنگام گير كردن مفصل‌ها، مشكلات زيادي پيش مي‌آيد.
دانشمندان انتظار دارند استفاده از كامپوزيت سيماني باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها شود.
اگر چه هنوز مطالعات دراز مدت زيادي براي تاييد عملكرد كامپوزيت سيماني مورد نياز است، مقايسه‌هاي انجام شده در "مركز سيستم‌هاي پايدار"، از "دانشده منابع طبيعي و محيط زيست"، به همراه گروه "لي"، نشان مي‌دهد كه در يك دوره 60 ساله، استفاده در عرشه پل، كامپوزيت سيماني نسبت به بتن عادي 37 درصد ارزان‌تر است، 40 درصد انرژي كمتري مصرف مي‌كند و باعث كاهش انتشار دي اكسيد كربن تا 39 درصد مي‌شود.

منبع: سایت معماران

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه دهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 8:53 |

بتن‌هاي توانمند و ويژه

چکيده

سالهاي زيادي است که بتن بعنوان يک ماده ساختماني مهم در ساخت و سازه‌هاي بتني چون ساختمانها، سدها، پلها، تونلها، راهها، اسکله‌ها و برجها و سازه‌هاي خاص ديگر کاربرد دارد. در اکثر موارد به بتن بعنوان ماده‌اي مقاوم در برابر نيروهاي فشاري نگريسته مي‌شده است. انجام پروژه‌هاي وسيع تحقيقاتي بر روي مواد مختلف تشکيل دهنده بتن و ازمايش‌ بتن‌هاي مختلف با مواد جديد در سالهاي آخر قرن اخير منجر به پيدايش بتن‌هايي شده است که علاوه بر تأمين مقاومت خواص ديگري از اين ماده نظير دوام، کارايي، نرمي و مقاومت در برابر عواملي چون آتش و محيط و هوازدگي را دستخوش تغييرات اساسي نموده است. علاوه بر دگرگوني و تحول در مواد تشکيل دهندة بتن، افزودن مواد ديگري به بتن همچون افزودنيهاي مختلف، انواع الياف‌ها و حتي مواد زائدي که ارزش خاصي نداشته و باعث آلودگي محيط زيست نيز مي‌شوند، موجب پيدايش بتن‌هاي جديد با خواص جديد و بهبود يافته شده است.

در بتن مسلح علاوه بر خود بتن بر روي آرماتور نيز تحولاتي صورت پذيرفته است. بعنوان مثال کاربرد فولادهاي ضد زنگ براي مناطق بسيار خورنده، استفاده از آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌هاي مختلف پلاستيکي و پليمري از جمله تحقيقاتي بوده است که نتايج اوليه سودمندي بدست داده است، ليکن کار بر روي آنها و تحقيقات وسيع‌تر و دراز مدت براي بررسي داوم آنها هنوز ادامه داشته و به قرن آينده خواهد رسيد.

هدف از مقالة اخير عنوان نمودن پاره‌اي از دستاوردهاي اخير در بتن و بتن مسلح و ادامه راه در سالهاي آينده مي‌باشد. در اين خصوص به تحول دستيابي به بتن‌هاي با مقاومت زياد و بسيار زياد و بالاتر ازMPa 100 و همچنين بتن‌‌‌هاي توانمند با عملکرد بالا خواهيم پرداخت. همچنين کاربرد مواد مختلف و الياف‌ها براي افزايش نرمي بتن که مسألة بسيار مهمي در پديدة زلزله و بارهاي ديناميکي بر روي سازه‌هاي بتني است، بيان خواهد شد. در ادامه به بتن‌هايي که بسيار کارا بوده و نياز به لرزاندن نداشته و درعين حال مقاومت زيادي دارند، اشاره خواهد شد. در بخش ديگري از مقاله کاربرد بتن بعنوان راه حلي براي کاهش آلودگي محيط زيست توضيح داده خواهد شد. در بخش پاياني آخرين نتايج و کاربرد محدود آرماتورها با جنسيت‌هاي مختلف از جمله الياف کربني، پليمري و پلاستيکي شده است.

بايد اذعان نمود که نتايج تحقيقات سالهاي آخر قرن حاضر و ادامة‌ آنها در آينده و قرن جديد مي‌تواند نگرش تازه‌اي به بتن بعنوان يک مادة ساختماني پرمصرف بدهد. اين نتايج منجر خواهد شد تا ديدگاه بتن بعنوان تنها يک ماده با مقاومت فشاري خوب به کلي دگرگون شده و خواص ويژه بتن‌هاي جديد نظر اکثر دست‌اندرکاران پروژه‌هاي بزرگ عمراني را در جهان بخود معطوف سازد.

مقدمه

سالهاي زيادي است که از بتن بعنوان يک مادة ساختماني مهم و با تحمل فشارهاي بالا جهت ساخت و ساز انواع سازه‌ها استفاده مي‌شود. ضعف اين مادة مهم و پر مصرف ساختماني در مقابل کشش با قرار دادن آرماتور تا حد زيادي جبران شده است. در سالهاي اخير و با بررسي دوام سازه‌هاي بتني مسلح بويژه در مناطق خورنده و سخت براي بتن نظر اکثر کارشناسان و دست‌اندرکاران کارهاي بتني به اين مسأله جلب شده است که مقاومت به تنهايي نمي‌تواند جوابگوي کليه خواص مربوط به بتن بخصوص دوام آن باشد و لازم است در طراحي بتن براي مناطق مختلف علاوه بر مسأله مقاومت و تحمل بارها در طول مدت بهره‌دهي، پايايي و دوام آن نيز مد نظر قرار گيرد. در حال حاضر با اضافه نمودن مواد مختلف بتن و تغييرات در طرح اختلاط مي‌توان به بتن‌هايي دست يافت که بدون تغيير قابل ملاحظه در مقاومت آنها از نقطه نظر دوام به بتن‌هايي با دوام بالا دست يافت. مسأله محيط زيست وآلودگي آن نيز در سالهاي اخير نظر جهانيان را بخود معطوف ساخته است. کاربرد مواد و مصالحي که در ساخت آن آلودگي کمتري به محيط منتقل گردد و همچنين برداشت مصالح طبيعي که کمتر محيط را تخريب نمايد، مورد توجه خاص قرار دارد. در اين راستا محدوديت کاربرد سنگدانه‌ها، دستيابي به مواد جديد و نيز استفاده از مواد زائد کارخانه‌ها و آلاينده‌هاي محيط زيست در بتن در رأس برنامه‌هاي تحقيقاتي پاره‌اي از کشورهاي جهان قرار گرفته است.

علاوه بر خود بتن و مصالح تشکيل‌دهندة آن در سالهاي اخير بر روي آرماتور مصرفي در سازه‌هاي بتني مسلح نيز تحولاتي صورت گرفته است. بعنوان مثال و براي پرهيز از خطر خوردگي آرماتور، از فولادهاي ضد زنگ و نيز آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌ مختلف پلاستيکي و پليمري در محيط‌هاي بسيار خورنده استفاده مي‌شود. کار بر روي عملکرد دراز مدت چنين موادي هنوز ادامه دارد.

در مقالة اخير به چند مورد از بتن‌هاي جديد که چند سالي است از آنها در صنعت ساخت و ساز براي سازه‌هاي بتني استفاده مي‌شود اشاره شده و مواد جديد مورد استفاده در بتن که تحقيقات روي آنها هنوز ادامه دارد، نيز بيان خواهد شد. بعنوان مثال بتن‌هاي با مقاومت زياد و بتن‌هاي توانمند و با عملکرد بالا در اين خصوص جايگاه ويژه‌اي دارند. کاربرد الياف و مواد مختلف در بتن براي افزايش نرمي آن و مقاومت در مقابل بارهاي ضربه‌اي و نيروهاي ناشي از زلزله مورد ديگري از بتن‌هاي خاص مي‌باشد. با نگرشي عميق به مسأله دوام بتن و ضمن تأمين مقاومت لازم، کاربرد بتن‌هاي با کارايي بالا که اجراي آن را نيز آسان مي‌سازد در برنامه کار مراکز بسياري قرار گرفته و برخي از اين بتن‌ها با اضافه کردن افزودنيهاي مختلف به آنها، اينک وارد صنعت بتن شده‌اند.

بتن با مقاومت زياد

امروزه بر اساس تکنولوژي رايج بتن، ساخت بتن‌هاي با مقاومت‌هاي فشاري زياد و دور از انتظار که مي‌تواند براي طراحي سازه‌هاي اجرايي رايج مورد استفاده قرار گيرند، امکان‌پذير مي‌باشد. اگر چه اغلب آيين‌نامه‌هاي بتن هنوز مقاومت بتن مورد استفاده در سازه‌ها را به MPa 60 محدود مي‌کنند، اما آيين‌نامه‌هاي جديد اخيراً حدي بالاتر از MPa 105 را نيز در نظر گرفته‌‌اند ] 1 [. ساخت بتن‌هاي با مقاومت زياد و در حد MPa 120 و کاربرد آن در ساختمان‌هاي بلند در کشورهاي پيشرفته دنيا رواج يافته است. اين مقاومت با اضافه نمودن مواد ريز و فعال به سيمان تا حدي افزايش يافته که بتن‌هايي با مقاومت‌هاي فشاري بين MPa 200 و MPa 800 و مقاومت‌هاي کششي بين MPa 30 و MPa 150 در نمونه‌هاي آزمايشگاهي بدست آمده است. براي دستيابي به چنين مقاومت‌هايي لازم است تغييراتي در طرح اختلاط داده و از مواد و افزودني‌هاي جديدي استفاده نمود.

از عوامل مهم در رسيدن به چنين مقاومت‌هايي استفاده از سنگدانه‌هاي مقاوم و کاهش حداکثر اندازه سنگدانه در مخلوط بتني براي همگني بيشتر آن مي‌باشد. همچنين با استفاده از مواد بسيار ريزدانه و با اندازه‌هاي کمتر از دهم ميکرون مي‌توان مجموعه‌اي متراکم‌تر و با تخلخل بسيار کم که بالاترين وزن مخصوص را خواهد داشت، تهيه نمود. در بتن‌هاي با مقاومت زياد بايستي تا حد ممکن نسبت آب به سيمان (w/c) را کاهش داد (امروزه حتي نسبت 18/0 = w/c استفاده شده است) که در اين حالت بعضي دانه‌هاي سيمان هيدراته نشده بصورت مواد ريزدانه پرکننده، دانسيته را افزايش داده و در نتيجه سبب افزايش مقاومت مي‌شوند. بديهي است براي تأمين کارايي چنين مخلوط‌هايي با آب بسيار کم لازم است از روان‌کننده‌ها، فوق‌روان‌کننده‌ها و پخش کننده ذرات ريز در بتن استفاده نمود. براي افزايش نرمي چنين بتن‌هايي (با افزايش مقاومت شکنندگي و تردي بتن افزايش مي‌يابد) مي‌توان به آنها الياف‌هاي کوتاه اضافه نمود. در ساخت چنين بتن‌هايي (مقاومت در حد فولاد و بالاتر) از روشهاي سخت شده تحت فشار و دما براي عمل آوري بتن و تأمين مقاومت اوليه زياد استفاده مي‌گردد.

جدول 1- مشخصات بتن بکار رفته در يک ساختمان بلند در مونترال کانادا

طرح اختلاط

خواص بتن

نسبت آب به سيمان 25/0

اسلامپ 250 ميلي‌متر

آب 135 ليتر

درصد هوا 4/4 درصد

سيمان نوع 1 500 کيلوگرم در متر مکعب

مقاومت فشاري 7 روزه 77 مگاپاسکال

دوده سيليس 30 کيلوگرم در متر مکعب

مقاومت فشاري 28 روزه 3/92 مگاپاسکال

شن‌با‌حداکثر اندازه10ميليمتر ‌1100‌کيلوگرم‌در مترمکعب

مقاومت فشاري 90 روزه 106 مگاپاسکال

ماسه طبيعي 700 کيلوگرم در متر مکعب

مقاومت فشاري يکساله 4/119 مگاپاسکال

ديرگير کننده 8/1 ليتر در متر مکعب

 

فوق روان کننده 14 ليتر در متر مکعب

 

بتن هاي با کارايي بسيار زياد (بتن خود متراکم)

امروزه در بعضي کشورهاي جهان و بويژه در ژاپن بتن جديدي با کارايي بسيار بالا که نياز به لرزاندن نداشته و خودبخود متراکم مي‌گردد ساخته شده و در برخي پروژه‌ها اجرا شده است. با داشتن کارايي بسيار زياد اين بتن در اجرا، خطر جدايي سنگدانه‌ها و خمير را نداشته و در عين حال از مقاومت زياد و دوام نسبتاً بالايي برخوردار است. در طرح اختلاط اين بتن، موارد زير در نظر گرفته شده است.

ميزان شن در اين بتن حدود 50 درصد حجم مواد جامد بتن بوده و در آن ماسه به ميزان
40 درصد حجم ملات استفاده شده است. نسبت آب به مواد ريزدانه و پودري بر اساس خواص مواد ريز بين9/0 تا 1 انتخاب مي‌شود. براي تعيين ميزان نسبت آب به سيمان و مقدار فوق روان کننده مخصوص مصرفي با استفاده از روش ميز رواني، مقدار بهينه با آزمون و خطا تعيين مي‌گردد ]2و3[.

بتن با سنگدانه بازيافتي

امروزه با توجه به پيشرفت جمعيت و مشکل فضا در شهرهاي بزرگ براي ساخت و ساز لازم است ساختمان‌هاي قديمي بتني تخريب و بجاي آن ساختمان‌هاي بلند جديد احداث شوند. در کشور ژاپن و چند کشور اروپايي که زمين و فضاي لازم براي ايجاد بنا ارزش ويژه‌اي دارد و همچنين براي جلوگيري از مسائل محيط‌زيستي که از تخريب ساختمانها ناشي مي‌شود و کاربرد مصالح آن در بناي جديد تحقيقات وسيعي در ساخت بتن با سنگدانه بازيافتي (خورد کردن بتن قديم و استفاده از آن بعنوان سنگدانه در بتن جديد) در حال انجام است. بعنوان مثال در کشور هلند هر سال حدود 10 ميليون تن مصالح ناشي از تخريب ساختمان‌هاي بتني که حدود  حجم بتن مورد نياز در ساخت ساختمانهاست، توليد مي‌شود. قرار است نيمي از اين مصالح در بتن‌هاي جديد استفاده شوند. در حال حاضر تحقيقات روي ميزان جمع‌شدگي و خزش و دوام اين بتن‌ها ادامه دارد تا در قرن بيست و يکم کاربرد وسيع‌تر آن را امکان‌پذير سازد.

بتن‌هاي با نرمي بالا

امروزه کاربرد بتن با نرمي بالاتر که بتواند تغيير شکل‌هاي زياد را بدون شکست تحمل نمايد، مورد توجه قرار گرفته است. تحقيقات وسيعي در خصوص تأمين نرمي لازم در بتن با الياف‌هاي مختلف و حتي حذف آرماتور در حال انجام مي‌باشد. هدف از کاربرد الياف در بتن افزايش مقاومت کششي، کنترل گسترش ترکها و افزايش طاقت (Toughness) بتن مي‌باشد تا قطعه بتني بتواند در مقابل بارهاي وارده در يک مقطع ترک خورده تغيير شکل‌هاي زيادي را پس از نقطه حداکثر تنش تحمل نمايد. شکل شماره 1 عملکرد يک تير خمشي با الياف را در تحمل خيزهاي زياد در مقايسه با بتن بدون آرماتور نشان مي‌دهد.

 

بتن با الياف مختلف در سالهاي اخير در سازه‌هاي عمده‌اي چون روسازي راهها و فرودگاه‌ها، بتن پي‌هاي عظيم با تغيير شکل‌هاي زياد و بويژه در پوشش بتني تونلها بکار رفته است. در ساخت پوشش تونلها بتن اليافي با پاشيدن بر جداره شکل مي‌پذيرد. اخيراً براي حذف ترکها در پوشش تونلهايي که بصورت چند تکه پيش ساخته اجرا مي‌شود از بتن بدون آرماتور و تنها الياف استفاده شده و اين نوع بتن سبب حذف ترکها در حين عمل‌آوري و حمل و نقل قطعات و نصب آنها براي کامل کردن مقطع تونلهاي مترو شده است.

در نوع بسيار جديد بتن اليافي که مي‌توان با آن به حداکثر نرمي در بتن رسيد از روش ريختن دوغاب روي الياف (SIFCON) استفاده مي‌شود. در اين روش ابتدا الياف ريخته شده و سپس فضاي بين آنها با ملات دوغابي پر مي‌شود. ميزان الياف در اين بتن حدود 10 درصد مي‌باشد که حدود 10 برابر ميزان الياف در بتن‌هاي اليافي متداول است. با اين مصالح لايه‌هاي محافظي بدون ترک و تقريباً غير قابل نفوذ مي‌توان ايجاد نمود. بعلت نرمي زياد اين قطعات ظرفيت تغيير شکل‌پذيري اين قطعات به ميزان ظرفيت دالهاي فولادي مي‌رسد. مقاومت فشاري اين نوع بتن حدود 110-85 مگاپاسکال و مقاومت خمشي حدود 45-35 مگاپاسکال مي‌باشد. از اين قطعات نه تنها مي‌توان بعنوان لايه‌هاي محافظ کوچک استفاده نمود، بلکه در باندهاي فرودگاه در برابر ضربات عملکرد خوبي نشان مي‌دهند. در کارهاي تعميراتي دالها مي‌توان از آنها بعنوان لايه روي بتن قديم و بدون درز و در زماني کوتاه استفاده نمود ]4[.

آرماتورهاي غيرفولادي در بتن

در سالهاي اخير استفاده محدودي از آرماتورهاي غيرفلزي آغاز گشته است هر چند تحقيقات بر روي کاربرد وسيع‌تر آنها و عملکرد دراز مدت اين نوع آرماتورها ادامه دارد. اين آرماتورها که معروف به آرماتورهاي با الياف پلاستيکي (FRP) هستند از الياف مختلفي چون الياف شيشه‌اي (GFRP)، الياف آراميدي (AFRP) و الياف کربني (CFRP) در يک رزين چسباننده تشکيل شده اند. در جدول 2 خواص مکانيکي چند آرماتور اليافي که کاربرد پيدا کرد‌ه‌اند‌، آورده شده است. در شکل 2 ميله‌هاي پلاستيکي ساخته شده با الياف مختلف و فولادهاي پيش تنيدگي از نقطه نظر منحني‌هاي تنش-کرنش با يکديگر مقايسه شده‌اند.

جدول - خواص مکانيکي الياف‌هاي مختلف

نوع الياف

مقاومت کششي (MPa)

کرنش نهايي (٪)

E (Gpa)

آراميد

3400-2700

4-5/2

165-73

شيشهE

3500

5-3

75

شيشه S

4500

5/5-5/4

87

کربن مدول پايين

3900-3200

6/1-1

250

کربن مدول بالا

2700-2300

6/0

400

خاصيت عمده اين آرماتوها که سبب کاربرد آنها شده است، مقاومت در برابر خوردگي آنهاست که مي‌تواند در محيط‌هاي بسيار خورنده دوام دراز مدتي داشته باشند. علاوه بر اين مقاومت بالا، مقاومت به خستگي بالا، ظرفيت بالاي تغيير شکل ارتجاعي، مقاومت الکتريکي زياد و هدايت مغناطيسي پايين و کم اين مواد از مزاياي آنها شمرده مي‌شود. البته اين مواد معايبي چون کرنش گسيختگي کم و شکننده بودن و خزش زياد و تفاوت قابل ملاحظه ضريب انبساط حرارتي آنها در مقايسه با بتن را به همراه دارند ] 5[.

اخيراً از الياف مختلف شبکه‌هايي بافته شده و بصورت يک شبکه آرماتور در سطح بتن براي کنترل ترک و کم کردن عرض آن و همچنين در ديوارهاي نماي بتني از آن استفاده مي‌کنند. تحقيقات روي کاربرد صفحات اليافي بجاي صفحات فولادي براي تقويت قطعات خمشي و تيرها و دالها بويژه در پلها ادامه دارد. اين صفحات بارزين‌هاي اپوکسي به نواحي کششي از خارج اتصال داده مي‌شوند. کاربرد صفحات با الياف کربني براي اين تقويت بيشتر رايج گشته و در چندين پل در ژاپن و در بعضي کشورهاي اروپايي از آن استفاده شده است ]6[.

بتن‌هاي ابداعي

در بعضي موارد با تغيير در مواد تشکيل‌ دهنده بتن و با روش‌هاي ابداعي مي‌توان پاره‌اي از خواص نامطلوب بتن را حذف نمود. اين امر منجر به پيدايش بتن‌هاي خاص با خواص ويژه‌اي مي‌گردد. بعنوان مثال تغييراتي است که مي‌توان در ترکيب بتن‌هاي با مقاومت زياد که اين روزها کاربرد بيشتري پيدا مي‌کنند را نام برد. بتن‌هاي با مقاومت بالا معمولاً با سيمان زياد و نسبت آب به سيمان کم و اضافه و جايگزين نمودن سيمان با دوده سيليس ساخته مي‌شوند. در حين عمل هيدراسيون سيمان و سخت شدن اين بتن‌ها چون آب داخل بتن کافي نيستَ، مقداري آب از سطح خارجي به قسمت داخلي براي تکميل عمل فوق مي‌رسد. بنابراين بتن هاي با مقاومت زياد در ساعت اوليه سخت شدن دچار جمع‌شدگي ذاتي قابل ملاحظه‌اي مي‌شوند. ممکن است اثرات منفي ديگري نظير حساسيت به ترک‌خوردگي بيشتر در اين بتن‌ها مشاهده شود. اين معايب را مي‌توان با روش ساده‌اي برطرف نمود. در يک عمل ابداعي مي‌توان حدود 25 درصد از حجم سنگدانه را با سنگدانه سبک وزن قبلاً خيس شده جايگزين نمود. اين سنگدانه‌ها باعث ايجاد ذخيره آب در بتن شده و محيطي با عمل‌آوري مرطوب فراهم مي‌سازند. نتيجه اضافه کردن سنگدانه پيش اشباع شده به بتن با مقاومت زياد، کاهش جمع‌شدگي ذاتي و کم شدن و حذف ترکهاي مويي خواهد بود. همچنين تراکم و دانسيته بالاي بتن‌هاي با مقاومت زياد سبب کاهش مقاومت در برابر آتش اين بتن‌ها مي‌شود که بعنوان يک عيب محسوب مي‌شود. در دماي بالا آب شيميايي خمير سيمان بخار شده ولي به علت متراکم بودن بتن با مقاومت زياد نمي‌تواند از آن خارج شود. در نتيجه پوشش بتني بصورت ورقه جدا شده و ظرفيت بارپذيري ستون کاهش مي‌يابد. در يک کار ابداعي مي‌توان الياف پروپيلني به بتن اضافه نمود. در دماي بالا الياف ذوب شده و کانالهايي براي فرار و خروج بخار آب از بتن فراهم مي‌سازند و از ورقه ورقه شدن بتن جلوگيري بعمل مي‌آورند ]7[.

نتيجه‌گيري

در سالهاي اخير تحول عظيمي در تکنولوژي بتن و پيدايش بتن‌هاي جديد صورت گرفته است. اين تحولات به پيدايش بتن‌هاي با مقاومت بسيار زياد، بتن‌هاي با نرمي بالا، بتن‌هاي با آرماتورهاي غيرفلزي، بتن با کارايي بسيار زياد، بتن با سنگدانه‌هاي بازيافتي و بتن‌هاي ابداعي منجر شده است. بايد اذعان نمود که نتايج تحقيقات سالهاي آخر قرن حاضر و ادامه آنها در قرن جديد مي‌تواند نگرش تازه‌اي به بتن بعنوان يک ماده ساختماني پرمصرف بدهد. اين نتايج منجر خواهد شد تا ديدگاه بتن بعنوان تنها يک ماده با مقاومت فشاري خوب به کلي دگرگون شده و خواص جديد بتن‌هاي نوين نظر اکثر دست اندرکاران پروژه‌هاي عظيم عمراني را در جهان بخود معطوف سازد.

فهرست مراجع

[1] " Norwegian standard NS3473, concrete structures, Design rules", Oslo, 1989.

[2] H. Okamura, "Self compacting high performance concrete", Ferguson Lecture at ACI convention (New Orleans), November 1996.

[3] H. Okamura and K.Ozawa, "Mix design for Self compacting concrete", Concrete library international, Japan, No. 25, Dec. 1995.

[4] G. Konig et. Al., "New concepts for high performance concrete with improved ductility", proceedings of the 12th FIP congress on challenges for concrete in the next millennium, Netherlands, 1998, pp. 49-53.

[5] A. Nanni, "Fiber-reinforced plastic (FRP) reinforcement for concrete structures: properties and applications", Elsevier, London, 1993.

[6] Taerwe, "Non-Metallic (FRP) reinforcement for concrete structures", RILEM proceedings, No. 29, E & FN Spon, London, 1995.

[7] R.Breitenbucher, "High strength concrete C 105 with increased fiber resistance due to polypropylene fibers", 4th international symposium on the utilization of high strength-high performance concrete, Paris, May 1996, pp 571-577.

نویسنده:دکتر علي اکبر رمضانيان‌پور

استاد دانشکده عمران، دانشگاه صنعتي اميركبير

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه ششم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 7:17 |

پوشش محافظتى بتن
  
 Concrete Protective Coating   PC -B 4

  PC -B 4     ماده اى است  يك جزئى با قـدرت محافظتى عالى براى  سطوح بتنى و  فلزى كه برپايه مواد قيرى  ، حلال و رزين توليد مى شود. اين ماده  داراى چسبندگى زياد  بر روى سطوح بتنى و فلزى  مى باشد.

    PC -B 4    را ميتوان براى محافظت سطوح در فضاى آزاد و يا  سازه هائى كه  درون آب يا داخل خاك قرار خواهند گرفت بكار برد.

 مـــوارد مصـرف  :

   PC -B 4     جهت حفاظت سطوح سازه هاى بتنى و فلزى در  شرايط سخت جوى و زمينهاى مرطوب با املاح خورنده بكار مى رود.

 از جمله اين سازه ها ميتوان به مثالهاى زير اشاره كرد:

مخازن آب آشاميدنى ، سيلوهاى ذخيره بتنى و فلزى ، منابع بتنى ، لوله هاى بتنى و فلزى و همچنين سازه هاى كناردريا در نواحى شمال و جنوب ايران.

مــــــــــزايا:

- آماده مصرف،  بدون فنل،  مناسب جهت منابع آب آشاميدنى

- داراى قدرت  پوشش  بالا

- زمان خشك  شدن نسبتا  سريع

- مقاوم در برابر آب شور، اسيدها ، بازها ،  بخار و گازهاى حاصل از احتراق 

 - قابليت اسپرى شدن بر روى سطوح

- پوسته نشده  و دچار شكستگى نمى شود

 روش و ميزان  مصـرف:

 ابتدا يك لايه به عنوان  پرايمر توسط PC -B 4    اجرا شده و پس از اينكه كاملا  خشك شد 2 الى 3 لايه ديگر بر روى  آن  اجرا شود. اجراى پوشش ميتواند  با برس و يا  اسپرى انجام گيـرد. زمان خشك شدن در آب و هواى خشك حدود 12 ساعت مى باشد .

 مقدار مصـرف :

       سطوح بتنى  500-300 گرم در مترمربع جهت دو لايه  پوشش

       سطوح فلزى 400-200 گرم در مترمربع جهت دو لايه  پوشش

 تذكــــــر مهــــــم :

     درفضاى  بسته استفاده نشود و مطمئن شويد در محل استفاده  تهويه مناسب وجود داشته باشد. در صورتيكه به علت سرما كمى سفت شد، ابتدا  آنرا درجائى كه حرارت كافى باشد قرار دهيد تا شل شود و سپس مصرف نماييد.

 توجــــه : از بكاربردن حرارت مستقيم اكيدا خودارى شود.

 مشخصات فنى :

حالت فيزيكى :                                  مايع

رنگ :                                            سياه

وزن مخصوص :                               0/9gr/cm³ 

استاندارد :                                      BS 1416

زمان مصرف و نحوه نگهدارى :    تا يك سال و در محيط هاى خشك و بدور از گرماى شديد

بسته بندى :    در گالنهاى پلاستيكى 20 ليترى  و بشكه هاى 220 ليترى

منبع:http://fa.chemixon.com

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه سوم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 15:51 |
ملات ترميم كننده سطوح بتنی  CMX -6

پودر آماده مصرف CMX -6  يكی ديگر از محصولات شركت ICS-CMX -6 می باشد كه جهت ترميم سطـوح بتنی ، پركردن تركهای عميق و آماده سازی سطح جهت انجام پوشش پنترون بكار می رود .

 

موارد مصرف :

-  ترميم آسيب ديدگی سازه های بتنی مختلف مانند : استخرها , منابع بتنی , پلها, اسكله ها, برج های خنك  كننده و غيره 

- اصلاح و برطرف كردن ترك خوردگی , شكستگی و پريدگی ديوارها و سطوح بتنی

- مواردی كه علاوه بر ترميم نياز به آببندی نيز وجود دارد

 مزايا :

  با توجه به مكانيسم عملكرد CMX -6 CMX -6  كه بصورت نفوذي مي باشد ترميم با ماده CMX -6 باعث يكپارچه شـدن قسمت ترميـمي با كل سازه مي شود و به علت نيروي چسبندگي زياد آن به بتن(حدود Psi  250 ) عملاً امكان جدا شدن لايه ترميمي از سازه بتنی بدون وارد شدن نيروی پرقدرت خارجی امكان پذير نيست.

  مزيت مهم آن مقاومت در مقابل محيط هاي خورنده در محدوده PH= 3 - 11 مي باشد و بهمين خاطر براي ترميم سازه هاي بتنی در مناطق شمالی و جنوبی كشور اكيداً توصيه مي شود. 

 

روش مصرف :

    به پودر CMX -6 بايد آنقدر آب زده شود كه بصورت خمير سفت درآيد. آنگاه با استفاده از كاردك خمير ساخته شده را بر روي سطوح تخريب شده بكشيد و تركهاي عميق را با اين خمير پرنمائيد.

 

آماده سازی سطح :

    سطح مورد نظر بايد كاملا" تميز و عاری از هرگونه گرد و غبار ،آلودگی نفتي ، روغنی و همچنين قطعات سست باشد.

 مشخصات فنی :

حالت فيزيكی :                                                پودر

رنگ :                                                         خاكستری

وزن حجمی :                                          1/5gr/cm³  

نيروي چسبندگی :                                          psi 250

زمان و نحوه نگهداری :                                 6 ماه در محيط خشك

بسته بندی :                                                در كيسه های پلاستيكی20 كيلوئی

منبع:http://fa.chemixon.com

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه سوم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 15:42 |

افزایش مقاومت بتن در مقابل ضربه

رييس مركز تحقيقات بتن گفت: با استفاده از ضايعات سيم‌هاي مسي، خواص مكانيكي، نرمي و طاقت اجزاي بتن توسط استادان دانشگاه صنعتي اميركبير مقاومت بتن در برابر ضربه افزايش يافت.

"علي‌اكبر رمضانيانپور"روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا، افزود:
در طرح انجام شده الياف زائد مس به صورت كاملا پيوسته در داخل قالب بتن قرار گرفته و با تعيين ميزان سيمان، ميزان و نوع سنگدانه و روان‌كننده مصرفي، درصد اختلاط بهينه به دست آمد.

مجري اين طرح گفت: با تهيه نمونه‌هاي بتن در اندازه‌هاي مختلف در نمونه هاي مكعبي، منشوري و استوانه‌اي پارامترهاي مختلف بتن نظير مقاومتهاي فشاري، كششي و در مقابل ضربه نرمي و اجزا بتن مورد بررسي قرار گرفت.

وي در مورد نتايج به دست آمده از اين طرح، گفت: بتن‌هاي ساخته شده با استفاده از زائده‌هاي مس مي‌توانند بدون ايجاد گسيختگي خيز بسيار زيادي را تحمل كنند.

وي ادامه ادد: استفاده از زائدات مس، پيوستگي ميان اجزاي بتن را افزايش مي‌دهد و اين امر سبب شده كه تيرهاي بتني خيز بسيار بالايي به هنگام زلزله تحمل كرده و سازه نرمي بالايي از خود نشان دهد.

رمضانيانپور گفت: در شرايطي كه بتن معمولي با چند ضربه گوي فولادي شكسته و متلاشي مي‌شود، بتن‌هاي ساخته شده با استفاده از زائدات مس مي‌توانند، ضربات بسيار زيادي را بدون گسيختگي تحمل كنند.

وي اظهار داشت: با توجه به اينكه بتن‌هاي ساخته شده با استفاده از زائدات مس از ضربه‌پذيري بسيار بالايي برخوردارند، توصيه مي‌شود اين بتن‌ها در سازه‌هاي خاص كه با خطراتي ازقبيل انفجار، تصادف، ضربه‌هاي سخت و خشن مواجه هستند مورد استفاده گيرد.

وي در مورد ديگر كاربردهاي بتن توليد شده نيز گفت: با توجه به اينكه زائدات مس انعطاف پذيري بتن را به ميزان زيادي افزايش مي‌دهد، استفاده از اين بتن‌ها در لايه‌هاي روي زمين به خصوص در مواردي كه سازه دچار نشستهاي متقارن مي‌شود، ضروري است.

استاد دانشكده عمران و محيط زيست به ديگر كاربردهاي بتن توليدي اشاره كرد و گفت: باتوجه به اينكه انبوهي آمارتورها در اتصالات بتن، مشكلات فراواني در بتن‌ريزي ايجاد مي‌كند لذا مي‌توان حجم ميلگردهاي مصرفي در اتصالات بتني را با استفاده توام ميلگردها همراه با زائدات مس كاهش داد.

وي افزود: اين امر علاوه بر ايجاد سهولت در بتن‌ريزي، موجب انعطاف پذيري اتصالات بتني در مقابل زلزله شده لذا مي‌توان بااستفاده از زائدات مس سازه هاي مقاوم با نرمي زياد در برابر زلزله ايجاد كرد.
منبع:پايگاه خبری بنا
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت 11:18 |

طبق برآوردهاي انجام شده تجهيزات ساختماني سالانه 1000 ميليارد دلار درآمد ايجاد مي‌نمايند. صنعت مربوط به تجهيزات ساختماني يكي از صنايعي است كه فناوري نانو و نانومواد مي‌توانند در آن كاربرد وسيعي داشته باشند. در حال حاضر فناوري نانو در برخي محصولات و تجهيزات ساختمان‌سازي مانند پنجره‌هاي خود تميزشونده و صفحات خورشيدي منعطف براي رنگ‌آميزي ساختمان‌ها، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. البته كاربردهاي بسياري؛ مانند بتن‌هاي خود ترميم شونده، مواد ضد اشعه UV و IR، پوشش‌ ضدمه و سقف‌ها و ديوارهاي منتشر كننده نور نيز در حال توسعه مي‌باشند.
امروزه حسگرهاي توانمند فناوري نانو قادرند درجه حرارت، رطوبت و ذرات سمي معلق در هوا را كنترل كنند. تا سال 2012 انتظار مي‌رود بازار حسگرهاي فناوري نانو به 2/17 ميليارد دلار برسد. به زودي حسگرهاي ارزان‌قيمت براي كنترل لرزش‌ها، پوسيدگي‌ها و ديگر ملاحظات عملكردي در ساختمان‌سازي ، وارد بازار خواهند شد. فناوري نانو به سرعت باطري‌ها و وسايل بدون سيم مورد استفاده در اين حسگرها را بهبود مي‌دهد. در آينده‌اي نه چندان دور حسگرها در ساختمان‌ها، جمع‌آوري اطلاعات درباره محيط و كاربردهاي ساختمان‌سازي، مورد استفاده قرار مي‌گيرند. عناصر تشكيل‌دهنده ساختمان‌ها و بناها، هوشمند خواهند شد. البته نانوحسگرها و مواد ساختمان‌سازي نانويي سئوالاتي را براي طراحان، سازندگان، مالكان و استفاده‌كنندگان از ساختمان‌ها ايجاد كرده است. اما آنچه كه بديهي به نظر مي‌رسد اين است كه ساختمان‌ها، هوشمند مي‌شوند و نانومواد به عنوان يکي از عناصر اصلي ساختمان مد نظر قرار مي‌گيرد.
ريسك‌هاي مربوط به سلامتي و محيط زيست
بدون شك ساختمان‌ها يكي از حوزه‌هاي اصلي تماس انسانها با نانوذرات از طريق تنفس يا جذب از طريق پوست مي‌باشد. هم‌اكنون در سيستم‌هاي تصفيه هواي ساختمان از كاتاليست‌هاي فلزي نانومقياس و ديگر كاربردهاي فناوري نانو براي از بين بردن آلوده‌كننده‌هاي هوا، استفاده مي‌شود. نانو‌ذرات موجود در اين فيلترها مي‌توانند از طريق هوا در ساختمان منتشر شده و وارد بدن انسان شوند. بايستي درباره اثرات سلامتي نانوذرات كه از طريق تنفس به بدن نفوذ مي‌كنند تحقيقات دقيقي انجام گيرد. ممكن است نانو ذرات از طريق محصولات تميز كننده و روكش‌ها نيز منتشر شوند.
توليدكنندگان نانوفيلترها، محصولات تميز كننده و روكش‌ها اظهار مي‌كنند فناوري نانو اين محصولات را از نظر محيطي نسبت به ساير محصولات بي‌خطر‌تر مي‌كند. ما هم اكنون نانوذرات را از طريق دامنه گسترده‌اي از محصولات، از صفحات خورشيدي تا وسايل آرايش، بدون داشتن اثرات مضر آشكار جذب مي نماييم.
اگر آب مورد استفاده در ساختمان‌ها از طريق نانوفيلترهاي موجود در بازار تصفيه شوند ممكن است نانوذرات وارد بدن شوند. انتشار نانوذرات در محيط ممكن است اثرات مخربي بر محيط زيست داشته باشد. ممكن است كه پاك كننده‌ها نيز از طريق سيستم‌هاي دفع فاضلاب ساختمان‌ها وارد محيط‌زيست شوند. در حالي كه نانوفيلترها پاك بودن آب و هواي خروجي از ساختمان‌ها را تضمين مي‌كنند، اثرات زيست‌محيطي نانوذرات بايستي به وسيله معماران و محققان مورد بررسي قرار گيرد.
ريسك‌هاي اجتماعي
در صورتي كه حسگرها بسيار رايج شوند نوع كاملاً متفاوتي از ريسك ممكن است به وجود آيد.
ممكن است با استفاده گسترده از عناصر هوشمند در ساختمان‌سازي،‌ حريم خصوصي افراد در معرض خطر قرار گيرد. هم‌اكنون فناوري‌هاي بدون سيم مانند تلفن‌هاي همراه براي استفاده‌كنندگان در حال گسترش مي‌باشد. در اسپانيا، مكزيك و آمريكا ساكنان ساختمان‌ها از طريق تراشه‌‌هاي كار گذاشته شده در ساختمان‌ها كنترل مي‌شوند. با گسترش فناوري‌هاي كنترل كننده پاسخ استفاده كنندگان چه خواهد بود؟
درباره حريم خصوصي افراد، سئوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه چه كسي محيط ساختمان‌ها را كنترل مي‌كند و اين عمل را چطور انجام مي‌دهد؟ اگرچه عناصر ساختمان‌ها مناسب با سلايق استفاده كنندگان و شرايط محيطي مي‌گردد ولي مسائل مربوط به كنترل ساختمان ها مي‌تواند به عنوان يكي از مشكلات اساسي مطرح باشد. براي مثال فناوري نانو اين امكان را به وجود آورده است تا ميزان شفافيت شيشه‌هاي پنجره‌هاي ساختمان ها مطابق با سلايق استفاده‌كنندگان تغيير كند، ولي سؤالي كه مطرح است اين است كه چه كسي ميزان شفافيت شيشه‌ها را كنترل مي‌كند؟
معضلاتي كه پذيرندگان اوليه کاربردهاي اين فناوري با آن مواجه‌اند

با استفاده از نانومواد و فناوري نانو در ساختمان‌سازي همه استفاده‌كنندگان اين فناوري نوظهور با مشكلاتي مواجه خواهند شد. سؤالي كه در اين جا مطرح است اين است اگر حادثه بدي رخ دهد آيا ريسك‌هاي فناوري نانو مورد توجه قرار مي‌گيرد؟ بايد به خاطر داشت كه توسعه‌دهندگان فناوري نانو در ابتدا از مزاياي اين فناوري بسيار صحبت نمودند. اما آنچه كه بديهي به نظر مي‌رسد اين است كه تا به امروز به همه جنبه‌هاي نانومواد و فناوري‌نانو توجه نشده است. لذا بايستي ترسي از توسعه نانومواد و فناوري‌نانو نداشته باشيم زيرا كه فناوري‌نانو دربرگيرنده فرصت‌هاي ارزشمندي براي بهبود عملكرد ساختمان‌ها، سلامت استفاده‌كنندگان و كيفيت محيط‌زيست مي‌باشد.

منبع:interestingphysic

 

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۵ و ساعت 18:31 |

دیوار شیشه ای

دیوارهای شیشه ای دو جداره

امروزه توجه بسیاری از کارشناسان به سوی مسائل مربوط به رفاه و آسایش شهروندان و همچنین کاهش هزینه های پرداختی انرژی معطوف شده است. در این راه اخیرا در اروپا دیوار هایی ساخته می شود که از جنس شیشه است. این دیوارها دوجداره هستند. این دیواره ها به گونه ای ساخته شده اند که هوا در فضای مابین دو شیشه جریان پویا دارد. ساخت این دیوارها مهر تاییدی بر ساخت دیوارهای نوین در معماری امروز است.

دیوارهای حائل دوجداره نسل جدیدی از سیستم های گرماساز، تهویه هوا و سرماساز است که سیستم تعدیل کننده دما را که تا پیش از این در بخش مرکزی درونی خانه نصب می شد امروزه به پیرامون خانه انتقال داده است.

فرضیه ساخت این دیوار ها بسیار آسان بوده و با توجه به سیستم های تهویه هوا که قبلا رایج بوده و ناکارآمد نشان داده است؛ معماران و مهندسین را به فکر واداشته است که بر روی مسائل مربوط به کنترل حرارتی متمرکز شوند. این طرح مشابه "پنجره های مونتیسلو" که توسط "توماس جفرسون" طراحی شده است می باشد؛ بدین ترتیب که هوا تمیز و تازه به سطح پایینی آورده می شوند و پس از جذب آلودگی ها و گرما به بلا می رود.

مهم ترین تحول تکنیکی که این تولیدات پدید می آورند این است که این سیستم ها همگام با الگوهای معماری نوین بصورت کنترل و نظارت اتوماسیون پیش می رود. این کنترل ها احتمالا جوابگوی نیاز بشر امروز خواهد بود. کارشناسان اینطور برآورد کرده اند که این قبیل دیوارها نقش تولید دوباره انرژی را بر عهده دارند و به واژه "فرانمایی زیست محیطی" معنا می بخشد. سیستم این دیوارها به نحوی است که تمام ابعاد مثبت زیست محیطی را در خود دارد.

دیوار شیشه ایسازندگان این دیوارها متخصصانی از کشور آلمان بوده اند که هدف اصلی آنها حفاظت از محیط زیست بوده است. در این دیوارها برای کنترل نور خورشید یک ورقه آلمینیومی سوراخدار با عرض 30 سانتی متر در فضای بین دو لایه شیشه ای دیوار قرار داده می شود. سوراخ های این ورقه آلمینیومی برای این است که بدون نیاز به نور زیاد و همچنین با حداقل نور خورشید بتوان از داخل نمای بیرون را دید. سایه سوراخ های موجود در این ورقه آلمینیومی بر روی بخش انتهایی ساختمان که از این دیوار ها در آن استفاده نمی شود، می افتد. بنابراین در هر دو قسمت انعکاس نور خورشید باعث پدید آمدن گرمای مضاعف در ساختمان نمی شود.

در بین دو جدار شیشه ای هوا جریان دارد و همین امر باعث کنترل انتقال حرارتی می شود. ورقه آلمینیومی دو لایه متفاوت هوا را از هم جدا می کند. لایه بیرونی توسط نور خوشید گرم می شود و به بالا می رود و از سمت سمت پشت بام از بین دوجدار خارج می شود و هوای پاک و تمیز وارد می شود

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۵ و ساعت 21:42 |

مبانی ساخت بتن

بتن اساسا از دو قسمت دانه­های سنگی (Aggregates) و خمیر سیمان (Concrete) تشکیل شده است. خمیر سیمان که در واقع مخلوطی از سیمان پرتلند و آب می­باشد.

   - در اثر واکنش شیمیایی سیمان و آب روند سخت شدن ادامه یافته و در نتیجه دانه­ها (ماسه و شن) را بصورت تودﮤ سنگ مانندی به یکدیگر می­چسباند.

   - دانه­ها به دو گروه ریزدانه که تا ¼ اینچ (6میلیمتر) و درشت دانه که روی الک شماره 16 (1.18 میلیمتر) تقسیم می­شوند.

   - خمیر سیمان عموما حدود 25 تا 40% کل حجم بتن را تشکیل می­دهد که حجم مطلق سیمان بین 7 تا 15% و حجم آب از 14 تا 21% است. مقدار هوای در بتن تا حدود 8% حجم بتن را تشکیل می­دهد این اندازه به درشت ترین دانه بستگی دارد.

   - برای مصالح و شرایط عمل آوردن (Curing) معین، کیفیت بتن سخت شده به مقدار آب در مقابل با مقدار سیمان بستگی دارد.

   مزایای کاهش مقدار آب

1.    افزایش مقاومت فشاری و مقاومت خمشی

2.    افزایش قابلیت آب بندی (Water Tightness)

3.    کاهش جذب آب (Absorption)

4.    افزایش مقاومت نسبت به عوامل جوی

5.    پیوستگی بهتر بین لایه های متوالی

6.    چسبندگی بهتر میان میلگرد و بتن

7.    کاهش تغییرات حجمی در اثر تر و خشک شدن

 

   انواع سیمان پرتلند

-         نوع 1 : برای استفاده عمومی ومناسب برای همه کارها

-         نوع 2 : زمانی که احتیاطات علیه حمله سولفات ها مهم باشد

-         نوع 3 : با مقاومت زودرس که مقاومت های بالا را در مدت کوتاهی می دهد

-         نوع 4 : با حرارت هیدراسیون کم در جائی که میزان و حرارت تولید شده باید حداقل باشد

-         نوع 5 : در بتن هائی که در معرض شدید سولفاتها قرار دارن (ضد سولفات)

-         سیمان حباب زا (نوع A1، A2، A3) در برابر یخ زدن و آب شدن و همچنین پیوسته شدگی حاصل از اثرات مواد شیمیائی برای از بین بردن یخ جاده ها مقاومت بهبود یافته ای دارند.

سیمان پرتلند سفید تفاوت بنیادی آن در رنگ می باشد

    اختلاط

   ترتیب 5 مادﮤ متشکله بتن در مخلوط کن نقش مهمی را در یکنواختی بتن خواهد داشت.

کنترل ترک

دو عامل اصلی برای ترک در بتن عبارتند از :

1.    تنش بر اثر بارهای وارده (Control joints)

2.    تنش بر اثر آب رفتگی در حین خشک شدن یا تغییرات دما (Restraint)

شیوه جلوگیری

1.    درزهای کنترل مؤثرترین شیوه جلوگیری از ترک های غیر قابل رؤیت به شمار می آیند (Isolation Joints)

2.    درزهای جداکننده دال را از قسمتهای دیگر سازه جدا می کنند و اجازه حرکت افقی و عمودی را در دال می دهد (Footings)

3.    درزهای اجرائی جائی که کار بتن ریزی روزانه پایان می یابد، ایجاد می شوند; و مناطقی را که در دفعات مختلف بتن ریزی می شوند از یکدیگر جدا می سازند.

-          

مواد افزودنی بتن (Admixtures)

1.    مواد افزودنی حباب زا (Air-entraining  )

2.    مواد افزودنی کاهنده آب (Water Reducing)

3.    مواد افزودنی کندگیرکننده (Retarding)

4.    مواد افزودنی تسریع کننده (Accelerating)

5.    پوزولانها

6.    مواد کارائی ساز شامل روان سازهای اعلا (Super Plasticizers)

7.    مواد متفرقه مانند مواد پیوند ساز، ضد رطوبت، کاهنده نفوظ پذیری، دوغاب ساز و گاز ساز

بتن ریزی و پرداخت

-         تدارکات پیش از بتن ریزی

شامل متراکم کردن، درست شکل دادن، مرطوب نمودن سطح زمین ، بستن قالبها،قرار دادن آرماتورها و سایر اقلام کار گذاشته شده بطور محکم در محلهای خود.

قالبها باید بطور دقیق قرار داده شوند وخود یا آستر آنها با مصالحی ساخته شده باشد که سرانجام نمای مطلوبی را به سطح  بتن سخت شده ارائه کنند.قالبهای چوبی باید قبل از بتن ریزی مرطوب شوند در غیر اینصورت آب بتن را جذب کرده و متورم می شوددر استفاده از قالبهای چوبی باید از بکار بردن میخهای خیلی بزرگ یا به تعداد خیلی زیاد اجتناب ورزید تا برداشتن قالبها آسان شود و آسیب پذیری کاهش یابد.و برای سهولت در برداشتن قالبها باید آنها را با یک ماده رها ساز مانند روغن یا لاک آغشته کرد.

هنگامی که بتن ریخته می شود،میلگردهای فولادی باید تمیز بوده وعاری از زنگ  یا لایه اکسیده باشد. میلگردهای فولادی و سایر اقلام کار گذاشته که آغشته به ملات باشند، نیازی به .پاک کردن ندارند به شرطی که عملیات بتن ریزی در عرض چند ساعت پایان پذیرد.

ریختن بتن

بتن باید بطور پیوسته تا حد امکان در نزدیکی محل نهای خود ریخته شود.در اجرا دالها ، بتن ریزی باید در امتداد پیرامون انتهای دال آغاز شو د و هر پیمانه روی بتن ریخته شده قبلی تخلیه شود. عموما بتن در لایه­های افقی با ضخامت یکنواخت  ریخته شود وهر لایه باید قبل از ریختن لایه بعدی بطور کامل تراکم یابد. میزان بتن ریزی باید به اندازه کافی سریع بوده تا هنگام ریختن لایه جدید روی لایه قبلی ،آن لایه در حالت خمیری باشد . این امر باعث جلوگیری از خطوط جریان، درزها و سطوح سفحات ضعیف می شود که هنگام ریختن بتن تازه روی بتن سخت شده روی می­دهد.

   پیمانه های نخستین در هر مرحله بتن ریزی در دیواره ها و تیرهای اصلی باید در دو انتهای عضو ریخته شوند و سپس بتن ریزی های بعدی به سوی قسمت مرکزی پیش روند. در تمام حالات باید از جمع شدن آب در انتهاها، در گوشه ها جلوگیری شود.

-ارتفاع سقوط آزاد بتن نیازی به محدود شدن ندارد مگر اینکه جدائی درشت دانه ها رخ دهد که در آن صورت بتن از طریق بازشوهای پهلوئی موسوم به پنجره، که در اطراف قالبهای بلند و باریک وجود دارند، ریخته می شوند. در خارج بازشوها باید از یک مخزن قیفی شکل جمع شونده استفاده شود تا بتن امکان یابد آرام تر از کنا بازشو جریان یافته و تمایل به جدائی دانه ها کاهش یابد.

قبل از اینکه سطح بتن سخت شود بتن ریزی باید دوباره از سر گرفته شود تا بدینوسیله از ایجاد اتصال سرد جلوگیری به عمل آید.

متراکم کردن بتن

متراکم کردن عبارتست از نزذدیک ساختن ذرات جامد در بتن تازه به گونه ای که ریختن آن در قالبها و دور اقلام کار گذاشته شده و آرماتورها انجام گیرد و نیز محفظه های سنگی و هوای محبوس که بصورت حفره های هوائی اتفاقی یا تصادفی در بتن موجود است از بین برود.

تراکم بوسیله دست یا توسط روشهای مکانیکی صورت می گیرد. روش انتخاب شده بستگی به روانی مخلوط و شرایط بتن ریزی مانند، پیچیدگی قالب بندی و مقدار آرماتورها دارد. مخلوط های خمیری و روان را می توان بطور دستی با کوبیدن بتن با یک میله فولادی یا یک وسیله فولادی دیگر متراکم ساخت.

تراکم مکانیکی مناسب، بتن ریزی مخلوطهای سفت با نسبتهای آب به سیمان پایین و بتن های خوب حاوی درشت دانه های زیاد را امکان پذیر می سازد.

برداشتن قالبها( باز کردن آنها)

قالبها راتا مادامی که بتن به اندازه کافی مقاومت پیدا نکرده تا بتواند به طور رضایت بخشی تنشهای ناشی از بار مرده و نیز هر گونه بار اجرایی((construction load وارده را تحمل کند،نباید برداشته شود.بتن باید به اندازه کافی سخت شده باشد به نحوی که وقتی دقت معقولی در باز کردن قالبها انجام شود هیجگونه آسیبی به به سطوح نرسد.به طور کلی برداشتن قالبهای مقاطع نسبتا ضخیم را می توان 12 تا 24 ساعت پس از بتن ریزی برداشت.در اغلب شرایط ، برای زمان برداشتن قالبها بهتر است که متکی به مقاومتی از بتن بوده که بوسیله آزمایش تعیین می شود .

میله نوک تیز یا سایر ابزار فلزی را نباید جهت شل کردن قالبها میان بتن و قالب به زور گذاشته شود.اگر لازم باشد جدا کردن قالب از بتن با استفاده از گوه (wedge (انجام گیرد، فقط باید با گوه های چوبی بکار روند.

برداشتن قالبها باید از قسمتهای ساده آغاز شده وسپس به سوی قسمتهای پیش آمده پیشروی شود.این امر فشار وارد به گوشه های پیش آمده را کاهش می دهد.

لکه گیری، پاک کردن،وپرداختن سطوح قالب گیری شده

پس از برداشتن قالبها تمام برجستگیها،خطوط نشت،و پیش آمدگیهای کوچک باید به وسیله قلم زنی (chipping ( از بین برده شود.سطح بتن سپس باید سابیده یا مالیده شود. هر گونه باید پر شود.سطوح کرمو باید مرمت شده و تمام لکه ها باید پاک شوند . با دقت در عملیات اجرای قالب بندی و بتن ریزی ، تمامی این عملیات به حداقل می رسد.

بتن کرمو و دیگر بتن های معیوب باید کنده شوند تا مصالح خوب و سالم پدید آید.

اگر بتن معیوبی مجاور محل لکه گیری شده باقی بماتد ،ممکن است رطوبت به درون خلل و فرج راه یابد و به مرور زمان عوامل جوی موجب کنده شدن بتن مرمت شده شود. لبه ها باید به طور  مستقیم و عمود بر سطح ، بریده یا قلم زنی شوند ،یسا مقدار کمی تو بریدگی داده شوند تا زبانکی را در کنار جای لکه گیری شده فراهم سازد.

پیش از اعمال بتن لکه گیری ، بتن اطراف باید برای چندین ساعت خیس نگه داشته شود.تمام سطوحی که بتن جدید به آنها پیوند داده می شوند،باید بوسیله برس دوغاب زده شوند.

تکه های کم عمق را با ملات سفت مشابه آنچه کهدر بتن بکار می رود ،می توان پر کرد.لکه گیری باید لایه به لایه انجام شود. به گونه ای که ضخامت هر لایه بیشتر از13 میلی متر نبوده و نیز هر لایه به صورت مضر س پرداخت شود تا پیوند آن به لایه بعدی بهتر صورت گیرد. لایه نهایی را با استفاده از تخته ماله به نحوی پرداخت کرد که با بتن اطرهف خود همگون باشد

عمل آوردن تکه های لکه گیری شده

پس از لکه گیری، عمل آوردن باید تا جایی که ممکن است زودتر آغاز شودتا از خشک شدن زود هنگام جلوگیری شود . کرباس تر،ماسه خیس، نایلون را میتوان به کا برد.

عمل آوردن و حفاظت

عمل آوردن بتن تاثیر قوی روی خواص بتن سخت شده مانند دوام، مقاومت، آب بندی، مقاومت سایشی، ثبات حجمیو مقاومت در برابر یخ زدن وآب شدن دارد.

تمامی سازه های بتنی تازه ریخته شده، باید از خشک شدن سریع، از تغییرات شدید دما، و از آسیبهای ناشی از کارهای ساختمانی و عبور و مرور بعدی محفوظ بمانند.

عمل آوردن تا حد امکان باید بلافاصله پس از پایان کار بتنی آغاز شود.

عمل آوردن به دلایل زیر ضروری است :

نگهداری بتن تحت دمای ثابت و جلو گیری از افت رطوبت برای مدت زمانی که برای هیدراسیون مطلوب سیمان ونیز برای کسب مقاومت بتن لازم است.  

  بتن ریزی در هوای گرم

هوای گرم می تواند اشکالاتی زیر را در بتن تازه ایجاد کند :

-         افزایش نیاز به آب

-         افت سریع تر و شدیدتر اسلامپ

-         افزایش سرعت گیرش

-         افزایش امکان ترک های پلاستیک

-         اشکالات در کنترل مقدار حبابهای هوا

-         نیاز شدید به عمل آوردن سریع

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۵ و ساعت 18:13 |

مصالح ساختمانی مدرن مورد استفاده در صنعت طیور

روش هاي مدرن پرورش و نگهداري طيور كه امروزه ، اغلب ديد گاه هاي اقتصادي وامكانات موجود را در بر مي گيرد بايد دانش و معلومات فيزيكي را از يك سو و تكامل شيوه هاي ساختماني و تاسيسات و تجهيزات آنها از سوي ديگر در بر گيرد .
نكات فني و عوامل فيزيكي حاكم بر سالن ها از يك سو و ديدگاه هاي فيزيولوژيكي طيور و رفع نيازهاي آنها از سوي ديگر و همچنين فاكتورهاي ديگري مانند نوع و كيفيت مصالح ساختماني به كار برده شده در بناي سالن ها ، نوع ساختمان ، تاسيسات و تجهيزات سالن ها ، نحوة پرورش ، عوامل محيطي و دهها نكتة ديگر بايد در محاسبات و برنامه ريزي هاي احداث يك مزرعة پرورش طيور دقيقاٌ منظور شوند .
قسمت عمده اي از هزينه هاي سرمايه گذاري واحدهاي پرورش طيور صرف تهية جايگاه نگهداري مي شود و در صورتي كه به اين موضوع اهميت داده نشود ممكن است بر روي طيور كه حيوان هاي آسيب پذير هستند آثار نامطلوبي بگذارد . مثلاٌ در پرورش جوجه هاي گوشتي به اين علت كه پرندگان حساس و در حال رشد هستند ، طيور تخمگذار به علت استرس توليد ، مرغ هاي مادر به علت حساسيت پرورش آنها و در واحد هاي جوجه كشي به علت حساسيت وسايل و جوجه هاي توليدي ، بروز هر گونه مشكل محيطي ناشي از سهل انگاري در ساختمان ها مي تواند منجر به ايجاد استرس ، كاهش توليد ، تلفات و شيوع بيماري ها شود و صدمه هاي جبران ناپذيري را به واحد هاي فوق وارد كند .
با توجه به تنوع اقليمي كشور مصالح ساختماني كه در ساخت و بناي سالن هاي پرورش طيور استفاده مي شود بايد با شرايط اقليمي محل مورد نظر تطابق داشته باشد و تهية آن آسان ، داراي قيمت مناسب ، در حد خود بهداشتي و براي انجام كار مناسب باشد . مصالحي كه در كشور ما عموميت بيشتري دارد شامل آجر‌ ، سيمان ، شن ، ماسه ، خاك ، گچ ، سنگ ، آهن ، آلومينيوم ، قير ، بتون ، بلوك سيماني ‌، صفحات سيماني ، موزاييك و غيره است .
دو نكتة ديگر كه در انتخاب مصالح بايد مد نظر قرار گرفته شود قابليت حفظ گرما و محافظت در برابر رطوبت يا همان عايق بودن است . پشم و شيشه ، مواد پلي استر ، پلي اتيلن ، انواع پلاستيك و مقوا هاي فشردة مخصوص و مشبك از جمله موادي هستند كه با توجه به شرايط منطقه بدين منظور مورد استفاده قرار مي گيرند .
امروزه صنعت ساختمان سازي رو به صنعتي شدن است و رويكرد توليد كنندگان مصالح ساختماني و كارخانجات به توليد قطعات پيش ساخته مي باشد . مهمترين هدف از پيش سازي قسمتهاي مختلف ساختمان توليد زياد در مدت زمان كم همراه با استاندارد كمي و كيفي محصول مي باشد . روش هاي ساخت ساختمان هاي پرورش طيور هم همزمان با اين تحول تغيير كرده است و از روش هاي سنتي به روش هاي صنعتي تغيير كرده است و از سيستمهاي مختلفي استفاده مي شود .
يكي از اين سيستمها Unopanel 3D است كه يك ساختار ساختماني باربر مي باشد كه استحكام سازه اي خود را تواماٌ از تركيب فولاد و بتن به دست مي آورد و بسان يك قطعه بتن آرمه عمل مي كند و نقش لايه پلي استايرن داخلي آن به عنوان قالب و عايق حرارت و صوت مي باشد .
Unopanel 3D سيستمي سازه اي مركب از پانل هاي پلي استايرن سه بعدي است كه دو طرف آن با شبكه فولادي و پوسته بتن پوشانده شده است و مي توان از آن براي ساختارهايي كه بار و فشار را تحمل مي كنند در بسياري از ساختمان ها استفاده كرد . پس از نصب يك لايه پلي استايرن سه بعدي يك لايه بتن مخصوص به ضخامت 35-50 ميليمتر به طرفين پانل پاشيده مي شود كه در نتيجه ساختار و تركيب بتني مي توان در پايان عمليات نازك كاري را اجراء كرد .
اين پانل ها در يك خط نيمه اتوماتيك جوش توليد مي شوند كه از تركيب 3 جزء به عمل مي آيند كه عبارتند از شبكه جوشكاري شده ، خرپاي فضايي ، و هستة عايق (پلي استايرن ) .

شبكه فولادي طرفين پانل از مفتول هاي زير تشكيل شده است :
1 – مفتول هايي به قطر 3 ميليمتر به چشمه هاي 80 *80 ميليمتر
2 – مفتولهاي خرپاي فضايي از نوع مفتول گالوانيزه به قطر 4 ميلبيمتر كه تعداد اين مفتول ها در هر متر مربع 80 قطعه است .
عرض استاندارد Unopanel 3D ، 1200 ميليمتر و طول آن برابر با 3000 ميليمتر است .
از مهمترين مزاياي اين سيستم ميتوان به موارد زير اشاره كرد :
1 – بهبود شرايط محيط زيست که مانع از آلودگی محیط اطراف مرغداری به انواع مصالح می شود .
2 – افزايش سرعت ساخت به ميزان 50 -80 % در مقايسه با روش هاي سنتي و رايج که همین امر سبب به بهره برداری رسیدن سریع واحد وبه جریان افتادی سریع سرمایه جاری و سود آوری می شود .
3 – كاهش جرم ساختمان كه بسيار حائز اهميت مي باشد . زيرا هنگامي كه جرم ساختمان كاهش مي يابد مقاومت آن در برابر زلزله افزايش يافته و در هنگام وقوع بلاياي طبيعي از ميزان خسارات انساني و مالي مي كاهد و ضمناٌ كاهش جرم ساختمان سبب صرفه جويي در مصرف مصالح ساختماني مي گردد که هزینه ثابت احداث واحد کاهش می یابد .
4 – عايق صوتي و حرارتي : طراحی این پانل هابه گونه ای است که مانع از تبادل حرارت وصوت می شود که همین امر سبب کاهش مصرف انرژی واسترس می شود .
5 – كاهش مصرف انرژي : به علت عایق بودن مناسب این پانل ها برای گرم وسردکردن سالن انرژی کمتری صرف می شود
6 – صرفه جويي در مصرف مصالح ساختماني
7- سبك بودن :پانل هايي با يك لايه پلي استايرن در مقايسه با ديوارهاي آجر فشاري متداول به ضخامت 11 سانتيمتر حدود 40 % كمتر جرم دارد . پانل هايي با دولايه پلي استايرن در مقايسه با ديوارهاي آجر فشاري 22 سانتيمتر حدود 25 % كمتر جرم دارد . با توجه به حذف اسكلت بتني يا فولادي در چنين ساختمان هايي جرم ساختمان حدود 30 الي 35 % كاهش مي يابد .
8 – كاهش تبادل انرژي وصوت : از آنجايي كه تمامي پانلها داراي يك هستة Eps به قطر 5 – 10 سانتيمتر مي باشد تبادل حرارتي كاهش يافته و ازاتلاف انرژي و هزينة مصرف سوخت يا برق براي گرم وسرد كردن فضاي داخلي به طور قابل توجهي مي كاهد . ضريب تبادل حرارتي ديوارها با 6 سانتيمتر لايه Eps و 4 سانتيمتر بتن R – 11 و با 10 سانتيمتر Eps و 5 سانتيمتر بتن R – 18 رسيده و تا R – 33 قابل افزايش است .
9 – مقاومت در برابر آتش سوزي : از آنجايي كه اين سازه به طور يكپارچه از بتن مسلح تشكيل شده است ضريب آتش آن به 2 ساعت مي رسد . جنس پلي استايرن مصرفي از نوع نسوز بوده و مشتعل نمي شود .
10 - اجراي آسان بدون نياز به نيروي متخصص : سبكي پانل ها به گونه اي است كه يك پانل5/1 * 3 متري توسط يك كارگر قابل حمل بوده و نيازي به ماشين آلات سنگيني براي نصب ندارد و اتصال پانل ها به يكديگر به وسيله ابزار دستي به سرعت و سادگي قابل اجراء مي باشد .
11 – قابليت تطبيق با طرح هاي گوناگون : از آنجايي كه پانل ها در اندازه هاي بزرگي توليد شده و به راحتي قابل برش به قطعات و اشكال گوناگون مي باشند هيچگونه محدوديت معماري نداشته و حتي سقف هاي شيبدار توسط اين پانل هاقابل اجراء مي باشد و به راحتی می توان در صورت نیاز تغیرات لازم را درسالن ویا سیستم تهویه سالن ایجاد کرد .
12 – حمل و نقل آسان و امكان ذخيره سازي براي حوادث غير مترقبه
13 – ايزولاسيون در برابر رطوبت : براي جلوگيري از زنگ زدن مفتول فولادي در بتن از فولاد گالوانيزه استفاده مي شود . استفاده از فولاد گالوانيزه در اين پانل ها لازم و ضروري مي باشد . ضمناٌ در مناطقي كه درصد رطوبت هوا زياد باشد و مواد خورنده از قبيل سولفات ها ، كلرورها و ... در محيط وجود دارند لازم است شرايط خاص ساختمان هاي بتن آرمه در اين مناطق در طراحي پانل ها منظور گردد .
14 – نفوذپذيري در برابر حشرات : استفاده از پانل هاي يك لايه پلي استايرن در مقايسه با ديوارهاي سبك گچي و چوبي از لحاظ نفوذ حشرات برتري دارد ودر چنين سيستمي با توجه به يكپارچگي سقف و ديوارها و عدم وجود خلل و فرج امكان نفوذ حشرات وجود ندارد ودر نتیجه آلودگی به سالن راه پیدا نمی کند .
15 – تاسيسات ساختماني : با استفاده از اين گونه پانل ها لوله هاي تاسيساتي قابل نصب در زير مش داخلي ديوارها بوده و همزمان با نصب پانل ها مي توان بخش هاي تاسيساتي را نصب و آماده بهره برداري نمود .

منابع :
1 – برقعی ،محمد علی . (1378 ) .((تاسیسات و تجهیزات پرورش طیور)) .انتشارات مدرسه – تهران
2 – ایرانی ، مهرداد . (1380 ) . (( ساختمان و تاسیسات پرورش طیور )) . شرکت جهاد تحقیقات و آموزش – تهران
3 – بروشور تبلیغاتی شرکت بانیار

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۵ و ساعت 7:26 |
 مصالح سرراهي...!
در روند رو به رشد توليد مصالح ساختماني در كشور كه به كودكي شبيه است كه تازه الفبا را ياد گرفته و شيرين زباني مي‌كند، انگار استانداردسازي را فراموش كرده‌ايم. آمار اداره صنايع استان تهران نشان مي‌دهد كه اين استان با تمام ساخت‌ و سازهايش، با آن همه برج و پل و ساختمان، از نظر توليد بتن استاندارد به خودكفايي رسيده است. يعني اين قدر بتن استاندارد شده داريم كه مي‌توانيم، با آن در تمام واحدهاي توليدي مصالح غيراستاندارد را گل بگيريم!
با اين همه كارگاه‌هاي غيرمجاز و توليدي‌هاي زير پله‌اي، به زور بتن غيراستاندارد توليد مي‌كنند و بدون هيچ‌گونه تعهدي به چهار ديواري‌هايمان مي‌سرانند، اگر نگوييم مسولان دست روي دست گذاشته‌اند، بايد بگوييم كه كم كار بوده‌اند، بايد بگوييم كه نظارت‌ها فراموش شده و....
سازمان نظام مهندسي، موسسه استاندارد و شهرداري‌ها در كارند تا ساختماني كه ساخته مي‌شود، مصالح استاندارد داشته باشد ولي هر كدام بهانه‌اي مي‌آورند و خود را از ميانه بيرون مي‌كشند، بازرس انجمن صنفي توليدكنندگان بتن آماده، كارگري را به ما يادآوري مي‌كند كه به سليقه خودش سيمان و ماسه و شن را قاطي مي‌كند و حاصل را نه خودش مي‌شناسد و نه دردي از دردهاي ساختمان‌ها دوا مي‌كند. هنوز اين فكر نهادينه نشده كه بتن كارخانه‌ساز بايد جاي اين روش بتن‌سازي نامرغوب را بگيرد.

در اين جا مهندس علي اصغر كيهاني، ماده 13 قانون تعزيرات حكومتي را به يادم مي‌اندازد كه تمام واحدهاي توليدي كه محصول توليد مي‌كنند و آن محصول مشمول استاندارد اجباري است، قبل از اين‌كه محصول خود را به بازار بفرستند، بايد گواهي‌نامه كاربرد علامت استاندارد را بگيرند، با اين كه يك ماده از كتاب قانون است، اما به نظرم خيلي بلند و طولاني است، آيا اجرا شدني است؟ اما كنترل موسسه استاندارد براي وادار كردن كارخانجات توليد مصالح ساختماني به استانداردسازي برآورده‌هايشان، مساله مهمي است، چرا كه موسسه استاندارد تنها اهرمي است كه مي‌تواند در اين زمينه پيش از كاربرد مصالح در چهار ديواري‌هاي مسكوني، بين مصالح استاندارد و غيراستاندارد با مهري، جدايي ابدي بيافكند!
ولي موسسه استاندارد هم از كمي اعتبار و نيروي انساني در رنج است.
تعدد حوزه‌هاي نظارتي و بالا بودن سطح توقع مديران، هيچ‌گاه با چند نفر كارشناس و بازرس ارضا نخواهد شد! كمك به سازمان‌ها و ارگان‌هاي ناظر بر امر ساخت و ساز در بالا بردن كيفيت كمك خواهد كرد و اين يعني معتبر شدن سقف‌ها، يعني سقف‌هايي براي زندگي!
منبع : آرونا
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه هفتم دی ۱۳۸۵ و ساعت 7:58 |

استفاده اجباري از بتن استاندارد در ساختمان‌هاي مناطق غربي تهران

استفاده از بتن استاندارد در ساخت و ساز ساختمان‌هاي چند منطقه از مناطق غربي تهران اجباري و به صورت پايلوت اجرا مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي شهرداري تهران، ‌قائم مقام معاونت شهر‌سازي و معماري شهرداري تهران، افزود‌: استحكام ساختمان و مصالح ساختماني‌، دو موضوع مهم است كه متاسفانه در كشور ما نظارت مشخصي بر آنها وجود ندارد.


ابوالقاسم وحدتي اصل، با اشاره به اهميت نقش سازمان استاندارد در كيفيت مصالح ساختماني افزود: همه اقلام ساختماني اعم از مصالح‌، تاسيسات و غيره بايد استاندارد باشند و‌ بر آنها نظارت شود تا از هدر رفتن اين سرمايه ملي جلو‌گيري شود.
وحدتي در ادامه گفت: در اين راستا شهرداري تهران با هماهنگي صنف بتن در نخستين گام‌ استفاده از بتن استاندارد را در چند منطقه غربي شهر اجباري و به صورت پايلوت اجرا مي‌كند و پس از اجراي طرح نتيجه آن بررسي شده و گام‌هاي بعدي برداشته خواهد شد.
‌قائم مقام معاونت شهر‌سازي و معماري شهرداري تهران درباره اجراي اين طرح در مناطق غربي تهران اظهار كرد: دليل اجراي اين طرح در اين مناطق دسترسي آسان‌تر به كارخانه‌ها‌ي بتن
است.

منبع:دنیای اقتصاد
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه هفتم دی ۱۳۸۵ و ساعت 7:34 |

بتن:

بتن يكي از مصالح ساختماني است كه بوسيله آميختن مخلوط متناسبي از سيمان ، مصالح سنگي ( شن و ماسه ) و آب بوجود مي آيد . آب و سيمان با تركيب شيميايي خود مصالح سنگي شكل بتن را تشكيل ميدوند ، به يكديگر چسبانده و توده سخت سنگي شكل بتن را  ايجاد مي نمايند .

بتن ماده اي است كه  داراي مقاومت زيادي در فشار است و از اينرو استفاده ازآن براي قطعات تحت فشار مانند ستونها و قوسها بسيار مناسب است ، ليكن عليرغم مقاومت فشاري قابل توجه ، مقاومت كششي كم و شكنندگي نسبتا زياد بتن ، استفاده از آن را براي قطعاتي كه تماما يا بطور موضعي تحت كشش هستند ، محدود مينمايد . براي رفع اين محدوديت ، اعضا بتني را با قرار دادن فولاد در آنها تقويت مي كنند . ماده مركبي كه بدين ترتيب حاصل مي شود بتن آرمه يا بتن مسلح ناميده مي شود .

ايده اصلي در ايجاد بتن مسلح استفاده از بتن براي تحمل فشار و استفاده از فولاد ، كه معمولا آرماتور ناميده مي شود ، براي تحمل كشش است.براي روشن شدن بيشتر مسئله ميتوان رفتار يك تير بتني غير مسلح را كه  روي دو تكيه گاه ساده قرار دارد بررسي نمود . در مقاطع مختلف اين تير ، تنش هاي كششي در زير صفحه خنثي و تنش هاي توپر و يكپارچه بهم بجسباند سيمان نام دارد . سيمانهايي كه در صنعت بتن و بتن آرمه بكار ميروند سيمانهايي هستندكه در تركيب با آب موادي بوجود مي  آورند كه تقريبا غير قابل حل در آب مي باشند و از اينرو به آنها سيمان هيدروليكي گفته ميشود  . از بين انواع اين سيمان نوعي كه  بيشترين كاربرد را در بتن آرمه دارد سيمان پرتلند است.

پس از اينكه آب به سيمان افزوده ميشود مواد در سطح دانه هاي سيمان بوسيله آب حل شده ويك ژل ، كه  در واقع يك توده متراكم از ذرات فوق العاده كوچك است ، ايجاد مي شود . اين ماده بتدريج افزايش حجم و سختي پيدا مي كند بطوري كه پس از چند ساعت سختي قابل ملاحظه اي در ملات ايجاد مي شود. اين عمل هيدراسيون نام دارد . هيدراسيون تدريجا بيشتر به عمق دانه هاي سيمان نفوذ مي كند و در نتيجه سبب افزايش سختي ملات مي گردد. از نظر شيميايي ، براي هيدراسيون يك مقدار معين سيمان ، در حدود 25 درصد وزن سيمان آب لازم است ، ليكن براي سهولت حركت آب در مخلوط و رسيدن به ذرات سيمان ، آب مورد نياز 10 الي 15 درصد بيش از ميزان ذكر شده مي باشد . بنابراين حداقل نسبت وزني آب به سيمان بين 35/0 و 4/0 است ، با اينحال در عمل ، مقدار آب مصرفي بيش از مقادير حداقل فوق ميباشد . اين مقدار آب اضافي براي روان تر كردن و افزايش كارايي بتن (يعني افزايش قابليت   كار با بتن ) لازم است . ولي بايد توجه داشت  كه  آب مازاد بر نياز هيدراسيون كامل ، بصورت تركيب نشده در بتن باقي ميماند كه پس از سخت شدن بتن تدريجا ازآن خارج شده و سبب ايجاد حفره ودر نتيجه نقصان مقاومت بتن ميگردد. عمل هيدراسيون با توليد حرارت نيز همراه است و حرارت و در نتيجه افزايش حجم بتن ميگردد و مي تواند پس از سرد شدن بتن سبب ترك خوردگي آن گردد ، كه بايد به نحو صحيحي از آن جلوگيري نمود.

همانطور كه قبلا اشاره شد ، سيماني كه بيشترين كاربرد را در بتن آرمه دارد سيمان پرتلند است . مشخصات انواع مختلف اين سيمان در ASTM C150  داده شده است ( انجمن آمريكائي آزمايشات و مصالح) ASTM) . متداولترين نوع اين سيمان ، سيمان پرتلند تيپ I است كه براي كارهاي متعارف اجرا سازه هاي بتني كه در آنها خاصيت ويژه اي مورد انتظار نيست بكار مي رود . بتني   كه با اين سيمان ساخته ميشود تقريبا پس از 28 روز مقاومت طراحي خود را بدست مي آورد . ساير انواع سيمان پرتلند مشخصه هاي متفاوتي در ارتباط با سرعت سخت شدن ، سرعت توليد حرارت ومقاومت در مقابل اثر آبهاي سولفاته دارند كه اين مشخصه ها براي انواع مختلفي است .

1                    موارد متعارف اجرا كه در آنها خواص ويژه اي مورد نظر نمي باشد .

2                    موارد متعارف اجرا كه در معرض اثر ملايم سولفات باشند ، با مواردي كه حرارت هيدراسيون متوسط مورد نظر باشد .

3                    هنگامي كه حصول مقاومت بالا در زمان كوتاه مورد نظر باشد (سيمان تندگير ).

4                    هنگامي كه حرارت هيدراسيون خفيف مورد نظر باشد (سيمان كند گير )

5                    هنگامي كه مقاومت در مقابل اثر شديد سولفات مورد نظر باشد .

 

علاوه بر پنج نوع سيمان هاي پرتلند كه بوسيله ASTM استاندارد شده است ، سيمانهاي پرتلند اصلاح شده اي نيز ساخته  ميشوند كه كاربردهاي زيادي در بتن آرمه دارند ، مانند سيمان پرتلند هوا دهنده ، سيمان پرتلند سرباره كوره بلند و سيمان پرتلند ـ پوزولان .

سيمان پرتلند هوا دهنده حاوي ماده شيميائي است كه سبب ايجادحبابهاي هوا ( بقطر تقريبي 05/0 ميليمتر ) دربتن ميگردد. اين حبابهاي هوا ، كه بطور يكنواخت در بتن پخش ميشوند ، علاوه بر افزايش كارآيي بتن ، دوام آنرا نيز در مقابل اثر يخبندان بهبود مي بخشند .

(البته براي تامين نظرات فوق مي توان از مواد مضاف هوا دهنده ، كه در موقع مخلوط كردن بتن به انواع عادي سيمان پرتلند اضافه مي شوند ، استفاده نمود ). براي مشخص كردن سيمان پرتلند  هوا دهنده ، حرف  S  و P همراه شماره تيپ هاي سيمان پرتلند   آورده مي شود ، مانند سيمان پرتلند هوا دهنده نوع   I I A،  IIA ، IIIA.

سيمان پرتلند سرباره كوره بلند و سيمان پرتلند  ـ پوزولان سيمانهايي هستند كه از مخلوط كردن برخي مواد طبيعي يا مصنوعي با سيمان پرتلند  معمولي بدست مي آيند . مزيت مهم اين سيمانها حرارت كند هيدرهسيون آنها مي باشد كه در نتيجه براي كارهاي بتني حجيم مانند سد سازي بسيار مناسب مي باشند. علاوه بر اين ، بتن هاي ساخته شده با سيمان پرتلند   ـ پوزولان مقاومت خوبي در مقابل آبهاي سولفاته و اسيدي نشان ميدهند و از اينرو براي اجراي كارهاي دريائي كاربرد زيادي دارند. سيمان پرتلند  سرباره كوره بلند وسيمان پرتلند  ـ پوزولان ، به ترتيب بوسيله حروف  S  و P     كه همراه شماره تيپ سيمان پرتلند  معمولي قيد مي شوند مشخص ميگردند ، مانند سيمان نوع I S  وI P    .

همچنين ، چنانچه از مواد هوا دهنده در ساخت اين سيمانها استفاده شود  حرف  Aنيز به نام اين سيمانها اضافه ميشود، مانند سيمان نوع I I S _ A      .

مشخصات اين سيمانها را مي توان از    ASTM    C595       ( مشخصات استاندارد براي سيمانهاي هيدروليكي مخلوط شده ) بدست آورد.

مصالح سنگي ـ بين 60 تا 75 درصد حجم بتن را تشكيل ميدهند و از اينرو نقش بزرگي را در رفتار بتن دارا هستند . بسياري از خواص بتن ، قبل يا بعد از سخت شدن ، نظير كارائي ، مقاومت ، مدول الاستيسيته ، افت ، خزش و دوام ، متاثر از مشخصه هاي مصالح سنگي مي باشند .

مصالح سنگي بتن به دو دسته ريز دانه و درشت دانه بقسيم مي شوند . مصالح سنگي را كه از الك نمره 4 ( الك 4760 ميكروني ) عبور مي كنند مصالح ريز دانه و مصالح سنگي را كه روي اين الك باقي ميمانند مصالح درشت دانه مي نامند . ماسه هاي سيليسي طبيعي منبع اصلي مصالح ريز دانه هستند . با اين حال ، در صورتي كه ماسه هاي طبيعي در دسترس نباشند از ماسه هاي ساخته شده ، كه بوسيله خرد كرد سنگ بدست مي آيند ، نيز استفاده مي شوند .

براي مصالح درشت دانه معمولا شن رود خانه اي ، گرانيت خرد شده ، بازالت ، ماسه سنگ و همچنين مواد دانه اي سبك متداولترين مي باشند . از نظر مصالح سنگي درشت دانه بايد گفت كه بطور كلي براي هر كار مورد نظر بهتر است حداكثر اندازه مجاز بكار رود ، زيرا علاوه بر مسائل اقتصادي  بكار بردن دانه هاي درشت تر سبب كاهش افت بتن مي گردد . حداكثر اندازه مجاز مصالح سنگي درشت دانه تابع ضخامت مقطع عضو بتني ، فاصله بين آرماتورها و وسائل مورد استفاده براي ساخت و جا دادن بتن در قالب مي باشد مطابق آئين نامه ، اندازه دانه هاي سنگي نبايد از يك پنجم كوچكترين فاصله آزاد بين ميلگرد ها تجاوز نمايد . مسئله ديگري كه در رابطه با اندازه مصالح سنگي ( درشت دانه و ريز دانه ) مطرح است ،دانه بندي اين مصالح است . اگر تمام دانه هاي سنگي از نظر اندازه يكسان باشد ، يا از يك اندازه خاص در مخلوط دانه هاي سنگي به مقدار زيادي استفاده شده باشد ، فضاي خالي لازم مي گردد. از نظر اقتصادي ، يك دانه بندي ايده آل براي مصالح سنگي بتن دانه بندي است كه منجر به حداقل فضاي خالي شود ، ليكن اين روش ممكن است بهترين كارآيي را براي بتن به همراه نداشته باشد، لذا معمولا لازم است از مخلوط هاي آزمايشي براي تعيين حدود دانه بندي استفاده شود . در  ASTM C330 و ASTMC33  حدود دانه بندي به ترتيب براي مصالح سنگي معمولي و مصالح سبك پيشنهاد شده اند .

مقاومت مصالح سنگياثر قابل ملاحظه اي بر مقاومت بتن ندارد ، زيرا كه مواد سنگي معمولا داراي مقاومت زيادي هستند ، آنچه در مقاومت فشاري و همچنين مقاومت  كششي بتن اثر مهمتري دارد مقاومت چسبندگي ملات سيمان به مصالح سنگي است . دانه هاي سنگي تيز گوشه كه داراي سطوح صاف وصيقلي هستند چسبندگي بهتري با ملات سيمان دارند و معمولا از مقاومت بيشتري برخوردارند ( البته توجه به اين مطلب لازم است كه بتن هاي ساخته شده با دانه هاي سنگي تيز گوشه كارآيي كمتري نسبت به  بتن هاي ساخته شده با دانه هاي سنگي گرد گوشه دارند.)

در غالب كارهاي بتني از مصالح سنگي طبيعي استفاده مي شود . وزن بتن ساخته شده با چنين مصالحي تقريبا برابر 2300  كيلو گرم بر متر مكعب مي باشد . هنگامي كه آرماتور فولادي به بتن اضافه مي شود وزن بتن مسلح تقريبا برابر 2400    كيلو گرم بر متر مكعب مي باشد.

علاوه بر بتن هاي معمولي ، بتن هاي سبكتر يا سنگين تر از بتن معمولي نيز ساخته مي شوند.

بتن سبك سازه اي بتني است كه با استفاده از مصالح دانه اي سبك ساخته مي شود . مصالح دانه اي  كه در ساخت بتن هاي سبك سازه اي بكار مي روند يا از انواع سنگ هاي متخلخل با وزن حجمي كم ، مانند پوميس ويا از مواد مصنوعي مانند سرباره كوره بلند مي باشند . وزن چنين بتن هايي معمولا بين 1100 تا 1800   كيلو گرم بر متر مكعب مي باشد. البته بتن هاي سبكتر با وزن كمتر از 600 كيلو گرم بر متر مكعب نيز ساخته ميشوند. اين بتن ها كه گاهي به آنهاايزولاسيون نيز گفته ميشود ، بتن غير سازه اي هستند وداراي مقاومت هاي ناچيزي مي باشند

چنانچه در ساخت بتن سبك سازه اي ، براي تمام مصالح دانه اي ( درشت دانه و ريز دانه ) از مواد سبك استفاده شود ، بتن حاصله بتن تماما سبك ناميده مي شود . در حاليكه اگر فقط مصالح درشت دانه از مواد سبك باشند و براي مصالح ريز دانه از ماسه طبيعي استفاده شود به بتن حاصله بتن سبك يا ماسه گفته مي شود. گاهي درارتباط با بتن هاي سبك ، عبارت جايگزيني ماسه بكار ميرود ، كه منظور اين است كه تمام يا قسمتي از مصالح ريز دانه سبك بوسيله ماسه جايگزين مي شود .

بتن سنگين غالبا براي محافظت در مقابل تشعشعات گاما و ايكس دررآكتورهاي هسته اي بكار مي رود . براي ساخت اين بتن از انواع طبيعي سنگ آهن ، باريت وبرخي مواد ديگر ، كه در اندازه مورد نظر خرد مي شودند تا بعنوان مصالح سنگي غمل كنند ، استفاده مي شود. بتن هاي سنگين داراي وزني بين 3000 تا 4000 كيلو گرم بر متر مكعب مي باشند .

  آب ـ آبي كه براي تهيه بتن بكار ميرود بايد عاري از مقدار  مضر روغن ها ، اسيدها بازها ، نمك ها ، مواد آلي ، يا هر ماده ديگري كه براي فولاد وبتن مضر است ،باشد ناخالصي هاي آب ، در صورتي كه بيش از حدود مجاز باشند ، ممكن است بر زمان گيرش ، مقاومت و دوام بتن اثر منفي بگذارند و ممكن است سبب خوردگي آرماتور نيز بشوند. معمولا آبي كه كمتر از PPM     2000  مواد جامد غير محلول داشته باشد براي ساخت بتن قابل قبول است .با اين حال ، حداكثر مجاز مواد مختلف در آب را مي توان با مراجعه به استانداردهاي موجود بدست آورد ومعيار قبول يا رد آب مورد نظر را براي ساخت بتن قرار داد . بطور كلي آبي كه براي آشاميدن مناسب است براي ساخت بتن نيز مناسب مي باشد . از آب غير آشاميدني نيز مي توان بران تهيه بتن استفاده نمود مشروط بر آنكه دو شرط تامين شوند : اول آنكه ، انتخاب سست هاي اختلاط  بتن بر اساس مخلوط هاي بتني باشد كه آب آنها از همان آب غير آشاميدني تامين شده باشد ، و دوم آنكه ، مقاومت هاي 7و28 روزه نمونه هاي مكعبي ملات ساخته شده با آب غير آشاميدني حداقل برابر 90 درصد مقاومت هاي نمونه هاي مشابه ساخته شده با آب مقطر ( يا آب آشاميدني مناسب ) باشند.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۵ و ساعت 9:48 |

چگونگي انبار كردن سيمان

در موقع انبار كردن سيمان بايد دقت شود كه رطوبت هوا و زمين باعث فاسد شدن سيمان نشود بدين لحاظ بايد آنرا روي قطعات تخته كه با زمين چند سانتيمتر فاصله دارد قرار داد و تعداد كيسه هاي روي هم نبايد از 10 الي 12 كيسه بيشتر باشد زيرا در غير اينصورت سيمان هاي زيرين در اثر فشار سخت شده و غير قابل مصرف مي‌گردد .

چنانچه اين قطعات به راحتي با دست به صورت پودر درآيد قابل مصرف در قطعات بتوني مي‌باشد در غير اينصورت سيمان فاسد شده و بتن ساخته شده با اين نوع سيمان باربر نبوده و نميتوان از آن در قطعات اصلي ساختمان مانند تيرهاي اصلي و تيرهاي فرعي و ستونها و سقفها استفاده نمود چنانچه اين سيمانها كاملا فاسد نشده باشد ميتوان بعنوان ملات براي فرش موزائيك و غيره از آن استفاده نمود .

اگر بخواهيم سيمان را براي مدت طولاني انبار كنيم بايد حتي المقدور با ديوارهاي خارجي انبار فاصله داشته باشد و روي آن با ورقه هاي پلاستيكي كه در ايران به نايلون معروف است پوشانيده شود تا حتي المقدور از نفوذ رطوبت به آن جلوگيري گردد . اگر سيمان به طرز صحيح انبار شود حتي تا يكسال بعد نيز قابل استفاده مي‌باشد فقط ممكن است زمان گيرش آن قدري به تاخير بيافتد ولي اثري در مقاومت 28 روزه آن نخواهد داشت .

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۵ و ساعت 10:7 |

بتن توانمند ویژه

 دربتن مسلح علاوه بر خود بتن بر روي آرماتور نيز تحولاتي صورت پذيرفته است. بعنوان مثال کاربرد فولادهاي ضد زنگ براي مناطق بسيار خورنده، استفاده از آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌هاي مختلف پلاستيکي و پليمري از جمله تحقيقاتي بوده است که نتايج اوليه سودمندي بدست داده است، ليکن کار بر روي آنها و تحقيقات وسيع‌تر و دراز مدت براي بررسي داوم آنها هنوز ادامه داشته و به قرن آينده خواهد رسيد.

هدف از مقالة اخير عنوان نمودن پاره‌اي از دستاوردهاي اخير در بتن و بتن مسلح و ادامه راه در سالهاي آينده مي‌باشد. در اين خصوص به تحول دستيابي به بتن‌هاي با مقاومت زياد و بسيار زياد و بالاتر ازMPa 100 و همچنين بتن‌‌‌هاي توانمند با عملکرد بالا خواهيم پرداخت. همچنين کاربرد مواد مختلف و الياف‌ها براي افزايش نرمي بتن که مسألة بسيار مهمي در پديدة زلزله و بارهاي ديناميکي بر روي سازه‌هاي بتني است، بيان خواهد شد. در ادامه به بتن‌هايي که بسيار کارا بوده و نياز به لرزاندن نداشته و درعين حال مقاومت زيادي دارند، اشاره خواهد شد. در بخش ديگري از مقاله کاربرد بتن بعنوان راه حلي براي کاهش آلودگي محيط زيست توضيح داده خواهد شد. در بخش پاياني آخرين نتايج و کاربرد محدود آرماتورها با جنسيت‌هاي مختلف از جمله الياف کربني، پليمري و پلاستيکي شده است.

بايد اذعان نمود که نتايج تحقيقات سالهاي آخر قرن حاضر و ادامة‌ آنها در آينده و قرن جديد مي‌تواند نگرش تازه‌اي به بتن بعنوان يک مادة ساختماني پرمصرف بدهد. اين نتايج منجر خواهد شد تا ديدگاه بتن بعنوان تنها يک ماده با مقاومت فشاري خوب به کلي دگرگون شده و خواص ويژه بتن‌هاي جديد نظر اکثر دست‌اندرکاران پروژه‌هاي بزرگ عمراني را در جهان بخود معطوف سازد.

مقدمه

سالهاي زيادي است که از بتن بعنوان يک مادة ساختماني مهم و با تحمل فشارهاي بالا جهت ساخت و ساز انواع سازه‌ها استفاده مي‌شود. ضعف اين مادة مهم و پر مصرف ساختماني در مقابل کشش با قرار دادن آرماتور تا حد زيادي جبران شده است. در سالهاي اخير و با بررسي دوام سازه‌هاي بتني مسلح بويژه در مناطق خورنده و سخت براي بتن نظر اکثر کارشناسان و دست‌اندرکاران کارهاي بتني به اين مسأله جلب شده است که مقاومت به تنهايي نمي‌تواند جوابگوي کليه خواص مربوط به بتن بخصوص دوام آن باشد و لازم است در طراحي بتن براي مناطق مختلف علاوه بر مسأله مقاومت و تحمل بارها در طول مدت بهره‌دهي، پايايي و دوام آن نيز مد نظر قرار گيرد. در حال حاضر با اضافه نمودن مواد مختلف بتن و تغييرات در طرح اختلاط مي‌توان به بتن‌هايي دست يافت که بدون تغيير قابل ملاحظه در مقاومت آنها از نقطه نظر دوام به بتن‌هايي با دوام بالا دست يافت. مسأله محيط زيست وآلودگي آن نيز در سالهاي اخير نظر جهانيان را بخود معطوف ساخته است. کاربرد مواد و مصالحي که در ساخت آن آلودگي کمتري به محيط منتقل گردد و همچنين برداشت مصالح طبيعي که کمتر محيط را تخريب نمايد، مورد توجه خاص قرار دارد. در اين راستا محدوديت کاربرد سنگدانه‌ها، دستيابي به مواد جديد و نيز استفاده از مواد زائد کارخانه‌ها و آلاينده‌هاي محيط زيست در بتن در رأس برنامه‌هاي تحقيقاتي پاره‌اي از کشورهاي جهان قرار گرفته است.

علاوه بر خود بتن و مصالح تشکيل‌دهندة آن در سالهاي اخير بر روي آرماتور مصرفي در سازه‌هاي بتني مسلح نيز تحولاتي صورت گرفته است. بعنوان مثال و براي پرهيز از خطر خوردگي آرماتور، از فولادهاي ضد زنگ و نيز آرماتورهاي ساخته شده با الياف‌ مختلف پلاستيکي و پليمري در محيط‌هاي بسيار خورنده استفاده مي‌شود. کار بر روي عملکرد دراز مدت چنين موادي هنوز ادامه دارد.

در مقالة اخير به چند مورد از بتن‌هاي جديد که چند سالي است از آنها در صنعت ساخت و ساز براي سازه‌هاي بتني استفاده مي‌شود اشاره شده و مواد جديد مورد استفاده در بتن که تحقيقات روي آنها هنوز ادامه دارد، نيز بيان خواهد شد. بعنوان مثال بتن‌هاي با مقاومت زياد و بتن‌هاي توانمند و با عملکرد بالا در اين خصوص جايگاه ويژه‌اي دارند. کاربرد الياف و مواد مختلف در بتن براي افزايش نرمي آن و مقاومت در مقابل بارهاي ضربه‌اي و نيروهاي ناشي از زلزله مورد ديگري از بتن‌هاي خاص مي‌باشد. با نگرشي عميق به مسأله دوام بتن و ضمن تأمين مقاومت لازم، کاربرد بتن‌هاي با کارايي بالا که اجراي آن را نيز آسان مي‌سازد در برنامه کار مراکز بسياري قرار گرفته و برخي از اين بتن‌ها با اضافه کردن افزودنيهاي مختلف به آنها، اينک وارد صنعت بتن شده‌اند.

بتن با مقاومت زياد

امروزه بر اساس تکنولوژي رايج بتن، ساخت بتن‌هاي با مقاومت‌هاي فشاري زياد و دور از انتظار که مي‌تواند براي طراحي سازه‌هاي اجرايي رايج مورد استفاده قرار گيرند، امکان‌پذير مي‌باشد. اگر چه اغلب آيين‌نامه‌هاي بتن هنوز مقاومت بتن مورد استفاده در سازه‌ها را به MPa 60 محدود مي‌کنند، اما آيين‌نامه‌هاي جديد اخيراً حدي بالاتر از MPa 105 را نيز در نظر گرفته‌‌اند ] 1 [. ساخت بتن‌هاي با مقاومت زياد و در حد MPa 120 و کاربرد آن در ساختمان‌هاي بلند در کشورهاي پيشرفته دنيا رواج يافته است. اين مقاومت با اضافه نمودن مواد ريز و فعال به سيمان تا حدي افزايش يافته که بتن‌هايي با مقاومت‌هاي فشاري بين MPa 200 و MPa 800 و مقاومت‌هاي کششي بين MPa 30 و MPa 150 در نمونه‌هاي آزمايشگاهي بدست آمده است. براي دستيابي به چنين مقاومت‌هايي لازم است تغييراتي در طرح اختلاط داده و از مواد و افزودني‌هاي جديدي استفاده نمود.

از عوامل مهم در رسيدن به چنين مقاومت‌هايي استفاده از سنگدانه‌هاي مقاوم و کاهش حداکثر اندازه سنگدانه در مخلوط بتني براي همگني بيشتر آن مي‌باشد. همچنين با استفاده از مواد بسيار ريزدانه و با اندازه‌هاي کمتر از دهم ميکرون مي‌توان مجموعه‌اي متراکم‌تر و با تخلخل بسيار کم که بالاترين وزن مخصوص را خواهد داشت، تهيه نمود. در بتن‌هاي با مقاومت زياد بايستي تا حد ممکن نسبت آب به سيمان (w/c) را کاهش داد (امروزه حتي نسبت 18/0 = w/c استفاده شده است) که در اين حالت بعضي دانه‌هاي سيمان هيدراته نشده بصورت مواد ريزدانه پرکننده، دانسيته را افزايش داده و در نتيجه سبب افزايش مقاومت مي‌شوند. بديهي است براي تأمين کارايي چنين مخلوط‌هايي با آب بسيار کم لازم است از روان‌کننده‌ها، فوق‌روان‌کننده‌ها و پخش کننده ذرات ريز در بتن استفاده نمود. براي افزايش نرمي چنين بتن‌هايي (با افزايش مقاومت شکنندگي و تردي بتن افزايش مي‌يابد) مي‌توان به آنها الياف‌هاي کوتاه اضافه نمود. در ساخت چنين بتن‌هايي (مقاومت در حد فولاد و بالاتر) از روشهاي سخت شده تحت فشار و دما براي عمل آوري بتن و تأمين مقاومت اوليه زياد استفاده مي‌گردد.

جدول 1- مشخصات بتن بکار رفته در يک ساختمان بلند در مونترال کانادا
طرح اختلاط
خواص بتن
نسبت آب به سيمان 25/0
اسلامپ 250 ميلي‌متر
آب 135 ليتر
درصد هوا 4/4 درصد
سيمان نوع 1 500 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري 7 روزه 77 مگاپاسکال
دوده سيليس 30 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري 28 روزه 3/92 مگاپاسکال
شن‌با‌حداکثر اندازه10ميليمتر ‌1100‌کيلوگرم‌در مترمکعب
مقاومت فشاري 90 روزه 106 مگاپاسکال
ماسه طبيعي 700 کيلوگرم در متر مکعب
مقاومت فشاري يکساله 4/119 مگاپاسکال
ديرگير کننده 8/1 ليتر در متر مکعب
فوق روان کننده 14 ليتر در متر مکعب

بتن هاي با کارايي بسيار زياد (بتن خود متراکم)

امروزه در بعضي کشورهاي جهان و بويژه در ژاپن بتن جديدي با کارايي بسيار بالا که نياز به لرزاندن نداشته و خودبخود متراکم مي‌گردد ساخته شده و در برخي پروژه‌ها اجرا شده است. با داشتن کارايي بسيار زياد اين بتن در اجرا، خطر جدايي سنگدانه‌ها و خمير را نداشته و در عين حال از مقاومت زياد و دوام نسبتاً بالايي برخوردار است. در طرح اختلاط اين بتن، موارد زير در نظر گرفته شده است.

ميزان شن در اين بتن حدود 50 درصد حجم مواد جامد بتن بوده و در آن ماسه به ميزان
40 درصد حجم ملات استفاده شده است. نسبت آب به مواد ريزدانه و پودري بر اساس خواص مواد ريز بين9/0 تا 1 انتخاب مي‌شود. براي تعيين ميزان نسبت آب به سيمان و مقدار فوق روان کننده مخصوص مصرفي با استفاده از روش ميز رواني، مقدار بهينه با آزمون و خطا تعيين مي‌گردد
]2و3[
.

بتن با سنگدانه بازيافتي

امروزه با توجه به پيشرفت جمعيت و مشکل فضا در شهرهاي بزرگ براي ساخت و ساز لازم است ساختمان‌هاي قديمي بتني تخريب و بجاي آن ساختمان‌هاي بلند جديد احداث شوند. در کشور ژاپن و چند کشور اروپايي که زمين و فضاي لازم براي ايجاد بنا ارزش ويژه‌اي دارد و همچنين براي جلوگيري از مسائل محيط‌زيستي که از تخريب ساختمانها ناشي مي‌شود و کاربرد مصالح آن در بناي جديد تحقيقات وسيعي در ساخت بتن با سنگدانه بازيافتي (خورد کردن بتن قديم و استفاده از آن بعنوان سنگدانه در بتن جديد) در حال انجام است. بعنوان مثال در کشور هلند هر سال حدود 10 ميليون تن مصالح ناشي از تخريب ساختمان‌هاي بتني که حدود حجم بتن مورد نياز در ساخت ساختمانهاست، توليد مي‌شود. قرار است نيمي از اين مصالح در بتن‌هاي جديد استفاده شوند. در حال حاضر تحقيقات روي ميزان جمع‌شدگي و خزش و دوام اين بتن‌ها ادامه دارد تا در قرن بيست و يکم کاربرد وسيع‌تر آن را امکان‌پذير سازد.

بتن‌هاي با نرمي بالا

 
امروزه کاربرد بتن با نرمي بالاتر که بتواند تغيير شکل‌هاي زياد را بدون شکست تحمل نمايد، مورد توجه قرار گرفته است. تحقيقات وسيعي در خصوص تأمين نرمي لازم در بتن با الياف‌هاي مختلف و حتي حذف آرماتور در حال انجام مي‌باشد. هدف از کاربرد الياف در بتن افزايش مقاومت کششي، کنترل گسترش ترکها و افزايش طاقت (Toughness) بتن مي‌باشد تا قطعه بتني بتواند در مقابل بارهاي وارده در يک مقطع ترک خورده تغيير شکل‌هاي زيادي را پس از نقطه حداکثر تنش تحمل نمايد. شکل شماره 1 عملکرد يک تير خمشي با الياف را در تحمل خيزهاي زياد در مقايسه با بتن بدون آرماتور نشان مي‌دهد.

شکل 1- منحني تغيير شکل يک تير با و بدون الياف در يک تير خمشي

بتن با الياف مختلف در سالهاي اخير در سازه‌هاي عمده‌اي چون روسازي راهها و فرودگاه‌ها، بتن پي‌هاي عظيم با تغيير شکل‌هاي زياد و بويژه در پوشش بتني تونلها بکار رفته است. در ساخت پوشش تونلها بتن اليافي با پاشيدن بر جداره شکل مي‌پذيرد. اخيراً براي حذف ترکها در پوشش تونلهايي که بصورت چند تکه پيش ساخته اجرا مي‌شود از بتن بدون آرماتور و تنها الياف استفاده شده و اين نوع بتن سبب حذف ترکها در حين عمل‌آوري و حمل و نقل قطعات و نصب آنها براي کامل کردن مقطع تونلهاي مترو شده است.

در نوع بسيار جديد بتن اليافي که مي‌توان با آن به حداکثر نرمي در بتن رسيد از روش ريختن دوغاب روي الياف (SIFCON) استفاده مي‌شود. در اين روش ابتدا الياف ريخته شده و سپس فضاي بين آنها با ملات دوغابي پر مي‌شود. ميزان الياف در اين بتن حدود 10 درصد مي‌باشد که حدود 10 برابر ميزان الياف در بتن‌هاي اليافي متداول است. با اين مصالح لايه‌هاي محافظي بدون ترک و تقريباً غير قابل نفوذ مي‌توان ايجاد نمود. بعلت نرمي زياد اين قطعات ظرفيت تغيير شکل‌پذيري اين قطعات به ميزان ظرفيت دالهاي فولادي مي‌رسد. مقاومت فشاري اين نوع بتن حدود 110-85 مگاپاسکال و مقاومت خمشي حدود 45-35 مگاپاسکال مي‌باشد. از اين قطعات نه تنها مي‌توان بعنوان لايه‌هاي محافظ کوچک استفاده نمود، بلکه در باندهاي فرودگاه در برابر ضربات عملکرد خوبي نشان مي‌دهند. در کارهاي تعميراتي دالها مي‌توان از آنها بعنوان لايه روي بتن قديم و بدون درز و در زماني کوتاه استفاده نمود ]4[.

آرماتورهاي غيرفولادي در بتن

در سالهاي اخير استفاده محدودي از آرماتورهاي غيرفلزي آغاز گشته است هر چند تحقيقات بر روي کاربرد وسيع‌تر آنها و عملکرد دراز مدت اين نوع آرماتورها ادامه دارد. اين آرماتورها که معروف به آرماتورهاي با الياف پلاستيکي (FRP) هستند از الياف مختلفي چون الياف شيشه‌اي (GFRP)، الياف آراميدي (AFRP) و الياف کربني (CFRP) در يک رزين چسباننده تشکيل شده اند. در جدول 2 خواص مکانيکي چند آرماتور اليافي که کاربرد پيدا کرد‌ه‌اند‌، آورده شده است. در شکل 2 ميله‌هاي پلاستيکي ساخته شده با الياف مختلف و فولادهاي پيش تنيدگي از نقطه نظر منحني‌هاي تنش-کرنش با يکديگر مقايسه شده‌اند.

جدول - خواص مکانيکي الياف‌هاي مختلف
نوع الياف
مقاومت کششي (MPa)
کرنش نهايي (٪)
E (Gpa)
آراميد
3400-2700
4-5/2
165-73
شيشهE
3500
5-3
75
شيشه S
4500
5/5-5/4
87
کربن مدول پايين
3900-3200
6/1-1
250
کربن مدول بالا
2700-2300
6/0
400

خاصيت عمده اين آرماتوها که سبب کاربرد آنها شده است، مقاومت در برابر خوردگي آنهاست که مي‌تواند در محيط‌هاي بسيار خورنده دوام دراز مدتي داشته باشند. علاوه بر اين مقاومت بالا، مقاومت به خستگي بالا، ظرفيت بالاي تغيير شکل ارتجاعي، مقاومت الکتريکي زياد و هدايت مغناطيسي پايين و کم اين مواد از مزاياي آنها شمرده مي‌شود. البته اين مواد معايبي چون کرنش گسيختگي کم و شکننده بودن و خزش زياد و تفاوت قابل ملاحظه ضريب انبساط حرارتي آنها در مقايسه با بتن را به همراه دارند ] 5[.

اخيراً از الياف مختلف شبکه‌هايي بافته شده و بصورت يک شبکه آرماتور در سطح بتن براي کنترل ترک و کم کردن عرض آن و همچنين در ديوارهاي نماي بتني از آن استفاده مي‌کنند. تحقيقات روي کاربرد صفحات اليافي بجاي صفحات فولادي براي تقويت قطعات خمشي و تيرها و دالها بويژه در پلها ادامه دارد. اين صفحات بارزين‌هاي اپوکسي به نواحي کششي از خارج اتصال داده مي‌شوند. کاربرد صفحات با الياف کربني براي اين تقويت بيشتر رايج گشته و در چندين پل در ژاپن و در بعضي کشورهاي اروپايي از آن استفاده شده است ]6[.

بتن‌هاي ابداعي

در بعضي موارد با تغيير در مواد تشکيل‌ دهنده بتن و با روش‌هاي ابداعي مي‌توان پاره‌اي از خواص نامطلوب بتن را حذف نمود. اين امر منجر به پيدايش بتن‌هاي خاص با خواص ويژه‌اي مي‌گردد. بعنوان مثال تغييراتي است که مي‌توان در ترکيب بتن‌هاي با مقاومت زياد که اين روزها کاربرد بيشتري پيدا مي‌کنند را نام برد. بتن‌هاي با مقاومت بالا معمولاً با سيمان زياد و نسبت آب به سيمان کم و اضافه و جايگزين نمودن سيمان با دوده سيليس ساخته مي‌شوند. در حين عمل هيدراسيون سيمان و سخت شدن اين بتن‌ها چون آب داخل بتن کافي نيستَ، مقداري آب از سطح خارجي به قسمت داخلي براي تکميل عمل فوق مي‌رسد. بنابراين بتن هاي با مقاومت زياد در ساعت اوليه سخت شدن دچار جمع‌شدگي ذاتي قابل ملاحظه‌اي مي‌شوند. ممکن است اثرات منفي ديگري نظير حساسيت به ترک‌خوردگي بيشتر در اين بتن‌ها مشاهده شود. اين معايب را مي‌توان با روش ساده‌اي برطرف نمود. در يک عمل ابداعي مي‌توان حدود 25 درصد از حجم سنگدانه را با سنگدانه سبک وزن قبلاً خيس شده جايگزين نمود. اين سنگدانه‌ها باعث ايجاد ذخيره آب در بتن شده و محيطي با عمل‌آوري مرطوب فراهم مي‌سازند. نتيجه اضافه کردن سنگدانه پيش اشباع شده به بتن با مقاومت زياد، کاهش جمع‌شدگي ذاتي و کم شدن و حذف ترکهاي مويي خواهد بود. همچنين تراکم و دانسيته بالاي بتن‌هاي با مقاومت زياد سبب کاهش مقاومت در برابر آتش اين بتن‌ها مي‌شود که بعنوان يک عيب محسوب مي‌شود. در دماي بالا آب شيميايي خمير سيمان بخار شده ولي به علت متراکم بودن بتن با مقاومت زياد نمي‌تواند از آن خارج شود. در نتيجه پوشش بتني بصورت ورقه جدا شده و ظرفيت بارپذيري ستون کاهش مي‌يابد. در يک کار ابداعي مي‌توان الياف پروپيلني به بتن اضافه نمود. در دماي بالا الياف ذوب شده و کانالهايي براي فرار و خروج بخار آب از بتن فراهم مي‌سازند و از ورقه ورقه شدن بتن جلوگيري بعمل مي‌آورند ]7[.

نتيجه‌گيري

در سالهاي اخير تحول عظيمي در تکنولوژي بتن و پيدايش بتن‌هاي جديد صورت گرفته است. اين تحولات به پيدايش بتن‌هاي با مقاومت بسيار زياد، بتن‌هاي با نرمي بالا، بتن‌هاي با آرماتورهاي غيرفلزي، بتن با کارايي بسيار زياد، بتن با سنگدانه‌هاي بازيافتي و بتن‌هاي ابداعي منجر شده است. بايد اذعان نمود که نتايج تحقيقات سالهاي آخر قرن حاضر و ادامه آنها در قرن جديد مي‌تواند نگرش تازه‌اي به بتن بعنوان يک ماده ساختماني پرمصرف بدهد. اين نتايج منجر خواهد شد تا ديدگاه بتن بعنوان تنها يک ماده با مقاومت فشاري خوب به کلي دگرگون شده و خواص جديد بتن‌هاي نوين نظر اکثر دست اندرکاران پروژه‌هاي عظيم عمراني را در جهان بخود معطوف سازد.

فهرست مراجع

[1] Norwegian standard NS3473, concrete structures, Design rules”, Oslo, 1989.

[2] H. Okamura, “Self compacting high performance concrete”, Ferguson Lecture at ACI convention (New Orleans), November 1996.

[3] H. Okamura and K.Ozawa, “Mix design for Self compacting concrete”, Concrete library international, Japan, No. 25, Dec. 1995.

[4] G. Konig et. Al., “New concepts for high performance concrete with improved ductility”, proceedings of the 12th FIP congress on challenges for concrete in the next millennium, Netherlands, 1998, pp. 49-53.

[5] A. Nanni, “Fiber-reinforced plastic (FRP) reinforcement for concrete structures: properties and applications”, Elsevier, London, 1993.

[6] Taerwe, “Non-Metallic (FRP) reinforcement for concrete structures”, RILEM proceedings, No. 29, E & FN Spon, London, 1995.

[7] R.Breitenbucher, “High strength concrete C 105 with increased fiber resistance due to polypropylene fibers”, 4th international symposium on the utilization of high strength-high performance concrete, Paris, May 1996, pp 571-577.

منبع: سایت همکلاسی

دکتر علي اکبر رمضانيان‌پور   .  استاد دانشکده عمران، دانشگاه صنعتي اميركبير

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۵ و ساعت 21:55 |

نو آوری قرن 21 در ساخت بتنهای پیش ساخته

 

در دهه های اخیر مهندسان و معماران برای دستیابی به مقاومت و پایداری سازه و همچنین الزامات طراح از بتن پیش ساخته استفاده می کنند. برخی مزایای بتن پیش ساخ عبارتند از:

۱) مقاومت مناسبی در برابر ضربه و حریق دارند.

۲) انتخابهای هنری و زیبایی شناختی تقریبا نامحدود به لحاظ شکل ، رنگ و ... دارند .چنانچه ساختار سطحی مناسب آن برای اجرا هر نوع طراحی شرایط مناسبی را طراحی معماری فراهم می آورد.

۳) بدلیل تولید کارخانه ای آن کنترل کیفیت دقیقتری صورت می گیرد و سازگاری فوق العاده ای بین اجزاء سازه ایجاد می کند. 

۴) سرعت ساخت و اجرا بیشتر آن سبب کاهش تأخیرهای ناخواسته و کاهش قیمت تمام شده آن نسبت به سایر روشهای ساخت می گردد.

۵) بازده حرارتی عالی و مقاومت مناسب در برابر تغییرات آب و هوایی از دیگر مزایای آن است    ….

شرکت Altusgroup اخیرآ نوعی بتن پیش ساخته را برای اجزاء سازه ای و معماری ساختمانهای مسکونی و تجاری تولید کرده است. این محصول با نام «کربن کست» برای ساخت پانلهای دیواری،پانلهای معماری،پانلهای دیواری عایق و اجزاء سیستمهای ساختمانی و معماری ساختمان مناسب تر از قطعات پیش ساخته قبلی است. در کربن کست بجای استفاده از فولاد در آرماتورگذاری فرعی برای انتقال برش از شبکه فیبرهای کامپوزیتی استفاده شده است.در این نوآوری جالب توجه در تکنولوژی ساخت بتونهای پیش ساخته آرماتورگذاری مرسوم جای خود را به شبکه ای از فیبرهای کربن ضد خوردگی و با مقاومت بالا می دهد. این ابتکار سبب کاهش ضخامت مقاطع پیش ساخته و کاهش وزن اجزاء سازه ای و معماری (بار مرده) ساختمان تا ۶۶٪ می گردد. در این بتن پیش ساخته از میلگرد و کابلهای فولادی معمول برای آرماتورگذاری اصلی و از شبکه فیبرهای کربنی چسبیده به رزین با ضخامت ۱ میلی متر برای آرماتورگذاری فرعی استفاده می شود. مقاومت بالا ،دوام فوق العاده و خواص کششی بسیار خوب آن در مقایسه با میلگرد از نکات بارز این محصول است.بطوریکه در آن پوشش موثر بتنی سه چهارم اینچی تا سه اینچی در آرماتورهای فولادی به فقط یک چهارم اینچ پوشش بتنی کاهش می یابد.همچنین با استفاده از این تکنولوژی در ساخت پانلها و تیرهای T شکل کنترل ترک خوردگی انقباضی بتن (shrinkage cracking) نسبت به شبکه آرماتوری تا میزان ۵۰٪ بهبود می یابد و در پانلهای دیواری عایق بین جداره داخلی و بیرونی آن یک مقطع سازه ای کاملا مرکب ایجاد می کند.زیرا به لحاظ گرمایی کاملا عایق است. شبکه فیبرهای کربن کست همانند آنچه گاهی در مورد آرماتورهای فولادی دیده می شود زنگ نمی زند و نمای آن را بد شکل نمی کند.

کاهش وزن و ضخامت مقاطع پانلها و سپری های کربن کست سبب کاهش هزینه های حمل و نقل و نصب آن می گردد که در ساختمانهای بلند مرتبه رقم قابل توجه ای خواهد شد. علاوه بر این خاصیت عایق بودن این محصول به لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری ساختمان آن را به محصولی بسیار مناسب برای طراحی های سازگار با محیط زیست (environmentally friendly design) تبدیل کرده است.

منبع:وبلاگ مهندسی عمران

 

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۵ و ساعت 7:16 |

بلوك هاي يونوليتي پلي استايرن

مقدمه:

بلوك هاي يونوليتي «پلي استايرن» مدتي است كه براي ساختمان سازي در تهران و در آپارتمان هاي بلند به دليل سبكي و كم هزينه بودن مورد استقبال انبوه سازان (بساز بفروش هاي سابق) قرار گرفته است. اين بلوك ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غير قابل اشتعال» در بازار عرضه مي شوند.
وزن هر قطعه بلوك سيماني كه در ساختمان سازي به كار مي رود، ۱۵ كيلوگرم است، در حالي كه وزن بلوك هاي يونوليتي بسيار ناچيز است و تا اندازه بسيار زيادي موجب پايين آوردن وزن ساختمان مي شود.
با وجود پوشش نسوزي كه زير و روي اين بلوك را محصور كرده است، در صورت آتش سوزي در ساختمان، اين بلوك ها تنها تا ۲۰ دقيقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند. ايمني اماكن مسكوني در برابر حريق و حادثه از جمله مواردي است كه بايد از نظر ايمني شهري مورد توجه قرار گيرد. در ايمني يك ساختمان موارد زيادي نقش دارد كه مي توان به مصالح به كار رفته در آن به عنوان يكي از مهم ترين موارد اشاره كرد.
معاون امور عملياتي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني تهران در اين باره مي گويد: بسياري از مهندسين معمار بلوك هاي يونوليتي «پلي استايرن» را به خاطر مقاوم بودن در برابر زلزله، عايق بندي و افت صدا در ساختمان سازي به كار مي برند و اين يونوليت ها به دليل كم حجم بودن و هزينه پايين در قسمت هاي مختلف ساختمان و به خصوص در كف سقف ها به كار برده مي شوند. ولي مواد شيميايي به كار رفته در اين بلوك ها غير استاندارد و بسيار زيان آور است.


گويا سازمان آتش نشاني، غيراستاندارد و خطرناك بودن اين بلوك ها را طي مكاتباتي به وزارت مسكن و مركز تحقيقات مسكن اعلام كرد تا جلوي كاربرد و استفاده آن در ساختمان سازي گرفته شود. ولي طي دو سال اخير شاهد خسارات مالي و جاني ناشي از استفاده از اين بلوك ها بوده ايم.
بلوك هاي «پلي استايرن» به دليل سبكي وزن خود، وزن نهايي ساختمان را كم مي كنند، به همين دليل در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي گيرند. بلوك هاي مذكور نقش باروري ندارند و به همين دليل در برابر زلزله ايمن هستند. اما اين بلوك ها، در برابر آتش به راحتي حجم خود را از دست مي دهند و تنها اشكال اين بلوك ها، كمي مقاومت در برابر حرارت و شعله وري آنها است. در صورتي كه از جنس مرغوب اين بلوك ها در ساختمان سازي استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.


ممنوع يا مجاز:

سعيد بختياري عضو هيأت علمي «مركز تحقيقات ساختمان و مسكن» در خصوص كاربرد اين بلوك ها در ساختمان سازي به خبرنگار ايرنا، گفت: هنوز ما تجربه لازم و كافي در زمينه استاندارد بلوك هاي يونوليتي «پلي استايرن» نداريم و چون به نتيجه قطعي در اين زمينه نرسيده ايم، نمي توانيم ادعا كنيم كاربرد اين مصالح در تمامي ساختمان ها ممنوع و يا مجاز است و در حال حاضر استانداردها، ضوابط، تجهيزات و آزمايشگاه هاي مربوط به استاندارد كردن اين بلوك ها فراهم شده است.
در ايران نه تنها اين نوع از مصالح ساختماني بلكه تعداد بي شماري از مصالح ساختماني مورد استفاده قرار مي گيرد كه از استانداردهاي اجباري برخوردار نيستند و همچنان در ساختمان سازي به كار مي روند.
با توجه به بحران خيز بودن تهران در ساختمان سازي نبايد از بلوك هاي قابل اشتعال استفاده شود و نوع غيرقابل اشتعال اين بلوك ها نيز با رعايت ضوابط محدود شود تا از حريق هاي گسترده در ساختمان ها جلوگيري شود. همچنين انبار و نگهداري اين مواد به دليل واكنش هايي كه ممكن است داشته باشند، بسيار خطرناك است و تاكنون شاهد مواردي از حريق انبار اين بلوك ها بوده ايم.
جالب اينكه اين بلوك ها برخلاف تصور و ذهنيت برخي از كارشناسان، به دليل يكپارچه نبودن در برابر ضربه كوبه اي اثرات مثبت ندارند و بر عكس در تقويت صدا اثرگذار خوبي هستند.


ترديد در عايق بودن

يك مقام مسئول در موسسه استاندارد نيز در خصوص وضعيت استاندارد بلوك هاي «پلي استايرن» گفت: تدوين استاندارد اين بلوك هاي ساختماني به دليل تاييد خطرناك و سمي بودن، در اولويت كاري برنامه هاي اين موسسه قرار گرفته است.
او مي گويد: نشست ها و جلسات متعددي در خصوص بررسي اين موضوع تاكنون با حضور موسسه استاندارد، وزارت مسكن و وزارت صنايع در مركز تحقيقات وزارت مسكن برگزار شده است و در جلسه نهايي كه به همين منظور در اوايل خرداد ماه سال جاري در اين مركز تشكيل شد، تصميمات قطعي و نهايي در خصوص اجباري شدن استاندارد بلوك هاي «پلي استايرن» گرفته و اعلام شد.
اين مقام مسئول در موسسه استاندارد افزود: در صورت اجباري شدن استاندارد اين بلوك ها، وزارت مسكن اخطار لازم را به كليه سازمان هاي درگير با كاربرد اين مصالح خواهد داد تا جلوي استفاده و كاربرد اين بلوك ها گرفته شود.
مسئول گروه كارشناسان صوت مركز تحقيقات وزارت مسكن نيز در خصوص كاربرد بلوك هاي يونوليتي «پلي استايرن» در ساختمان با انگيزه كاهش و افت صدا مي گويد: اين بلوك ها نمي توانند تاثيري در كاهش صدا داشته باشند اگر چه در ساخت اين بلوك ها يونوليت به كار رفته است ولي تنها به اين دليل نمي تواند عايق صوت باشد و شاهديم كه به راحتي صدا را از خود عبور مي دهند. براي كاهش صوت به چگالي نياز است و بلوك هاي سيماني از چگالي بالايي برخوردار هستند. يونوليت جاذب صوتي بهتري نسبت به بتون است و عايق صوت برتري محسوب نمي شود و به همين دليل يونوليت به تنهايي تاثيري در افت صوت ندارد.
به گفته كارشناسان تنها در صورتي كه بين ديوار دو جداره يونوليت به كار رود، افت صوتي افزايش مي يابد.
همچنين عايق هاي حرارتي هم به تنهايي عايق صوت نيستند و در صورتي كه داخل سيستم قرار بگيرند، مي توانند موجب كاهش صوت شوند

  نگارنده: مهندسسيدعظيم محمدي
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه پانزدهم تیر ۱۳۸۵ و ساعت 7:46 |

خصوصيات بتن سبك

بتن سبك ماده اي است با تركيبات جديد و فوق العاده سبك و مقاوم .

مواد تشكيل دهنده بتن سبك عبارت است از ورموكوليت، پرليت، سنگ بازالت و سيمان تيپ 2 و ...

در اين بتن همانند بتنهاي عادي ، از ماسه استفاده نمي شود.

عدم وجود ماسه باعث سبك و همگن شدن ساختار بتن گرديده و باعث مي شود كه مواد تشكيل دهنده كه تقريبا" از يك خانواده مي باشند و بهتر همديگر را جذب كنند .

ساختمان اين بتن متخلخل بوده و اين مسئله پارامتر بسيار موثري است. چون تخلخل موجود در بتن باعث مقاوم شدن در برابر زلزله و عايق شدن در برابر صدا ، گرما و سرما مي گردد .

تركيبات اين بتن به گونه اي عمل مي كند كه حالت ضد رطوبت به خود گرفته و به مانند بتن معمولي كه جذب آب دارد عمل نكرده و آب را از خود دفع مي كند .

اين بتن تحت فشار مستقيم (پرس) ساخته مي شود .

بدليل شكل گيري بتن در فشار، ساختار آن دارا ي يكپارچگي قابل قبولي است .

بتن سبك در قالبهاي طراحي شده توسط متخصصين ، بصورت يكپارچه ريخته مي شود .

بدليل يكپارچگي در نوع ساختمان بتن ، قطعه توليدي از استحكام بالايي برخوردار شده و مقاومت بالايي نيز در برابر زلزله از خود نشان خواهد داد .

براي تقويت اين بتن از يك يا چند لايه شبكه فلزي در داخل بتن استفاده شده كه اين حالت همانند مسلح كردن بتن معمولي بوسيله ميلگرد مي باشد .

هزينه توليد اين نوع بتن از ديگر مواد ساختماني به نسبت ويژگي آن پايينتر است.

زمان بسيار كمتري جهت توليد ديوار هاي بتني سبك يا قطعات ديگر لازم است .

پرت مواد اوليه جهت توليد بتن سبك بسيار كمتر از بتن معمولي است. چون تمام مراحل توليد در محل مشخصي صورت گرفته و جهت توليد پروسه اي طراحي گرديده است .

بدليل طراحي كليه مراحل توليد و وجود نظارت بر تمامي اين مراحل ماده توليدي داراي استاندارد خاصي تعريف شده است . (مهندسي ساز)

خريد مصالح بطور عمده صورت مي گيرد و هزينه كمتري براي سازنده در بر خواهد داشت و در نهايت خانه پيش ساخته با قيمت پائين تري عرضه مي گردد .

قطعات توليدي در كارخانه از آزمايشات كنترل كيفيت گذر كرده و در صورت تائيد به بازار مصرف
عرضه مي گردد .

بتن سبك مسطح بوده كه مي توان با يك ماستيك كاري ساده بر روي آن رنگ آميزي كرد.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۵ و ساعت 23:11 |

برای نخستین بار در کشور بتن هوشمند (‪ (smart concrete‬در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین به همت متخصصین این واحد دانشگاهی ساخته شد.

مجری این طرح، گفت: بتن مذکور از گروه بتن‌های ریز دانه‌ای (‪ (micro concrete‬ است که با تغییر نور و یا شرایط جوی تغییر رنگ می‌دهد و نمونه داخلی نیز ندارد.

« محمود شمس » افزود: این بتن هوشمند قابلیت‌های دیگری مانند تغییر تصاویر یا نماهای طراحی شده ، هم‌رنگ‌سازی با محیط در مواقع لزوم و شناور ماندن دائمی بر سطح آب را نیز دارد.

وی اضافه کرد: این طرح به صورت نمونه و با انگیزه ایجاد راهی نوین برای فعالیت گسترده‌تر دانشجویان علاقه‌مند انجام گرفت که موارد کاربرد آن شامل استفاده در ساخت پل‌ها، ساختمان‌های نظامی و مرمت آثار باستانی است.

شمس، مبنای فعالیت خود را فراگیر و ملی‌ بودن مصالح به کار رفته دانست و تصریح کرد: « ایرانیان اولین تولید کنندگان بتن ریز دانه‌ای در جهان بوده‌اند به طوری که استفاده از پلیمر مقاوم (ساروج) در اغلب بناهای تاریخی دیده می‌شود، ما نیز با تحقیقات صورت گرفته همان روش را دنبال کردیم. »

منبع :مرکز عمران ایران
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۵ و ساعت 19:50 |

کاربرد مواد نانو ساختار در صنعت ساختمان

خلاصه

مواد نانو به موادی گفته می شود که حداقل یکی از ابعاد آن ( طول.عرض.ضخامت)زیر nm 100 باشد.مواد نانو ساختار با توجه به رفتارهای بارزی که از خود نشان داده اند مورد توجه بخش صنعت ودانشگاه در دهه های اخیر قرار گرفته اند. در این میان صنعت ساختمان با توجه به نیازهای خود چه از نظر استحکام . مقاومت و دوام و نیز کارایی بالا از استفاده کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می رود .

   1. مقدمه:

یک نانو متر یک هزارم میکرون یا حدود 100000برابر کوچکتر از موی انسان است . به طور کلی در یک تقسیم بندی  عمومی.محصولات نانو مواد را می تئان به صورت های زیر بیان کرد:

فیلمهای نانو لایه: برای کاربرد عمدتاً الکترونیکی.

نانو پوششهای حفاظتی: برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی.حفاظت در برابر عوامل مخرب محیطی.

نانوذرات به عنوان پیش سازنده یا اصلاح ساز:پدیده های شیمیایی و فیزیکی نانو لوله هاونظور از یک ماده نانو ساختار یا واضح تر یک بدنه نانو ساختار. جامدی است که در آن انتظام  اتمی .اندازه کریستالهای تشکیل دهنده و ترکیب شیمیایی در سراسر بدنه در مقیاس چند نانو متری گسترده شده باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی مواد نانو(درشکل و فرمهای متعددی که وجود دارند از جمله ذرات،الیاف.گلوله و ...)در مقایسه با مواد میکروسکوپی تفاوت اساسی دارند .تغییرات اصولی  که وجود دارد نه تنها از نظر کوچکی اندازه بلکه از نظر خواص جدید آنها در سطح مقیاس نانو می باشد.

هدف نهایی از بررسی مواد در مقیاس نانو. یافتن طبقه طبقه جدیدی از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا می باشد . که آنه را می توان به عنوان مصالحی با عملکرد بالا و چند منظوره اطلاق نمود.منظور از عملکرد چند منظوره . ظهور خواص جدید و متفاوت نسبت به خواص مواد معمولی می باشد به گونه ای که مصالح بتوانند کاربردهای گوناگونی را ارائه نمایند.

در مطالب بعدی که خواهد آمد مواد نانو ساختاری معرفی خواهند شد که با توجه به نو ظهوربودن چنین موادی می توانند تحولی شگرف در صنعت ساختمان سازی و صنایع وابسته به آن ایجاد کنند.               2.مواد نانو کمپوزیت:

مواد نانوکمپوزیت بر پایه پلیمر(ماتریس پلیمری)اولین بار در سالهای 70 معرفی شده اند که از تکنولوﮊی سول_ﮊل جهت انتشار دادن ذرات نانو کانی درون ماتریس پلیمر استفاده شده است.

هر چند تحقیقات انجام شده در دو دهه گذشته برای توسعه تجاری این مواد توسط شرکت تویوتا در ﮊاپن در اواخر سالهای 80 صورت گرفته است. ولی رشته نانو کمپوزیت پلیمر هنوز در مرحله جنینی و در آغاز راه می باشد.

 در این شرایط نانو آلومینا .بهترین ساختار نانوئی است که افق جدیدی را در صنعت سرامیک نوید می دهد.زیرا ا کاربرد این مواد پدیده ای است که از نظر مکانیکی .الکتریکی و خواص حرارتی به طور مناسب دارای تعادل بوده و در رشته های مختلف کاربرد دارد.از جمله می توان به چند نمونه اشاره کرد:تکنولوﮊی نانوفلزآرتوناید که اخیراً به طور تجاری .الیافنانویی آلومینا.انقلابی در رشته سرامیک بوجود آورده است. ذرات نانویی غیرفلز مانند:نانو سیلیکا نانو زیرکا و مواد دیگر اصلاح کننده سرامیک ها می باشند.

3.بتن با عملکرد بالا  1) (HPC

یکی از چالشهایی کهدر رشته مصالح ساختمانی بوجود آمده است .بتن با عملکرد بالا می باشد.این نوع بتن مقاوم از نوع مصالح کامپوزیت بوده و از نظر دوام جزو مصالح کامپوزیت و چند فازی مرکب و پیچیده  می باشد .خواص و رفتار و عملکردبتن بستگی به نانو ساختار ماده زمینه بتن و سیمانی دارد که چسبندگی.پیوستگی و یکپارچگی را بوجود می آورد.

بنابراین .مطالعات بتن و خمیر سیمان در مقیاس نانو برای توسعه مصالح ساختمانی جدید و کاربرد آنها حائز اهمیت می باشد.روش معمولی برای توسعه بتن با عملکرد بالا اغلب شامل پارامترهای مختلف از جمله طرح اختلاط بتن معمولی و بتن مسلح با انواع مختلف الیاف می باشد در مورد بتن به طور خاص. علاوه بر عملکرد با دوام و خواص مکانیکی بهتر .بتن با عملکرد بالای چند منظوره (MHPC) خواص اضافه دیگری را دارا می باشد .از جمله می توان به خاصیت الکترو مغناطیسی.وقابلیت به کارگیری در سازه های اتم(محافظت ازتشعشعات ) و افزایش موثر بودن آن در حفظ انرﮊی ساختمانها و...نام برد.              

 4.نانو سیلیس آمورف:

در صنعت بتن .سیلیس یکی از معروف ترین موادی است که نقش مهمی در چسبندگی و پر کنندگی بتن با عملکرد بالا(HPC)ایفا می کند.

محصول معمولی همان سیلیکافیوم یا میکرو سیلیکا می باشد که دارای قطری در حدود1/0 تا 1 میلی متر می باشدودارای اکسید سیلیس حدود 90% می باشد.

می توتن گفت که میکرو سیلیکا محصولی است که در محدوده بالای اشل اندازه نانو متر جهت افزایش عملکرد کامپوزیت مواد سیمانی به کار برده می شود.

محصول نانوسیلیس متشکل از ذراتی هستند که دارای شکل گلوله ای بوده وبا قطر کمتر از 100نانو متر یا به صورت ذرات خشک پودر یا به صورت معلق در مایع محلول قابل انتشار می باشند.که مایع آن معمول ترین نوع سیلیس می باشد .

این نوع محلول در آزمایشات مشخص در بتن خود تراکم به کار گرفته شده است. نانو سیلیس معلق کاربردهای جند منظوره از خود نشان می دهد مانند:

   . خاصیت ضد سایش

   .ضد لغذش

   .ضد حریق

   .ضد انعکاس سطوح

آزمایشات نشان داده اند که واکنش مواد نانوسیلیس با هیدرواکسید کلسیم در مقایسه با میکرو سیلیکا بسیار سریع تر انجام گرفته و مقدار بسیار کم این مواد همان تاثیر پوزولانی مقداربسیار  بالای میکرو سیلیکا را در سنین اولیه دارا می باشد.

تمام کارهای اجام یافته بر روی کاربرد مواد نانو سیلیس کلوئیدی در بخش اصلاح خواص ریولوﮊی.کارپذیری و خمیر سیمان بوده است.آنچه که در اینجا مطرح است نتایج اولیه محصولات نانو سیلیس با قطری در محدوده 5 تا 100 نانو متر می باشد. 

 5.نانو لوله ها:

همان گونه که در مقدمه مقاله مطرح شد معمولاًالیاف برای مسلح کردن و اصلاح عملکرد مکانیکی بتن بکار برده می شوند.امروزه از الیاف فلزی .شیشه ای .پلی پرولین.کربن و...

در بتن برای مسلح کردن استفاده می شودولیکن تحقیقات روی بتن مسلح شده توسط نانو لوله کربنی انتشار نیافته است تا بتوان از نتایج آن برای مسلح کردن بوسیله نانولوله ها استفاده کرد.نانو لوله کربنی توسط LDJMA درسال1991 کشف شده استو کارهای بسیاری بر روی ساختار نانودر بخش فیزیک کوانتوم انجام یافته است بطوری که تحقیقات نوین بر روی تکنولوﮊی و مهندسی نانو در سطح جهانی نقش اساسی و اصلی بازی می کند. کربن60 و نانو لوله های نوین دارای ساختاری هستند که آنها را ازفولاد قوی تر و بسیار سبک میکند بطوریکه می توانند کشش را بدون شکستن تحمل نمایند و در آینده جایگزین الیاف کربن خواهد شد که در کامپوزیت ها به کار برده خواهد شد.

نانو لوله ها با توجه به تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات بتن (وابسته به موسسه ACIشاخه ایران) دارای مقاومت کششی بیش از هر نوع الیاف بتنی شناخته شده می باشندو نیز نانو لوله ها خواص قابل ملاحظه حرارتی و الکتریکی از خود نشان می دهند.

بطوریکه هادی بودن حرارت آن ها بیش از دو برابرالماس وهادی بودن الکتریکی آن ها در حدود 1000برابر فلز مس می باشد.

نانو لوله ها طبقه جدیدی از محصولات می باشند که انقلاب جدید در زمینه مصالح و مواد پیشرفته بوجود آورده اند.

یک نسل جدید از نانو کامپوزیت های چند منظوره می توانند به عنوان نانو لوله های کربنی در نقش الیاف مسلح کننده مناسب آن مواد مورد استفاده قرار گیرند . بنابر این نانو لوله های کربنی از اجزای کلیدی بدست آوردن هدف اصلی ذکر شده در فوق به نقش مصالح  ساختمانی با عملکرد بالای چند منظوره.بازی می کنند.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۵ و ساعت 6:18 |
http://www.irancivilcenter.com/fa/articles/view/?article_id=64 اگر می خواهيد در مورد بتن اسفنجی بيشتر بدانيدبه اين لينک برويد
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۵ و ساعت 6:27 |